DEZINFEKCIJA AUTOMOBILSKOG KLIMA SUSTAVA

DEZINFEKCIJA AUTOMOBILSKOG KLIMA SUSTAVA

Član
klima_dezinfekcija_1__xl.jpg


Zašto je važna dezinfekcija klima uređaja? Osim temperature zraka koji ulazi u putnički prostor, potrebno je brinuti i o mikrobiološkoj kvaliteti zraka, koji pri tome udišemo. Ako klima sustav nije rodovito i odgovarajuće održavan, s vremenom će se iz njega početi širiti neugodan miris. Na žalost, miris nije jedini problem. Vlaga, tama, temperatura i prljavština različitog porijekla, čine plodno tlo za stvaranje različitih mikroorganizama - bakterija, gljivica, plijesni, virusa... Čestice anorganskih i organskih tvari kao što su: smog, prašina, pelud, vlakna, paraziti, mikroorganizmi i njihove spore, virusi itd. dospjevaju u kabinu vozila preko zraka ili različitih predmeta. Zbog prisutnih nakupina, stalne vlage te odgovarajuće temperature dolazi do njihovog razmnožavanja.

Kako se radi o zatvorenom kruženju zraka, te kondenzaciji vlage na pojedinim dijelovima sustava, klima uređaji imaju značajnu ulogu u razvoju patogenih organizama. Kao produkt njihova metabolizma javlja se i neugodan miris, po kojem i uočavamo da nešto nije u redu. Miris je posebno intenzivan nakon što je klima neko vrijeme bila izvan funkcije, npr. preko noći. U stanju mirovanja klima uređaja, mikroorganizmi se nesmetano razvijaju što za posljedicu ima još veći broj nakupina, njihovih otpadnih tvari i neugodan miris. Sve spomenute tvari, dolaze u putnički prostor nošeni zračnom strujom kroz kanale klima sustava. Udisanje tako onečišćenog zraka štetno djeluje na organizam i može prouzročiti čitav niz tegoba - kašalj, nadraženost ili infekcije dišnih puteva, zamor, glavobolju, upalne procese...

klima_dezinfekcija_2__xl.jpg


Djelotvorna dezinfekcija klima uređaja moguća je primjenom specijalnog pištolja sa sondom i rotirajućom brizgaljkom, te specijalnog sredstva za dezinfekciju

Kako se riješiti neugodna mirisa?
Prilikom rasta i razvoja mikroorganizmi stvaraju kolonije koje su vidljive na isparivaču kao žuto-zeleno-smeđe naslage. Isparivač je uređaj za izmjenu agregatnog stanja rashladnog sredstva u klima uređaju. Smješten je najčešće na teško dostupnom mjestu. Potpun pristup uređaju bio bi moguć samo uz demontažu cijelih sklopova, a postupak bi bio dugotrajan i vrlo složen.Čišćenjem samo ventilacijskih kanala ili primjenom raličitih mirisnih sredstava (pjena, sprej i sl.) postižu se kratkoročni i loši rezultati. Miris se ubrzo vraća, jer su uzročnici i dalje prisutni.

klima_dezinfekcija_3__xl.jpg


Osim dezinfekcije, tekućina ostavlja zaštitni film koji maksimalno otežava razvoj novih mikroorganizama, kao i blag ali ugodan miris

Dezinfekcija klime rotirajućom sondom:
Ipak, vrlo djelotvorna dezinfekcija klima uređaja moguća je primjenom specijalnog pištolja sa sondom i rotirajućom brizgaljkom, te specijalnog sredstva za dezinfekciju. Pištolj se spaja na kompresor i posudu sa dezinfekcijskom tekućinom. Fizičko uklanjanje naslaga omogućeno je pritiskom zraka od 4 do 6 bara, a dezinfekcija raspršivanjem tekućeg sredstva u kanale. Posebna konsrukcija brizgaljke (rotacija za 360°) i sonde omogućuje raspršivanje sredstva po cijeloj površini isparivača.

Osim dezinfekcije, tekućina ostavlja zaštitni film koji maksimalno otežava razvoj novih mikroorganizama, kao i blag ali ugodan miris. Dezinfekciju treba obavljati prema posebnim uputama za svaki model (marku) vozila. Ako je postupak pravilno proveden, dezinfekcija sondom i brizgaljkom daje odlične rezultate. Klima sustav je oslobođen nečistoća, mikroorganizama i njihovih produkata. Uklonjeni su uzročnici neugodnog mirisa kao i sam miris, te je cijeli sustav obložen tankim filmom dezinfekcijskog sredstva. Kod vrlo zapuštenih sustava ponekad je potrebno ponoviti postupak da bi se došlo do željenih rezultata.

klima_dezinfekcija_4__xl.jpg


U poseban dozator ulijeva se dezinfekcijsko sredstvo, a u putnički prostor (u blizini ventilacijskih otvora) smješta se plastično crijevo za dovod dezinficijensa

Dezinfekcija klime i kompletnog putničkog prostora:
Uz pomoć novog potpuno automatskog uređaja visokoprecizne tehnologije s ugrađenom dijagnostikom, moguće je paralelno s obnavljanjem plina u klimasustavu, potpuno dezinficirati ventilacijske kanale, ali i putnički prostor! Uređaj se nakon spajanja na vozilo programira za konkretan model vozila - određuju se duljina trajanja vakumiranja, količina potrebnog plina, vrsta ulja, testiranje nepropustnosti sustava... Plin za punjenje klime obogaćuje se posebnom bojom koja omogućuje lakše traženje eventualnih oštećenja na sustavu. Također se odabire funkcija čišćenja (dezinfekcije) kanala klima uređaja i putničkog prostora.

U poseban dozator ulijeva se dezinfekcijsko sredstvo, a u putnički prostor (u blizini ventilacijskih otvora) smješta se plastično crijevo za dovod dezinficijensa. Majstor pokreće motor, pali ventilator i prebacuje na sustav zatvorene cirkulacije zraka. Uređaj za dezinfekciju raspršuje bogatu količinu dezinfekcijskog sredstva u obliku aerosoli koja u potpunosti ispunjava putničku kabinu. Zbog uključenog zatvorenog sustava cirkulacije, aerosol dezinficijensa prolazi kroz sve ventilacijske kanale, te uništava razne mikroorganizme i produkte njihovog metabolizma - plijesni, paraziti, gljivice, spore, pelud, prašina...

Dezinfekcija provedena na ovaj način u potpunosti dezinficira prostor u kojem borave vozač i putnici, te uništava štetne i opasne 'stanovnike' zraka koji udišemo iz klima sustava. Postupak dezinfekcije moguće je provesti paralelno s postupkom punjenja klime plinom, ali za slučaj da klima uredno hladi, moguće je provesti samo postupak dezinfekcije. Nakon dezinfekcije ostaje samo blagi miris dezinficijensa, a postupak bi bilo preporučljivo obaviti barem jednom godišnje, najbolje početkom toplijih mjeseci.
 
Član
Gdje u Sarajevu ima da se uradi ova dezinfekcija rotirajucom sondom.
Ja nikako da rijesim problem sa neugodnim mirisom koji se stvara kad ugasim klimu a ostavim obicno puhanje, sto je najgore izgleda da mi stvara i alergiju pa imam problem i sa disanjem.
Jedno 3 razlicita spreja sam kupovao, spricao Aseptan (cini mi se da je to Asepsol samo sto je bosnalijekov proizvod pa drugi naziv) prosle godine u Komelu punio klimu i mijenjao ulje, usput radio dezinfekciju kod njih i to dva puta, ali opet smrdi.
Htio sam ici u klimacentar u Butmir, ali drug mi je nedavno dezinfikovao klimu kod njih i kako mi je objasnio isti je proces dezinfekcije kao sto sam ja uradio u Komelu, znaci zatvore auto, kod suvozacevog mjesta pustaju neko sredstvo da citava kabina bude u dimu... tako su meni u Komelu radili dva puta u 15 dana i opet isto.
A evo taj drug mi rece da se i njemu osjeti neugodan miris kad ugasi klimu, znaci problem ostao.
Volio bih da znam nekoga ko ce mi skinuti plastike i doci do isparivaca pa da njega ocistimo, vjerujem da se na njemu svasta nalijepilo i da je to problem.
 
Član
Isti problem imam. Volio bih i ja znati gdje ima takva dezinfekcija. Meni su oni nudili u Klima centru za 150 da mi skidaju tablu i čiste isparivač, ali kasnije vidim po forumu da se raja žale na njih da nisu dobri, a plus na ovo bi vjerovatno trebalo ponovo puniti klimu znači još 50-60 maraka, tako da bih prije ovo probao što i ti tražiš.
 
Član
jeste l pokusali dezinfeksiju raditi na dva nacina
1: ABRO pijena za ciscenje kanala puhalice : nalijes pijenu u kanale ostavis 10 minuta i onda upalis klimu na 15-20 minuta i ocisti tunele ispod auta ostane masna fleka uzas .
2. nacin skinuto filter klime ili polen filter i uzeto dezinfekciono sredstvo u apoteci koje se koristi i u bolnicama (alkosol) upalis klimu i prsces u kutiju gdje ti stoji filter usisava vazduh sa deznfekcionim sredstvom.

meni je je ovo pomoglo i samo ovako i radim dezinfekciju. ;)
 
Član
kod mene nije taj problem... nego ako mi klima dodije tjekom vožnje i ugasim je i ostavim tropsku, nakon toga se pojavi neki intenzivan miris i prestane nakjon dvije minute...???
 
Član
Mirsado je napisao(la):
jeste l pokusali dezinfeksiju raditi na dva nacina
1: ABRO pijena za ciscenje kanala puhalice : nalijes pijenu u kanale ostavis 10 minuta i onda upalis klimu na 15-20 minuta i ocisti tunele ispod auta ostane masna fleka uzas .
2. nacin skinuto filter klime ili polen filter i uzeto dezinfekciono sredstvo u apoteci koje se koristi i u bolnicama (alkosol) upalis klimu i prsces u kutiju gdje ti stoji filter usisava vazduh sa deznfekcionim sredstvom.

meni je je ovo pomoglo i samo ovako i radim dezinfekciju. ;)

Oboje probao, 1. je prilično dobro, ali mi nije skroz uklonilo smrad.
2. ništa, traje 2 dana.
 
Član
Ja neki dan punio klimu i radio dezinfekciju u ASD. Manje smrdi dosta, ali nekako je skroz tesko disati unutra? Ne znam bi li bilo potrebno jos jednom napraviti dezinfekciju? :icon_rolleyes:
 
Član
http://www.scribd.com/doc/18808098/Princip-Rada-i-Servisiranje-Autoklima-Uredjaja
Za one koji vole da rone u dubine :icon_biggrin:
Preporucujem detaljnije citanje od strane 70. koja opisuje KAKO se provjerava klima uredjaj prilikom servisiranja i koji su to relevantni parametri..
 
Član
Mirsado je napisao(la):
jeste l pokusali dezinfeksiju raditi na dva nacina
1: ABRO pijena za ciscenje kanala puhalice : nalijes pijenu u kanale ostavis 10 minuta i onda upalis klimu na 15-20 minuta i ocisti tunele ispod auta ostane masna fleka uzas .
2. nacin skinuto filter klime ili polen filter i uzeto dezinfekciono sredstvo u apoteci koje se koristi i u bolnicama (alkosol) upalis klimu i prsces u kutiju gdje ti stoji filter usisava vazduh sa deznfekcionim sredstvom.

meni je je ovo pomoglo i samo ovako i radim dezinfekciju. ;)

Jesam.
Znaci uzeo neki sprej (nisam siguran da li je Abro) dodje uz njega crijevo koje sam gurnuo u svaku rupu ventialcije i napunio ga pjenom iz spreja, sacekao nekih 5 minuta, upalio klimu na najace nekih 10-15 min.
Prije toga izvadio filter kabine, ocistio onu plastiku i kad sam upalio klimu prskao sam Aseptanom (takodjer sredstvo iz apoteke koje se koristi po bolnicama i vrticima...)
Poslije toga je auto bas fino mirisalo i krenuo sam se pridrzavati pravila da kada koristim klimu trebam je gasiti 10-tak min prije nego ugasim auto, s tim sto ostavim obicno hladjenje da osusi ventilacione cijevi... i cim to uradim, tj ugasim klimu i ostavim obicno hladjenje krenem osjecati smrad, u pocetku slabijeg intenziteta jer ga nadjacava miris od tog spreja, ali kad on izlapi hocu se ugusiti.
Ocajan sam vise majke mi, ne znam sta da radim, imam i malu bebu i ne bi ni nju da trujem ko zna kakvim bakterijama iz klime.
 
Član
Cistio sam u klima centru prije mjesec dana i opet mi se evo poceo pojavljivati smrad tek kad se upali klima.Ne znam dal da odem njima pa da porazgovaram, ali mislim da to nece piti vode?!
 
Član
panajotis je napisao(la):
Cistio sam u klima centru prije mjesec dana i opet mi se evo poceo pojavljivati smrad tek kad se upali klima.Ne znam dal da odem njima pa da porazgovaram, ali mislim da to nece piti vode?!

E drug, bio sam i ja kod njih tako. I meni je držalo tri mjeseca. Kada je prvi put priključio aparat unutra se baš dobro dimilo. Međutim, kako mi se smrad opet vratio, ponovo odem, i oni se sami ponude da mi besplatno urade jer nije prošlo više od 6 mjeseci. Priključili, dim se jedva vidi, ovaj put mi trajalo samo 7 dana, tako da lično ne bih više kod njih išao.

Tako da ako neko zna gdje neko radi profesionalnije dezinfekciju, neka piše.
 
Top