Krizna godina !?

Krizna godina !?

Član
Koliko vidim citajuci ove vijesti mnogo proizvodjaca automobila je u toku krizne i propale i nikakve i najgore do sad krizne 2010 napravilo nkekve rekordne prodaje i zarade i proizvodnje i cuda i nadaju se jos bolje za 2011 ???

Pa kome i kad je onda ta krizna godina bila ? Ili mozda mi i za tim kasnimo pa kod nas jos traje ili ce tek da dodje :D

Mrzi me da sabiram sad sve ko je kakav rekord napravio, ali citali ste svi vjerujem.

Mozda auto industrija najbolje radi bas tad kad ljudi nemaju para za hljeb koji je poskupio i kad gledaju sta ce sutra pojesti i kad je poskupilo gorivo i sve ostalo pa onda kupuju auta ko ludi da ako skupe jos koji dinar imaju cime do prodavnice jer za dalji put nece biti goriva.

Ili mozda oni znaju nesto sto mi ne znamo.
 
Član
ja mislim da nisu tacne ove vijesti uopste, za prodaju, nema sanse, skoro svi su imali eto rekordnu prodaju... ma pug nije sigurno :D
 
Član
a moji momci moji momci.....pa zar vam nista nije jasno??????
uvjek u skolu uvjek prvi razred.....

sta je recesija.....umjetno stane u svijetu ili drzavi....
Zasto?? pa da da bi se nasao izgovor za ukidanje raznih subvencija,povlastica,za smanjenje plata i davanje otkaza....
tko to radi?? pa drzava,drzavni organi....a njima se primaknu razno razni veliki pa cak i mali privatnici/poduzetnici sa samo par radnika te takvo umjetno stanje iskoriste da bi rekli radnicima SLJEDECE....
-Janko (vlasnik pekare)
''pa znate,recesija,ovo ono....vama dvojici moram dati otkaz,a ovu trojicu cu ostaviti jer ipak ljudi imaju djecu,placaju kiriju(kao on je dobričina) ,njih trojica ce raditi posao i za vas dvojicu,ali i njima ne mogu dati dosadasnju platu,idu na minimalac sad za sad,dok ova recesija ne prođe''.....

sta se jos desava....
naprimjer:
ja prodjaem građevinski materijam,a Marko kupuje i gradi zgrade.

ja kazem

''slusaj marko..ova receija znas (a za nju sam samo cuo na TV)....gledaj koliko kosta nafta,meni materijal poskupio,poskupila proizvodnja blokova u blokateri u italiji (a tamo radnicima smanjena plata na isti fazon,a proizvod poskupio heheh,kako sad to....)...znas...Marko ja tebi moram podici cijenu materijala i da podhitno sravnomo dosadasnje stanje i dugovanje da zatvorimo sve fakture do sad....

a onda marko digne cijeu po kvadratu zgrade koju radi,ali ne za cijenu materijala nego jos malo pa da i njemu nesto ostane....ali na osnovu toga otpusti jos 10% radnika za svaki slucaj da ne bi bio u minusu a na osnovu recesije,za koju je cuo na TV i on ce ovim radnicima koje ima smanjtiti platu debelo...ili cak poceti kasniti jednu po jednu....

e onda da 6 ili malo vise mjeseci Ja i Janko i Marko odemo u salon da si kupimo po jedan novi auto.....po jedan cerkici za rođendan i tako....


nekupuju nove aute radnici koji sjede pred TV-om i slusaju o recesiji,aute kupuju oni iz cijih usta cujemo rijec RECESIJA....
 
Pa stvar je u tome sto vlade i jake firme podsticu potrosnju u vrijeme recesije. To je jedan od nacina izlazka iz recesije (koliko opravdan, to je vec diskutabilno), vece zaduzivanje stanovnistva, nude se krediti sa niskim kamatnim stopama i ljudi vise kupuju. Time firme jacaju, drzava im smanji poreze kako bi im izasla u susret, daje jos neke olaksice itd.(a drzave sa auto-industrijom najvise u nju i ulazu). Sad to je ono kako nalazu pravila ekonomije, toga se i razvijene zemlje drze, eh odtuda su ti svi prodajni rekordi, ali kriza je i dalje prisutna, jer nije ekonomija samo prodaja i proizvodnja, gdje su turisticki, usluzni, bankarski, osiguravajuci, sektor, pa divlja trzista (nekretnine i polovna auta), itd.
Ovako je malo tesko to objasniti ko nije bas upoznat sa funkcionisanjem ekonomije i nekim pojmovima, ali nadam se da je jasnije...
 
Član
firma u kojoj radim (trgovina bijelom tehnikom) biljezi blagi porast prodaje i zarade u odnosu na proslu godinu,ali firma je iz porodice pa mi na osnovu recesije nije prepolovljena plata......
 
Član
treba ove vijesti sa neta uzet sa dozom rezerve... a i oni izbacuju naslove rekordna prodaja, i to, jest bolja u odnosu na 2009, kada je "pocela" kriza, pa ljudi najvise iz straha nisu htjeli da se zaduzuju i uzimaju kredite... ali bilo je neistine, npr. za psa grupu, ovdje bilo imali dobru godinu, a u novinama, tv-u, kazu imaju pad od ne znam ti koliko %...
 
Top