Istopio se jedan klip, koji je razlog?

Istopio se jedan klip, koji je razlog?

Član
hvala na svim odgovorima i savjetima.
Vozim Skodu Fabiu 1 2006 1.9TDI 74kW. U subotu sam vozio na autoputu Sarajevo-Zenica, prije skretanja za Brezu auto mi je izgubilo vuču na 180km/h počelo je usporavati u tom trenutku se i ugasio. Kad sam stao nisam mogao upaliti vozilo tako da sam zvao slep službu. U svom servisu sam rastavio motor i imao sta vidjeti. Prvi klip se skalio. Moram napomenuti da sam iz motora izvadio nepuna 2L od moguća 4,2L ulja. u crijevu intercoolera sam zatekao ulja. Po mojim predpostavkama ulje je pustila turbina i napunila prvi klip tako da se u momentu i skalio zatim zaribao. To je IBER TURA ili ne, pošto znam kad auto ode u iber turu podignu mu se obrtaji zatim skale svi klipovi. Turbina prije nije imala lufta a sad ima baš lufta. Moguće je i da je dizna procurila. Sta vi mislite o tome stručnjaci?
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Evo slika bloka motora i glave motora.
 

Prilozi

  • 20150427_180132.jpg
    20150427_180132.jpg
    220,8 KB · Pregleda: 120
  • 20150427_180144.jpg
    20150427_180144.jpg
    205,5 KB · Pregleda: 113
  • 20150427_180255.jpg
    20150427_180255.jpg
    211,7 KB · Pregleda: 107
Član
druze, prvo je li auto cipovano?
Drugo, da ti nije otisla gumica na dizni od tog klipa
Trece da ti nije ta dizna losa...
Ako je los remap uradjen moze doci do toga da se klip istopi jer lose mape znaci lose ubrizgavanje goriva, nepravilno, i tada dosje da imas manjka ili viska nafte sto ce dovesti do visih temperatura i tada ce doci do topljenja klipa...
Ako su gumice lose na dizni, takodje ce nafta uci u cilindar i pri visim obrtajima i duzem drzanju papucice gasa do kraja (ubrzavanja na vecim brzinama traje duze) i tada dolazi opet do stvaranja visih temperatura gdje dolazi do topljenja klipa
Trece je da je losa dizna, tada dizna umjesto da baca maglu, baca ili puno ili malo nafte ali opet ne baca kako treba, teeba da baca maglu a u tebe recimo ne baca naftu u magli nego kao injekcija, mlaznicu, imas 5 rupica na dizni i ako ne prsnu u magli nego u jednu ili par tacaka, takodje na visim obrtajima gdje ostane duze noga na gasu dolazi do stvaranja visokih temperatura u samo par tacaka klipa ( tada dizna istopi klip kao da je plazma sjekac) i klip se ne moze ohladiti i dolazi do ropljenja klipa jer se na par mjesta stvorila previsoka temperatura...
Od ulja kako si rekao nije se to desilo jer bi od ulja ti dobio turazu, i dobivao bi ulje na sva 4 klipa a ne na jedan samo... Kod tebe je problem u ova 3 sto sam naveo, jedan od tih ti je to napravio... To provjeri i znaces gdje je problem i zasto je nastao...
 
Poslednja izmena:
Član
Hvala na odgovoru. Auto je fabrika, znači nije cipovano. Najvjerovatnije je dizna procurila. Malo me brine gdje je mogao izgubiti 2L ulja. Moram napomenuti da ga volim stisnuti autoputem. Prije nego što se ovo dogodilo rad motora je bio normalan, tako da pretpostavljam da je u trenutku kada davao gas i išao do 180km/h dizna procurila i naravno skalila klip.
 
Super Moderator
Dizna ili je procurila ili je zakovala. A ulje ti je turbo proguto. sad ima vise lufta i dalje izgleda ko da je ispravna, al kad napravis sve i upalis auto vidjet ce da je i turbo strado.. 99% sam siguran. Jel ostecena stublina?
 
Član
Dijelovi od klipa su mi uništili turbinu čak i geometriju, tako da sam je poslao na reparaciju. Stublina bi se trebala očistiti od klipa.
 
Super Moderator
ne znam drug.. ako je ostecena stublina ja bi trazio drugi motor.. meni se to desilo, i dok bi izvadio motor, uradio stublinu (kosuljica ovo ono) kupio nov klip i sve to vratio nazad izaslo bi me skuplje nego sto sam platio motor 600€
pa gdje su ti onda i svi dihtunzi uz to itd itd
 
Član
To je previše, imam ja blokova na lageru stavit ću drugi blok sa klipovima i radilicom, a ovo za dijelova.
Sta je kod tebe bio uzrok što ti se Istopio klip???
 
Član
To se ne isplati praviti, dok ishonujes stublinu na prvu ili drugu specijalu, pa klip, karuke,... Drugi motor i zdravo.
 
Član
Ne treba raditi specijale, brate obradi se stublina i napiksa se nova stublina i rahat... Drugi motor uzmes i opet imas macka u vreci... Ovako akd uradis zans sta imas...
 
Super Moderator
jest uradis stublinu i onda molis boga da opet ne crkne jer ne znam jel kvalitetno uradjeno. da su barem kod nas majstori tako pouzdani pa da se to uradi kako treba onda ok, al kod nas se sve fuseri nazalost
i kod mene je nesto bilo sa diznom pa se pokvario, al se nije ovako istopio nego samo cosak skroz malo, al dovoljno da osteti stublinu nazalost
 
Poslednja izmena:
Član
Pa dobro ne znam kod vas kakvi su tokari, kod nas dobro odrade posao, dobri su ovdje tokari. A stubline se uzmu gotove i obradi se stari blok (stublina) i napiksa se nova stublina... Tokar ne pravi stublinu od sumnjivih materijala nego se kupi stublina prema tvom potrebnom precniku. Kako god ili drugi blok ili motor ili piksanje, jeftina nijedna solucija nije...
 
Top