Automobili iz EU jeftiniji 16 posto

Automobili iz EU jeftiniji 16 posto

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
čitao sam jučer u SAN-u jedan članak o tome kako će, nakon našeg potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, a koje bi trebalo da se desi sad u junu, doći do ukidanja carina na uvoz automobila iz EU.
Eh sad, pošto je ovaj list meni nekako šuhveli, pa tako i sam članak, želio bi da vidim zna li neko nešto više o ovome?
navodno bi već od 1.januara 2009 (a možda i ranije) taj zakon trebao stupiti na snagu
16% niže cijene, nije to malo :D
 
Član
i ja sam to cuo na TV-u, kazu samo za pojedine proizvode, e sad ne znam sta pod tim misle...
 
Član
Gasi se montaža vozila u Vogošći
Produkcija automobila iz programa VW i Škoda na nivou SKD montaže postaje nekonkurentna...
04.06.2008. 10:10

Zbog izmijenjenih uvjeta privređivanja, do kraja godine, najvjerovatnije, gasi se proizvodnja, odnosno, montaža domaćih vozila u tvornici Volkswagen u nekadašnjoj Unisovoj industrijskoj zoni u Vogošći.

Ovo je "Dnevnom avazu" potvrdio i Nihad Imamović, generalni direktor ASA Holdinga, koji ima većinski udio u kapitalu ove tvornice.

- Razlog je što će proizvodnja na nivou SKD montaže postati nekonkurentna kada se ukinu carine na uvoz automobila, a što je sasvim izvjesno - kazao je Imamović.

Kako je objasnio, potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) između BiH i EU, uvozne carinske tarife s ovom asocijacijom država prvo se svode na 50 posto, a potom potpuno ukidaju.

Prema tome, postaje sasvim neisplativo montirati vozila u Vogošći, računajući transportne i druge troškove, ako se mogu uvoziti bez carina iz Češke i Njemačke.

- Već smo u tom pravcu poduzeli mjere zbrinjavanja radnika i razvoja druge proizvodnje, u čemu primat imaju autodijelovi - zaključio je Imamović.

SKD za preostale zemlje CEFTA-e

Jedina alternativa koja je, prema riječima Imamovića, malo vjerovatna, jeste SKD montaža za preostale zemlje CEFTA-e koje još nisu potpisale SAA sa EU, a to su, osim BiH, jedino Moldavija i Kosovo, te Turska s kojom BiH ima Ugovor o slobodnoj trgovini, prema tome robni promet bez carine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top