Zamjena ventilatora na grafickoj karti (TUTORIJAL)

Zamjena ventilatora na grafickoj karti (TUTORIJAL)

Član
meni stari ventilator riknuo pa danas kupim zamjenski za prvu pomoc dok ne nabavim novi komp... uglavnom, slikao sam sve sto sam radio ako nekad zatreba forumasima u slucaju da stari rikne ili da im pravi buku pa budu mjenjali.. :)

ono sto je potrebno je novi ventilator, termalna pasta, mali sarafciger, sredstvo za skidanje stare paste...

novi ventilator...
img4134rg.jpg


stari (originalni) ventilator se na graficku spajao pomocu ovog utikaca dok kod novog je taj utikac puno veci ali na grafickoj je ostavljen i takav ulaz...
img4135e.jpg

img4137pu.jpg


ehh, polako izvaditi graficku... predhodno treba odvrnuti sarafe sa centralne...
img4138ka.jpg

img4140w.jpg


s druge strane graficke se nalaze 4 sarafa koja drze ventilator... njih naravno odvrnuti...
img4141u.jpg


nakon sto se odvrnu sarafi i skine ventilator treba skinuti staru termalnu pastu... inace postoji sredstvo posebno namjenjeno za skidanje tih stvari ali ja sam koristio alkohol...
img4142us.jpg


na novom ventilatoru nosac nije odgovarao dimenzijama rupica na grafickoj iako na kutiji pise suprotno... pa sam morao skinuti i improvizovati sa starim nosacima...
img4143o.jpg

img4144z.jpg


zatim staviti novu termalnu pastu...
img4145g.jpg


zavrnuti novi ventilator... prikopcati ga, probati da li radi..
img4146u.jpg


i na kraju vratiti sve na svoje mjesto.. :)
img4147cm.jpg
 
Član
pioneer_09 je napisao(la):
:cool: ja sam neki dan stavio neki iz 468:D al mi bucan...

gdje si kupio, koliko para i je li bucan?

kupio u genelecu... 13 maraka bio, nije bilo nikakvog drugog... uopste se ne cuje dok radi... ;)
 
Član
cvileru, koliko vidim, doduse i polose slike, ti si mashala kanuo paste, ne treba toliko... ide obicno velicine zrna rize na sredini i da se ravnomjerno razmaze(kondom na prst najefikasniji metod :D ), fakticki da "vidis" kroz nju ;)

jer sa puno paste, pogotovo jeftine, imas kontra efekat
 
Član
Limpi je napisao(la):
cvileru, koliko vidim, doduse i polose slike, ti si mashala kanuo paste, ne treba toliko... ide obicno velicine zrna rize na sredini i da se ravnomjerno razmaze(kondom na prst najefikasniji metod :D ), fakticki da "vidis" kroz nju ;)

jer sa puno paste, pogotovo jeftine, imas kontra efekat

prvi put to radim tako da nisam znao koliku kolicinu treba... hvala ti puno... sutra rastavim i nabijem kondom na prst i uradim sta treba :D
 
Član
Ma nikakvo razmazivanje. Ako imas bolju pastu, samo se stavi na sredinu količina zrna riže. To će se ravnomjerno razići pod pritiskom coolera.
 
Član
Meni rikno i tražio orginal i nema nigdje. Na kraju stavio onaj od kućišta na krafu i gura:D
 
Član
mara- je napisao(la):
Ma nikakvo razmazivanje. Ako imas bolju pastu, samo se stavi na sredinu količina zrna riže. To će se ravnomjerno razići pod pritiskom coolera.

oba su nacina ispravna ;)... sa razmazivanjem pazit da se ne razmaze okolo, a kod samog pritiska coolera, zavisno od tipa, treba se pazit na zakacke/sarafe, tj. koje prvo stegnut... u suprotnom neces imat stoposto fino rasporedenu pastu, ... mada realno, to su vise finese, normalnom nepotrebno :D uglavnom je samo krhni i zdravo...

sto se tice pasta, Noctua, Arctic, Prolimatech, OCZ, Zalman...
 
Top