Zaoštrava se slučaj industrijske špijunaže u Renaultu

Zaoštrava se slučaj industrijske špijunaže u Renaultu

Član
1295012472_renault-twizy-1.jpg


Slučaj industrijske špijunaže, odnosno "curenja" informacija o Renaultovom programu električnih vozila u koji su umešana trojica visokih rukovodilaca Renaulta, i za koji su osumnjičeni "kupci iz Kine", o čemu smo pisali u nekoliko navrata, nije ni blizu završen i razrešen.

Francuski proizvođač automobila je danas državnom tužiocu u Parizu zvanično podneo prijavu "protiv nepoznatih lica zbog akata koji se tiču organizovane industrijske špijunaže, korupcije, povreda poverenja, krađe i sakrivanja dokumenata". Pravni koraci su preduzeti nakon interne istrage u Renaultu, koja je po navodima francuskog proizvođača, otkrila ozbiljne propuste u odnosu i postupanju prema kompanijskoj strateškoj, tehnološkoj i intelektualnoj imovini. Iz Renaulta je saopšteno da je predavanjem prijave, odnosno pokretanjem pravnih koraka u celom slučaju, afera za njih, što se objave u medijima bilo kakvih daljih informacija tiče, završena.

Kada je afera otkrivena, francuski ministar industrije Eric Besson je izjavio da postoje indicije da je najverovatniji kupac "procurelih" informacija iz Kine, da bi kasnije rekao da trenutno ne može ništa da potvrdi. Potpuno očekivano, kineske vlasti nisu bile ni malo "zadovoljne" Bessonovim rečima, i potpuno su negirale bilo kakvu svoju umešanost u aferu. "Optužbe su neosnovane i neodgovorne, i Kina nikako ne može da ih prihvati" rekao je portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Hong Lei.

Nesporno je da će proći još dosta vremena dok ceo slučaj ne bude rasvetljen do kraja, kao što je sigurno da, na sreću Renaulta, ništa od krucijalne važnosti o programu električnih vozila, kako iz redova francuskog proizvođača tvrde, nije "procurelo".
 
Top