je li ovo znace Nm

je li ovo znace Nm

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Erole trkao si se sa Ventom koji koristi cistu turbo dizel tehnologiju 75ks. Dakle nije TDI, ni blizu TDI-a ;)

Boki je upravu sto je ovo rekao.
Jos treba dodati, da se ovdje radi o rotacijonim motorima kod kojih je obrtni moment od velikog znacaja. Kod šporeta, mikrovalne pecice i slicno je snaga bitna koja se izrazava u kW! Dok kod auta, kao sto rekoh rotaciona masina, pa je bitan obrtni moment. Opet zavisi dakle tezina, koncepcija motora i jos mnogo faktora. Ali kao sto i Boki rece Nm se mnogo lakse bore sa tezinom vozila, raspolozivi su vec u manjim obrtajima.

Noviji dizeli su stvarno savrsentstva, i atmosferski benzinci im ne mogu bas parirati. Jedino dakle turbo benzinci, koji su vec sasvim druga prica.
Vidio si sam Erole na poligonu,kako moj dizel sa 1550kg se ispali kad izlazim iz krivine.
 
Član
Mislim da u pitanju teme "je li ovo znace Nm" nije upitna trka porshea s g4 ili puga s pasatom. Što je potpuno besmisleno P206 (cca1038 kg dok passat ima bar 1300kg) okretni moment ima veze ali mnogo kila je u pitanju tj razlici.Mislim da bi logičnije bilo da dobiš pravi omjer nM da natrpaš po 5 ljudi u svaki auto pa recimo probaš se u petoj brzini popet na neku uzbrdicu nakon ravne šnite.Mislim da bi passat s svojih 200nm i 1,9 ccm ostao u petoj dok bi se pug moral šaltat do treće da bi prošao brdo ili ti uzbrdicu.:D

A sad što se raceanja tiče potpisujem ovo gore navedeno što je VR6Boki napisal.:cool:

Evo jedan i video primjer.860kg vs 1280 kg. Bez obzira što nam je konjaža slična i ja imam više okretnog momenta s mjesta me je u prva dva race namazal za 2-3 dužine.Dok frend nije sjel kod njega /cca 100kg) da budemo bar približno egal.I krenuli smo leteći start..da toliko nemamo proklizavanja...šteta što dalje nije bilo više ceste:D
al vjerujem da bi me opet iznad 120 prestigao i pobjegel mi...al ko će znat :cool:

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ifvzIglH78s&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ifvzIglH78s&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
 
Član
E ovaj video ti je super primjer, ti si opet tezi od njega nekih 200 kg, al zahvaljujuci obrtnom momentu, gotovo ste jednaki.

Da ste kretali iz potpunog mirovanja, razlika bi bila jos veca u tvoju korist.

Deyo pogledaj gdje mi je maks snaga :D
 
Član
ukratko nešto što sam ja pročitao i odmah naučio na RKH

dizel je startniji jer daje više snage na manjim obrtajima, normalno ako je turbodizel, ali on isto tako vrti do max 5000 obrtaja, a max snaga je većini na 4250-4300rpm... dok je kod benzinaca drugačija stvar i on ima do 6500(neki slabiji motori) ili do reći ću 9000(jači motori), zato u prvih 20-30 m dizel ostavi benzinca ali on u tih par desetaka metara već skupi snage i počinje ga stizat, a pošto na dizelu moraš ranije mjenjat tu gubiš dok benzinac dalje vrti i tako u svakoj brzini.

ukratko od ukratko: benzinac iste konjaže kao i dizel teško da će izgubit

iako ja imam dizela pa bi ih kao trebao braniti, ali ja ovdje iznosim činjenice, a ne laži :cool:

i da... ako ima kakvih tipfelera... sorry jer sam i ja direktno izvana doletio kući pa sam pijan :D:D
 
nema tipfelera ali ima greska,to sto se vrti visoko,ne mora znaciti da je jak motor,nego samo da istiskuje veliku snagu u odnosu na kubikazu :icon_biggrin: ista stvar kao i za konstataciju da se slabiji motori vrte do 6500,sta je onda sa onim muscle cars,niko od njih ne prelazi 6500,a snage (da ne govorim momanta) imaju u izobilju ;)


poz,odoh spavat,pola 6 je :D
 
Član
PUG 306 1.9Dizel 70 KS 2000 god. VS Skoda Fabia 1.2Benzin 70 KS 2009 god.

do 130 km/h sam bio bolji za duzinu auta sa PUG-om, tek posle toga me krenula obilaziti lagano:icon_twisted:

na pocetku me u prvoj ostavila, u drugoj je stignem i obidjem za duzinu auta i do 130 smo bili izjednaceni (tj. ja konstantno bio bolji za duzinu auta) :icon_biggrin:

poenta price: Nm dosta znace dizelu, bar u mom slucaju :D

posle ovog ganjanja, nesto mi dizel postao drag iako sam ga mrzio:D
 
Član
A gledaj, okretni moment punoo znaci pri startu na nizim obrtajima, broj konja je iskljucivo snaga motora koju on daje na visokim obrtajima...u mom slucaju to znaci...

na 2500 okretaja daje maximum okretnog, dakle 121Nm, ali tek na 5200 okretaja daje 68 konja na valjanom gorivu...na ovom nasem govnetu buckurisu vjerovatno dosta manje...

Dakle start okretni, odrzavanje ubrzanja u krajnjim obrtajima daju konji ;)
 
Član
evo prije 2 dana iz letećeg sam dobio brava 1.6 16v nisam moga vjerovat... on je morao šaltat nižu a ja ne i tu sam dobio 2 dužine al me do semafora nije stigo :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top