Greska Golf 5 1.6 FSI - pomoc oko dijagnostike

Greska Golf 5 1.6 FSI - pomoc oko dijagnostike

Naime, Golfa iz naslova sam kupio za relativno male pare od rodbine i generalno auto ne pravi nikakve probleme za sada, ali na tabli izbacuje" check engine" gresku, a dijagnostika kaze sljedece :

P1031
Raw code: 1031
ECU: OBD-II
Status: Pending
Volkswagen: HO2S Heater Current Monitor Control Circuit Banks 1 and 2 Sensor 1; Intake manifold air control valve position sensor - specification not attained


Budite njezni, jer od terminologije, sve sto imam su engleski/americki izrazi i znanje koje sam uspio da pokupim po stranim forumima. Sturo je, ali brzo ucim i relativno mi je jasan drugi dio greske - senzor koji mjeri raspon aktuatora ventila za kontrolu kolicine vazduha dobija krivu vrijednost (ispravite me ako grijesim). Prvi dio mi je nejasan, a nisam siguran (posto ne mogu da nadjem adekvatne seme) sta sve moze biti razlog zasto ventil ne moze da odradi "ciklus" pa prijavljuje gresku. Kako sam shvatio strance, oni govore da ovaj dio pod brojem 23 pravi problem, tj, da plasticne rucice koje on pomjera ne mogu da odrade ciklus (nedostaje mi nase terminologije, ali razumijem da senzor temperature i ovaj senzor u tandemu odredjuju adekvatan odnos goriva i vazduha).

Isao sam majstorima, trojici, jedan je nivsi serviser za VW zvanicnog servisa i nikoga ne zanima dovoljno, a mene grebe i em sto zelim da naucim, zelim i da rijesim jer mi nikako ne zvuci naivno iz ovoga sto mogu da procitam online.

Od vas bi mi doslovice znacilo da mi neko moze reci prsvu terminologiju (sta su "inlet flaps", sta je "vacuum actuator" je li "inlet manifold" cijela usisna grana ili neki specifican dio nje, etc. Evo link do stranog foruma koji mi je najvise znacio za ovaj moj problem, a post koji mi je naizgled najinformativniji je pod brojem 2 : Link do foruma


Hvala unapriied, posto ce mi sve informacije znaciti da makar znam komunicirati o problemu sa majstorom koji se zainteresuje.
Screenshot_20201027-122127372.jpg
 
Top