EGR ventil? Sta je i koji su simptomi da je neispravan?

EGR ventil? Sta je i koji su simptomi da je neispravan?

Član
Sta je tacno egr ventil,koji su simptomi da nije ispravan. Kakvu ulogu ima termostat? Jel on ima svoj zaseban termostat ili...? U ovom slucaju za BMW e60 530d 218ks. Desava se da auto odjednom nakratko izgubi snagu padnu obrtaji,to se desava pri laganom ubrzavanju negdje na 1500rpm. I to u vecini slucajeva kada je hladno i vlazno vrijeme..
 
Član
EGR ventil ti je eko ventil, on reciklira ispusne gasove. Ventil ti povezuje izduvnu granu sa usisnom. On se otvori i vraca ispusne plinove u usisnu granu i tako ih reciklira.
Termostat ti je ventil takodje samo se on nalazi u rashladnoj tekucini motora, ima bimetal na sebi koji kad se voda ugrije, taj bimetal se povlaci i vuce za sobom ventil i pusta vodu, kako se hladi tako se zatvara...
Ako EGR nije uredu ili ima problem s njim dijagnostika ce to pokazati sigurno, ako je ok onda nece zabiljeziti nikakvu gresku...
 
Haj kad je već otvorena tema da i ja priupitam. Ustanovljeno je da je EGR otišao, auto ne vuče preko 3500 obrtaja. Sad se pali lampica akumulatora, i upali se ono STOP i auto nema snage. Jel to može biti do EGR-a ? Motor 1.9 DCI.
 
Član
Malo sam citao da neki EGR ventili nemaju elektronike na sebi,kao sto je u mene i nemoze ih dijagnostika ocitati. Ako nije ni do njega onda ja imam problem koji niko u Bosni nemoze rijesiti od Tomica pa nadalje...
 
Član
Malo sam citao da neki EGR ventili nemaju elektronike na sebi,kao sto je u mene i nemoze ih dijagnostika ocitati. Ako nije ni do njega onda ja imam problem koji niko u Bosni nemoze rijesiti od Tomica pa nadalje...

Mora EGR imati mehanicki dio i elektormagnetni ventil koji ga pokrece... a nije pravilo da dijagnostika mora da procita gresku.
 
Član
Kako ga najbolje provjeriti,skidao sam ga i cistio..a dal radi..i sta je s tim nekim njegovim termostatom. Meni se problem desava vecinom kad je hladan,kad je hladno vrijeme ili pada kisa..
 
Top