12mm staklo

12mm staklo

Član
Pozdrav forumasi. Planiram sebi napravit Akvarium pa me interesuje ako neko zna koliko košta 1 m2 stakla debljine 10 i 12 mm?

Hvala ;)
 
Član
Yellow je napisao(la):
koliki akvarij misliš praviti kad ti treba tako debelo staklo 3x3m :icon_question:

Sad ide 250 l 100 x 50 x 50 Cm ali ne bi stavljao poprecna stakla za ojacavanje gore.

Poslije dok sa ovim malo iskustva steknem ide neki od 500+ l koji ce odvajat dnevnu sobu od terpezarije.
 
Član
Druze imao sam ja akvarijum, i vjeruj mi da oko 100 litara ima puno posla, bez obzira na pumpu i flter, i svu mogucu opremu vodu ces morati da mijenjas i da cistis akvarijum, a zamisli sad sam sebi koliko je posla oko 500 litara... al lijepa ti je zamisao, i zelim sve da naj bolje u nastavku projekta....:D
 
Dioda je napisao(la):
Druze imao sam ja akvarijum, i vjeruj mi da oko 100 litara ima puno posla, bez obzira na pumpu i flter, i svu mogucu opremu vodu ces morati da mijenjas i da cistis akvarijum, a zamisli sad sam sebi koliko je posla oko 500 litara... al lijepa ti je zamisao, i zelim sve da naj bolje u nastavku projekta....:D

Ima druze posla ali dok se sve to uradi da bude po ps-u, posle ti je dovoljno jednom u 6 mjeseci mada ne mora ni to...

Jaba jesi li do sada imao akvarijum, ili ti je ovo prvi, i hoces li ti sam raditi ilii? Vjerovatno si bio na forumu akvaristika, imas dosta informacija sta kako, sam proces pripreme akvarijuma od izgradnje, sipanja vode, prilagodjavanja, neophodne opreme, i karakteristike raznih vrsta... Ja sam se bas bio zagrijao za akvarijum jer imao sam nekad davno, prije desetak godina ali manji, i htjeo sam veci praviti ali sam privremeno odustao zbog toga sto sam rijetko kuci...;)
 
Član
šta čovjeka prepadate, nije to ništa strašno...
bitno je da to voli, a ne znam nikoga ko ne zeli imati jedan aq u kući...
fazon je samo da se akvarij formira i onda nema problema sa čišćenjem...
jednom, eventualno dva puta godišnje ispustiti 80% vode i nasuti drugu i to je to...
bitno je samo ne pretrpavati akvarium sa ribama, i ne ubacivati previše hrane...

i jos nesto, mislim da je i 8 mm dovoljno za takav akvarium, bez ojačivača...
za 500+ litara treba stakolo 10mm+ i ojačivači, za ovaj od 250 nije potrebno...

uglavnom druze, sretno sa projektom...
uslikaj i postavi kad sve uradiš :)
 
Član
Moze ti tanje staklo, ima kod nas tu jedna u gradu staklar pravi ih al ne koristi tak debelo staklo ni za vece

imas i na piku oglas neki radi akvarijume pitaj ga kolko bi kostalo cisto da imas radi orjentacije u cijeni ;)
 
Član
Akvarium ko akvarium meni je boji od tv-a, kad god pogledas nikad ista slika...:D a i fin je odmor za oci, samo tako veliki akvarium sa tolikom kolicine vode neces moci da pravis bez pregrada i ojacanja, a i sve jedno ti treba pregradica za filter, nezz ja bi na tvom mjestu napravio dvije manje pregrade na zadnjoj strani, nemoraju da budu cijelom duzinom ono samo do pola sa obadvije strane i zatvoriti, a time bi ga ujedno i ojacao, i imao bi mjesta za filtere, kako one spuzvene, tako i one od pijeska, i imao bi manje problema sa vodom, a sto se tice ciscenja, za ovo sto gore govore da se moze u 6 mjeseci cistiti, sama voda moze tako, ali zbog stakla moras cesce inace ces da budes pun puzica i staklo ce ti biti ravno bistrini vode na jezeru Modrac, znam iz iskustva, imao sam do sada 3 ili 4 akvarijuma
 
Član
iz mog iskustva samo budala moze ubaciti puzeve u akvarij, mnoze se ko ludi, pa ih je teško kontrolisati, iako dobro dodju za čišćenje algi...
dobro je pri formiranju ubaciti 2-3 botie, da ih potamane ako slučajno dodju na biljkama...
uglavnom, ako se dobro formira akvarij, sa pravim omjerom riba i biljaka, nije potrebno čistiti akvarij više od 2 puta godišnje...
kod mene se znalo desiti da ne očistim po godinu dana, a još uvijek bude čist ko suza...
znači, dobar filter, dobra omjer riba i biljaka, i to je to :cool:
 
Administrator
Za tu veličinu komotno 8 mm, za veće 10 mm. Staklo 10 mm po kvadratu ide oko 70-ak KM. Ali nemoj računati tako osim ako nećeš sam sebi praviti. Naravno ono je jeftinije ako ti možeš kupiti na veliko, ali na kraju to se ne isplati jer moraš kupiti ploču od 6-7 kvadrata, tako da je skuplja pita nego tepsija.

Ako imaš poslije u planu nešto veće, staviti 10 mm i dobro ojačati, kvalitetno zalijepiti i gotovo. Moj stari ih je napravio na stotine između ostalog jedan ogromni akvarij u Dramar centru u Tuzli, slika nemam na zalost i evo od otvaranja od prije par godina i dan danas drži. Naravno trebala su dodatna ojačanja, ali bez problema stoji i u funkciji je.
 
Član
Hvala Vam svima na savjetima znam puno toga jer pratim forume.

Imam jedan mali Akvarium od 17 l i dvije zlatne pacolanke koji je premalen za njih dvije jer po pravilu zlatnim ribama treba oko 30 l po ribi

100_0693_zpse72bac9b.jpg


Ovo je slika od ljetos kad su bile vrucine pa sam sklepo neko provizorno hladenje.


Meni treba nekih 3 m2 stakla a isto planiram napravit eksterni prelivni filter a imam i UV filter tako da sto se tice mijenjanja vode biti oko 5 - 10 % sedmicno sto nije strasno.


;)
 
Član
malo googlaj pa ces naci tabelu koja debljina stakla je potrebna za koju velicinu akvarijuma, odnosno koliko litara vode određena debljina stakla moze izdrzati,, ja sam se isto tako bio nalozio da pravim sto za dnevni boravak akvarij pa evo jos nisam :), a za kupovinu stakla mislim da Ramaglas ima sve sto ti treba pozz
 
Administrator
Možda izgleda jednostavno, ali jedno je važno, da akvarijum nije tek tako napraviti. Treba to kvalitetno zalijepiti a to je osnova svega, tako da ako nisi nikad radio prepusti nekome ko jeste da ti to napravi. Naravno raspitaj se oko svega i obidji vise ljudi da vidis koliko košta kod koga :D
 
Top