BMW E30 325ix 1991. god. DA ili NE?

BMW E30 325ix 1991. god. DA ili NE?

Član
Dobro došao u klub vragova je bio komentar jednog mog poznanika koji je lud za E30 linijom. Vozi ih već preko 15 god i zna maltene sve o toj liniji, osim onoga što mene interesira jer nikad nije imao iskutvo sa ix modelom.
Rješio sam se svih svojih projekata, osim jednoga koji je već završen, a to je Apal Buggy i sada kada mi je ljetna sezona kraju opet tražim "žrtvu" za idući projekt. I tako naletima na BMW E30 325ix iz 1991. god. Od opreme posjeduje klimu, ABS, x-drive pogon na sva 4 točka, 4 vrata, el podizače naprijed, servo, centralnu bravu, el retrovizore, metalik boja, alu felge 15 na 7 jota, 205 tvornička dimenzija.
E sada pitanje - Da li netko ima iskustva sa x-drive pogonom u E30? Pozitivne i negativne strane me zanimaju i kako mu je riješena mjenjačka kutija? Znam da ima 3 diferencijala, ali paše li na njega mjenjač sa 325i? Je li mu set kvačila drugačiji? Koliko mu je prednji trap sa ovjesom različit od modela sa zadnjim pogonom?
Što se tiče mašine i auta to me ne zanima, već sam upoznat sa tim motorom i tom šasijom i znam na šta paziti i šta tražiti. Znači ako netko zna ili ima iskustva neka me savjetuje u vezi prednjeg ovjesa, mjenjača, prenosa jer nikad nisam vidio ni čuo kako to čudo u E30 funkcionira.
Unaprijed hvala.
 
Član
I još jedna stvar koju sam zaboravio pitat je da li svi modeli 325ix iz 1991 dolaze sa bord kompom. Ovaj ga nema a vidim ih par drugih na piku imaju.
U medjuvremenu sam skontao da je cijelo podvozje i pogon drugacije, samo je mjenjac isti, ali me i dalje interesira na sta obratiti paznju posto u cetvrtak ili petak idem po auto
 
Član
Sto se tice e30 x drive, dijelove je malo teze naci jer naprijed ne pase sve jer se razlikuju...
Sto se tice limarije, pregledati standard, pod, naprijed mulde, gepek, u gepeku skinuti etisone sa strane i pogledati da nije bio lupan jer posto je to zadnja vuca pa ljudi malo vole zabacivati guz i cesto budu stranice satrane nazad i pune gita. Sto se tice motora, pogledati kako radi, da li radi fino i ravnomjerno, skinuti jednu svjecicu i vidjeti kakve je boje, u ulju ne smije biti vode ni na cepu za ulje ne smije biti nikakvih naslaga "majoneze" i slicno, u sistemu za hladenje voda mora da bude cista, mutna ili od ulje ne valja. Glave znaju puknuti na M20 motorima i ako je voda cista i boca, ulje cisto i cep ulja cist (pogotovo poslije zesce voznje) znaci da je dobar i da nije pukla, na bilo kojem od ta tri navedeno ako ima imalo majoneze znaci da je glava pukla, pregrijavao se i pukao. U voznji pratiti i guzvama da li dize temperaturu, ako dize preko pola moze biti da mu je zaceljen hladnjak ili da mu je otisao visko, cesce bude visko, a hladnjak mozes i sam ispitati da li je zacepljen. Ovo ti kazem jer to moze dovesti do pregrijavanja i pucanja glave. Poslusati u voznji kad dodas gas i pustis da li lupla diferencijal ili da ne lupka ili skripi sta u mjenjacu posto je X drive. Auto kao auto je dobro, nema nekih pretjeranih mana. U voznji i na prelazima pruge poslusati da li lupka sta iz prednjeg trapa, ako lupka neka kugla je vjerovatno stradala, ali i da jeste kugle su oko 18km komad, 26 km selen, nije skupo auto uopste za odrzavanje, kugla 18, krajnica 16, spona 27, prednji lezaj sa glavcinom 88km, amortizer prednji (ulozak) 55-70km komad zavisno koji je precnik, vodena 60km, spaner 60km, remen 38km itd. Nije skupo auto za odrzavanje a zahvalno je sto se tice trapova, nije kvarljiv, ja sam u 50 000km zamijenio 1 kuglu i jednu sponu. To sto sam opisao su ono na sta trebas obratiti paznju, a ostalo dignes na dizalicu i pregledas gumagelung, trapove naprijed i nazad, itd... Obavezno pregledaj je li auto bilo lupano i da nije sta muljano brojevima sasije, broj sasije dodje naprijed na firewall-u, pregledaj okolo da nije sta vareno ili radjeno, ima i sajt na kojem uneses broj sasije i izbaci ti tacno koje je auto, koje je boje, kada je proizvedeno i sta je od opreme doslo na njemu, ne znam ga napamet ali ako ti trebva naci cu ga...
 
Član
Hvala ti velika na ovako detaljnom opisu. Radi se o Edinom plavom 325ix iz Tuzle i djelujem mi kao jako dobar i svidja mi se sto je redovito u upotrebi a i njega zna raja iz Capljine i nije se pokazao kao prevarant kad je ljudima djelove slao. Znam i da je pokojni Zulfo od njega djelove narucivao i sve je uvijek bilo ok. Ima ga na piku prodaje ga za 4200 i daje mi garancija za kvalitet i dosta rezervnih djelova. Ovo za motor, glavu, mjesta na kojim se javlja hrdja poput obrva, oko svjetala tablice, na rubu vrata i na pragovima sam vecinom znao i to nije problem, vazno mi je samo da znam da je pogon pouzdan i da nije skupo do dijelova doci. A auto skoro predstavljam kad ga dovezem ako sve bude ok pa ce biti i nekih radova na poboljsavanju... Uglavnom jos jednom veliko hvala prika i veliki pozdrav iz Capljine!
 
Top