4000 Horsepower Cummins

4000 Horsepower Cummins

Legend
Cummins je predstavio svoj motor od 4000 konjskih snaga na Goodwood festivalu.

Motor nije napravljen za upotrebu u klima, niti moze biti postavljen u bilo kakvo auto, napravljen je za velike Dumper kamione koji rade na rudnicima.

Ima zapreminu od 95 litara
11,800 pound-feet of torque

Ono sto je interentno je da su najavili uskoro novi motor od 5000 KS 20 cilindara i 14,750 pound feet of torque.

cummins-4000-horsepower-hedgehog-engine_100394363_l.jpg
 
Član
Zanimljivo je što te Dampere ne pogoni ovaj motor, nego služi kao agregat za 4 elektor motora u svakom točku...
 
Član
a fascinantni su ovo motori, cestu primjenu imaju kod teretni masina i kao generatori el struje u postrojenjima, recimo trenutno jedan ako ne i najveci damper na svjetu liebher t282, ima motor od 3650ks, i moze povuci cca 600t plus njegova tezina, al zanimljivo je to da koriste dizel motor za generator struje, te se el struja preko kablova dovodi u glavcine u kojima su smjesteni el motori, ovo se radi zbog toga jer kad bi se dimenzionisala vratila za navedenu snagu, bila bi ogromna i preteska.. jer nista klasicno nebi moglo izdrzati velika torziona uvijanja koja bi se javila pri kretanju vozila pod teretom...
prije par godina sam se susreo sa hajmo reci slicnim motorom.. dok sam radio praksu u bh telekom-u posjetili smo prosroriju u kojoj se nalazi V18 bi turbo motor od 800kw...kako se sjecam kao alnaser mu sluzi jedan manji motor, mislim da je benzinski... motor se nalazi na posebnom pilvajucem temelju koji apsorbuje vibracije da se nebi prenosile na zgradu... sve u svemu ulijevaju strahpostovanje...
 
Član
Na starijim dumperima su diesel motori pokretali hidraulicne pumpe koje pokrecu hidraulicne motore na 4 tocka. Tako se efikasnije koristi snaga i stedi na tezini.
Anlaseri na takvim motorima su pneumaticni.
 
Top