kvar alfa 156

kvar alfa 156

Član
zanima me asr sta radi cuo sam da kad se ukljuci asr tj kad zaslajdras da on ponde da lupa da pocne kocit tockove da ne slajdraju i da blokira gorivo na bos pumpi a kod mene se ne cuje vise to lupkanje samo obori obrtaje a otislo mi je nesto na poluosovini neki ko zglob pa da nije to to. molim za odgovore. unaprijed hvala
 
Član
ma mene zanima samo kako radi asr jel samo smanjuje dotok goriva ili i blokira tockove???
 
Član
dane je napisao(la):
ma mene zanima samo kako radi asr jel samo smanjuje dotok goriva ili i blokira tockove???

Sad te zanima kako radi ASR a naslov je kvar ALFA.. :icon_question::D

ASR - Anti-Slip Regulation je sustav protiv proklizivanja pogonskih kotača tj. obuzdavanje snage pogonskoga agregata. Prvo trebamo razjasniti zašto je obuzdavanje prijenosa snage na kotače uopće potrebno. Naime, kod kretanja automobila, pogotovo na klizavoj podlozi događa se ista stvar kao i kod kočenja. Kada kotač proklizi, sva dodatna primjena snage je uzaludna, a kada se vozilo kreće u zavojima onda postaje i opasno. Kod prednjeg pogona pri pretjeranom dodavanju gasa javlja se podupravljanje i gubi se moč skretanja vozila. Kod zadnjeg pogona se događa suprotno, proklizava zadnji kraj automobila tj. predupravlja (drifta). Inovatori u automobilskoj industriji doskočili su ovom problemu izmislivši ASR ili traction control.

Kako radi ASR?

ASR, ili kontrola trakcije u modernim vozilima radi pomoću ABS sistema. Tako što se kod ASR-a koristi senzor brzine vrtnje kotača koji koristi i ABS . Ti senzori mjere razlike u vrtnji pogonskih kotača. Razlika vrtnje pogonskih kotača kod ubrzavanja znači kako jedan od njih ima veću brzinu vrtnje tj. kako je izgubio trakciju ili proklizava. U tom trenutku kočioni sistem (ABS ) automatski primjenjuje kočionu silu na kotač koji se "vrti u prazno" kako bi mu smanjio brzinu tj. kako bi smanjio proklizavanje. U većini slučajeva dovoljno je samo da jedan kotač smanji brzinu. Neki od proizvođača u ovom pogledu su otišli korak dalje. U slučaju proklizavanja kotača smanjuje se snaga motora (oduzima se gas). Na takvim vozilima, kada se to događa, vozač će osjetiti pulsiranje pedale gasa baš kao i kod naglog kočenja kada ABS proradi pa pedala kočnice pulsira. Slika ispod prikazuje proklizavanje automobila kod prevelike primjene snage na pogonske kotače u zavoju. Podupravljanje i predupravljanje, svjetlija linija prikazuje putanju sa ASR-om, a tamnija bez sustava.

asr3.gif


asr3.gif


Prednosti i mane

Imajte na umu, ASR ne povećava trakciju kotača, taj sustav samo onemogućava gubljenje iste. U ekstremnim situacijama poput čistog leda pomoći će, ali ne previše. Na vrlo klizavim podlogama poput leda ili snijega nemojte se zavaravati te koristite odgovarajuću opremu bez obzira na to imate li ASR ili ne. Također, u ekstremnim situacijama gdje se gledaju maksimalne performanse, događa se ista situacija kao i sa ABS-om . Iskustvo i osjećaj će ponuditi bolja vremena ubrzanja na stazi sa isključenim sustavom. Ali za bezbrižnu vožnju bolje ga je ostaviti uključenim, kao i sve ostale sigurnosne sustave.

U vožnji kad ASR proradi osjetit će te podrhtavanje automobila . No, kako bi bili sigurni kako je to stvarno ASR, a ne nagla promjena podloge, na kotrolnoj ploči automobila upaliti će se lampica koja treperi u obliku kotača koji iza sebe baca šljunak ili u obliku automobila ispod kojeg su zavojiti tragovi zavisno od prizvođača. Na slici je najčešći prikaz ASR signalizacije.

asr.jpg
02.jpg


nadam se da sam pomogao:D
 
Član
hvala puno kod mene samo smanji gas pa znaci da nesto nije u redu pa da to napravim. hvala jos jednom
 
Član
Ne mora znaciti da nije uredu, ti ne mozes primjetiti kocenje tocka,nego samo gubitak snage i paljenje lampice,ako se ona ne pali,mozda nesto nije ok.
 
Član
dumpors je napisao(la):
Ne mora znaciti da nije uredu, ti ne mozes primjetiti kocenje tocka,nego samo gubitak snage i paljenje lampice,ako se ona ne pali,mozda nesto nije ok.

sve je to u redi bio otisao zglob do mijenjaca i nije nesto dobro radilo zglob sam zamijenio i sad radi kao sat
 
Top