Legend
Svjetski ekonomski eksperti ocjenjuju da bi najnovija kriza s isporukom sirove nafte i naftnih derivata mogla čak do tri puta podići cijenu barela sirove nafte, što bi, smatraju stručnjaci u našoj zemlji, neminovno izazvalo poskupljenje goriva i na našim pumpama.
Nakon embarga na isporuku sirove iranske nafte i naftnih derivata, koji je uvela Evropska unija, i iranskih prijetnji, predviđa se da bi cijena goriva na evropskim pumpama mogla porasti za oko 50 posto, te bi i na tržištu BiH, prema najcrnjem scenariju, cijena litra dizela dostigla četiri marke.
- U ovom trenutku nije moguće prognozirati na duži period, ali je neizbježno da će se ono što se bude dešavalo na svjetskoj sceni, odraziti i na naše tržište. Nesporno je da je nafta berzanski proizvod i ako dođe do globalnog rasta, to se odražava i na naše proizvode. To je sistem spojenih posuda koji se ne može izbjeći - objasnio je za "Avaz" načelnik Odjela za marketing i reklamu "Optima grupe" Rade Vidaković.
On je istakao da je neizvjesno i ono što nas čeka iduće sedmice te je pojasnio da se u grupaciji "Optima" svakog ponedjeljka prati stanje na berzi i u skladu s tim se formiraju cijene i na domaćem tržištu.
Kao ključnu prednost domaćeg tržišta Vidaković ističe da BiH nije u potpunosti ovisna o uvozu derivata.
- Do početka rada Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu mi smo bili stopostotni uvoznici derivata, ali to više nije tako. Naše cijene sada su u jednakoj ravni sa stanjem u okruženju ili su nešto niže - kazao je Vidaković.
Poskupljenje na proljeće
Prema mišljenju predsjednika Udruženja vlasnika benzinskih pumpi u RS Vojina Mitrovića, u skorije vrijeme u BiH ne bi trebalo biti znatnijih korekcija cijena goriva.
- Ključni razlozi su što je zimski period i potrošnja je manja. Ako se situacija na svjetskom tržištu ne promijeni, znatnijih poskupljenja moglo bi biti eventualno na proljeće - kazao je Mitrović.