Audi a3

Audi a3

Član
Eh ovako ljudi....radio sam nesto na autu ovih dana, pa mi treba savjeta od onih koji imaju dosta iskustva sa ovjesom auta.
Danas sam otisao da stavim gewinde na audija...utom me zove majstor kaze da su diskovi i pakne zrele za promijeniti, pa utome zamijenim sva cetiri diska i disk plocice.
poslije toga je dosla montaza gewindi...zadnje su upasovane bez problema, legle super, ali je naprijed iskocio problem. Fi gewindi je 55 mm a fi glavcine na audiju 50 mm.

Na moju zalost, svi audiji a3 imaju fi glavcine 55 mm osim mog modela, odnosno 1.9 TDI !!! nema frke, majstor nazove odmah odpad neki, nadjemo glavcinu od g5/a3 55 mm za male pare i odmah kazem da se kupi i da se zavrsi sve. otisao da popijem kafu, dok sam se vratio, auto stoji kako jeste, nije monitarno nista. Majstor kaze da je glavcina od 2.0 ne moze na mog audija iz razloga sto je drugaciji lezaj, drugaciji disk i kocione celjusti itd... i da ne bih nista dobio stim.

Tako da je auto sada tu, zadnje gewinde i naprijed obicni amortizeri jer nismo mogli smisliti nikakvo rijesenje. Po majstoru jedina opcija naci prednje gewinde fi 50 mm i zavrseno. Prvo sto se ne zna jel teze naci gewinde za moje auto (polovne naravno) ili je teze naci one promjera 50 mm. Neise, ja sam odlucio da trazim po forumima nacin da se adaptuje glavcina od 55 mm.
Razmisljao sam cak i da kod tokara prosirim ovu postojecu glavcinu na 55 mm; ali me zanima jel se to smije/moze i jel pametno raditi...

SVI PRIJEDLOZI DOBRODOŠLI !
usput, evo par slika da se nasmijete :D





 
Legend
a bas te krenulo kako ne treba ... :(
jesi mjerio koliko imas debljine mesa na svojoj fi50 glavcini ?
posto vec majstor kaze da ti nece pasati od drugih modela zbog lezaja
ako imas fore mesa za prosirivanje , tu nema drugog rjesenja nego da odes do tokara sa svojom glavcinom i da ti prosiri tih 5mm .... cak sto vise svaki dobar tokar ce znati da li bi smio prosiriti , a mislim da moze tih 5mm rijesiti
 
Član
nisam mjerio koliko ima mesa na mojoj, jer me jucer glava zabolila, do mraka sam trazio neko rjesenje i nista.
danas cu provjeriti koliko ima prostora na mojoj da se to uradi, mozda i kod tokara provjeriti kako ti kazes.
na vwortexu mi je rodjak procitao da postoji glavcina od golfa 5 1.9 tdi sa obicnim diskovima i celjustima i lezajima (znaci sve identicno kako kod mene) samo sto je promjer fi 55; medjutim jako je tesko naci tu glavcinu jer su rijetke...
treba amortizer da upadne u glavcinu jedno 4-5 cm i to je to...nema gdje dalje.
otici cu kod tokara danas da vidim to sto ti kazes enese pa cemo vidjeti sta cu dalje... hvala na odgovoru ;)
 
Legend
to bi bilo naj bolje rjesenje , odi ti do tokara .... oni nas uvijek cupaju :D:D :D :D :D
ali ako je i tih 5mm rizicno "sto mislim da nije" , imas jos jednu mogucnost ali malo vise zeze ima

mozes navariti na donji dio kucista klipa amortizera cijev stjenke 2mm , te dubine koliko treba 4cm da upadne u glavcinu na fi50
ali to vuce dodatne zajebancije (moras sve rastaviti i izvaditi klip amortizera dok se vari ) i onda ne znam koliko imas navoja na gewindi jer odmah ce biti veca po duzini pa ces izgubiti i na max spustanju
 
Član
nema mesa da se siri glavcina, previse rizicno, a ne da mi se davati pare za novo podvozje, najvjerovatnije skidam gewinde skroz,.,. hepi end
 
Druze kupi ti dobre opruge, koje ce ti spustit ga od prilike 3, do 4cm i to je to, sad da se tu zezas oko glavcine to ce ti bit samo troskovi bez veze.
Moja preporuka dobre sportske opruge i to je to, a ako hoces preko 4cm nize onda kupis opruge sa amortizerima i to je to. ;)
 
Legend
steta , bas steta !!
ostavi u stranu ako su dobre gewinde , moze ti naici glavcina od petice ,... ta za koju ti kazu da pase i opet si u igri
 
Član
obisao sam danas otpade, vratio se kuci praznih ruku...
uglavnom na mom audiju je toliki zajeb da ne mogu da vjerujem da je ovo iz fabrike
kociona kljesta diskovi i pakne i glavcina su (haman) skroz identicne golfu mk4 dok je gore aksijalni lezaj i to identicno mk5, tako da sada nema pite da uglavis nesto dok ne zamijenis sve zivo...
i tako ja htio kupiti danas glavcinu lezaj diskove kljesta kineticki i pakne od 2.0........i ne pase poluosovina, samo bi se okretala u kinetickom u prazno jer je kod 2.0 za par milimetara veci promjer rupe, a isti broj zubaca...neda se i neda... uskoro cu otici da provjerim ko radi sijecenje i varenje dobro, odnesem glavcine da iskombinuje i da se ne peglam vise :wacky:
 
Član
bio sam prvo htio kupiti bas ove opruge, pa izletile gewinde, ali eto izgleda da bi to bila najbezolnija opcija...jos uvijek razmatram mogucnosti... hvala na prijedlogu svakako;)

edit:uz ove opruge trebaju i amortizeri jer su 45/50
 
Član
evo radilo se ponovo nesto na autu, pa trazim prijedlog i savjet od vas sa iskustvom (liga po mogucnosti) :rolleyes:
izgorila su mi bila sjenila u farovima jer je voda ulazila i pravila kondenz. morao sam zamjeniti oba sjenila i metno sam bisenone...


prije stavljanja na auto primjetio sam da projektori ne svjetle bas identicno. u daljem ce se primjetiti da vozacev gubi svjetlost na desnoj strani stepenice a suvozacev je lud sto na sat...

go projektor svjetli sam od sebe ok :


kasnije smo se iz*ebali dok smo farove doveli u ravnicu jer su konstantno iskakali iz lezista (ponovo otvaranje fara....)
iako nisu uravnjeni vidi se da postoji neka ćarlama i da nesto nije uredu:


PRVI problem je taj da projektori ne bacaju istu kolicinu svjetlosti (na prvoj slici se cini da je to zbog udaljenosti, ali svugdje je isto)


na ovoj slici mozete vidjeti da suvozaceva strana svjetli sasvim ok, stepenica ok, bez ikakvih problema....MEDJUTIM


DRUGI problem je taj sto je stepenica suvozacevog fara poludi na neravnici...ja ne znam kako je ovo moguce. na svakoj neravnini ceste (uspon ili nizbrdica) stepenica se izravna haman pod 90 stepeni



treci problem je nerjesiv ja mislim jer je fabricki vozacev projektor po horizontali oboren...

na ovoj slici auto je nageto prema cesti i tacka gdje svjetle je udaljena nekih 7 metara. na ovoj slici se moze vidjeti 3 problema koja imam.
1. vozacev far otisao ukrivo po horizontali (takav projektor sam od sebe)
2. vozacev far ima problema sa zizom i gubi svjetlost na desnoj strani
3. suvozacev far ima problem sa stepenicom koja ne zna na koju bi stranu...


detaljno se moze vidjeti na ovom snimku. preskociti slobodno na 1:05

izmjenjao sam brdo sijalica, od amp, ollo pa sve do sadasnjih philips origigi.... do sijalica nije
podesavao sam farove lijevo desno gore dolje, uvijek isti fazon
ostaje da je do projektora ili lima koji na oko nije bas prav ili do neceg desetog
ako neko zna kako bi se ovo moglo rijesiti ili misli da moze rijesiti problem, nek javi, dogovorit cemo se.... uzdravlje
 
Top