Bez gasa ne pali

Bez gasa ne pali

Član
poz,
sve sam sredio haman, samo me to jos zezucka. kad samo okrenem kljuc, auto trokira, mali obrtaji (400-700), hoce da se ugasi, nesto lupketa pod haubom. kad okrenem kljuc uz malo gasa, sve normala upali i kad je hladnije.
karakteristicno je da moram malkice drzat gas nakon sto se upali hladan izjutra, recimo 4,5 sekundi, onda kad pustim gas radi normalno u leru. dok - kad pustim gas odmah nakon sto se upali, znaci nakon 1 sekunde obrtaji naglo padnu i hoce da se ugasi.
nisam jos povlacio cok kad palim jer nije toliko hladno da cekam da se zagrije, a i to nije neko rjesenje.
imal ko iskustva s ovim?
sta bi moglo bit?
 
hmm ... to nije tako jednistavno kad je u pitanju start hladnog motora ... da bi startovao hladan motor i bez gasa drzao normalan ler gas, svi cilindri moraju glatko raditi .... sta to u prevodu znaci ..

prvo: svi grijaci moraju biti ispravni da bi zagrijali komoru za sagorijevanje goriva tacnije mjesto gdje dizna baca naftu da bi lakse doslo do samozapaljenja nafte...

drugo: sve dizne moraju biti ispravne i podesene, moguce da neka od njih ne otvara u prvim momentima paljenja, pa ima neravnomjeran rad i nizak ler pa sa dodavanjem gasa to rijesis ...

trece: motor mora biti tacno u fazi i pumpa visokog pritiska pravilno podesena da bi imala pravi tajming ubrizgavanja goriva ...

cetvrto: pumpa visokog pritiska da ima slab pritisak na hladan start pa nemoze da odrzi stabilan ler gas pa ti to dodavanjem gasa rijesis...

peto: neki od cilindara imaju slabu kompresiju pa na taktu sabijanja i samozapaljenja nafte dodje do propustanja sabijenog zraka kroz klipne prstenove ili ventile i nedodje do pravilne eksplozije, pogotovo kad je motor hladan jer temperatura sabijenog zraka je nekoliko stotina stepeni i ako dodje do propustanja kompresije onda se komora hladi i nema pravilnog sagorijevanja dok se taj ciklus nekoliko puta ne ponovi pa dodje do stabilnog rada motora.. kakav ti je dim prilikom prvog paljenja, koje je boje...

savjet: provjeri grijace i podesenost pumpe visokog pritiska i faze motora ... ako to nebude onda otidji bosch majstoru da ti pregleda dizne i pumpu viskog pritiska ... lijep pozdrav
 
Poslednja izmena:
Član
Ljudi, ovo je njemu deseta tema za ovaj motor, prvo je kao generalku uradio, pa nije imo pritiska ulja , pa je sredio i to i sad ovo. Drug moj, de nam reci jesil izbacio ono ulje 20 60, znas da ti je to prva tacka.
 
Član
Ljudi, ovo je njemu deseta tema za ovaj motor, prvo je kao generalku uradio, pa nije imo pritiska ulja , pa je sredio i to i sad ovo. Drug moj, de nam reci jesil izbacio ono ulje 20 60, znas da ti je to prva tacka.
hvala poslusao sam vas savjet.jesam, nasuo mannol 10w40 nakon sto je majstor rjesio bregastu uspjesno. nemam nikakvih vise problema sa pritiskom i sa motorom.

hmm ... to nije tako jednistavno kad je u pitanju start hladnog motora ... da bi startovao hladan motor i bez gasa drzao normalan ler gas, svi cilindri moraju glatko raditi .... sta to u prevodu znaci ..

prvo: svi grijaci moraju biti ispravni da bi zagrijali komoru za sagorijevanje goriva tacnije mjesto gdje dizna baca naftu da bi lakse doslo do samozapaljenja nafte...

drugo: sve dizne moraju biti ispravne i podesene, moguce da neka od njih ne otvara u prvim momentima paljenja, pa ima neravnomjeran rad i nizak ler pa sa dodavanjem gasa to rijesis ...

trece: motor mora biti tacno u fazi i pumpa visokog pritiska pravilno podesena da bi imala pravi tajming ubrizgavanja goriva ...

cetvrto: pumpa visokog pritiska da ima slab pritisak na hladan start pa nemoze da odrzi stabilan ler gas pa ti to dodavanjem gasa rijesis...

peto: neki od cilindara imaju slabu kompresiju pa na taktu sabijanja i samozapaljenja nafte dodje do propustanja sabijenog zraka kroz klipne prstenove ili ventile i nedodje do pravilne eksplozije, pogotovo kad je motor hladan jer temperatura sabijenog zraka je nekoliko stotina stepeni i ako dodje do propustanja kompresije onda se komora hladi i nema pravilnog sagorijevanja dok se taj ciklus nekoliko puta ne ponovi pa dodje do stabilnog rada motora.. kakav ti je dim prilikom prvog paljenja, koje je boje...

savjet: provjeri grijace i podesenost pumpe visokog pritiska i faze motora ... ako to nebude onda otidji bosch majstoru da ti pregleda dizne i pumpu viskog pritiska ... lijep pozdrav
lijepo objasnjeno hvala lijepa.
dok sam citao tvoj post kroz glavu mi prolazi trosak provjere ispravnosti svih dijelova koje si nabrojao, plus popravka. mene konkretno zanima da li cu ja davanjem gasa ili povlacenjem coka pri paljenju dalje stetiti na neki nacin pumpi vp. ili diznama ili u najgorem slucaju motoru?
da bi izbjegao trosak, moguli ja i dalje na ovaj nacin palit motor da ne dode do nekih vecih komplikacija,prem da me strah zime. jer sam se stvarno izdavao para na ovaj motor, nije da ne zelim platit. rado bi vjeruj mi. prem da mislim da i samo provjera grijaca,pumpe i faze m. nije toliko skupa...

da odgovorim na tvoje pitanje
dim je normalno bijele boje dok palim na vremenu od 0 stepeni pa nagore
kad je minus -3,4 recimo pa nadole, moram pofino verglat i pofino gas tapkat, rezultat prilikom paljenja su nagli rast obrtaja od 0-2,5-3k i tom prilikom izbije crni dim na auspuh, ne u prevelikim kolicinama. to je bilo prosle zime, tad sam imao problema sa niskim pritiskom koji je bio kritican jos uz to imao ulje 15w 40 koje bas i ne odgovara zimi. sad su stvari drugacije, jos se nisam suocio sa minusom tako da ti ne mogu reci kakvo je stanje trenutno.

ako ti moze pomoc=
samo je prvo paljenje kao sto sam objasnio, u toku dana mogu da upalim bez problema bez gasa,znaci samo kljuc i vozi
doduse skoci kazaljka ne nekih 700 obrtaja, pa nakon sekunde ili dvije radi normalno 900-1000
 
Poslednja izmena:
Član
Druze povuces cok i bum pali ujutro bilo toplo ili ledeno, ljudi su ga napravili i postaviti tu, da moze stetiti ne bi ga stavljali tu da ga mozes povuci, ne mozes nista stetiti jer na dizelu ti cokom samo pomaknes paljenje da bi mogao lakse i ljepse raditi dok se malo ne zagrije. Slobodno ga koristi kad god mislis da je potrebno.
 
To sto ti zadimi crni dim nakon dugog verglanja je razlog sto se nafta nije zapalila pa bosch pumpa kroz dizne uspricava gorivo i kad dodje do zapaljenja nafte onda naglo sagori naftu i skoce obrtaji a visak koji ne sagori izbaci na auspuh u vidu crnog dima ... eh sad razlog izostanka paljenja su losa kompresija ili losi grijaci ... ako ti se to opet bude desavalo znaj sta je u pitanju ....

sto se tice coka i paljenja ... on je predvidjen da se povuce kad je vani dobar minus jer sa povucenim cokom pomjeras ugao VE Bosch pumpe za 0.08 mm tj. 2.5 stepena u ranije paljenje.. ako ti je motor dobar tj. ima kompresiju min 28 bar onda cse sa ispravnim grijacima paliti bez ikakvih problema na minusima .. jedino kad je vani npr. -10 -15C onda povuces cok da bi motor lakse startovao i vracas ga nakon 1-2 min rada ... i ja sam postavio temu na forumu u vezi faze pumpe ali sam problem danas rijesio ... zapamti ovo: odlicna kompresija min. 28 bar, ispravni grijaci, pravilno podesena pumpa i dizne, odlican akumulator i alnaser .. nema tog minusa na kojem dizel nebi upalio...
 
Top