Zamjena registarskih tablica do kraja godine

Zamjena registarskih tablica do kraja godine

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Opet drzava klepa lovu

Tender za nabavku nepersonaliziranih registarskih tablica bit će raspisan tokom aprila, a zamjena registarskih tablica planirano je da počne do kraja godine, potvrđeno je Feni u Direkciji za implementaciju CIPS projekta.

Uvjeti za poduzimanje daljnjih koraka u implementaciji novog koncepta registracije vozila stvoreni su usvajanjem budžeta institucija BiH.

Kako je kazala službenica za odnose s javnošću Direkcije CIPS Amila Opardija, očekuje se da tokom aprila bude raspisan tender za nabavku registarskih tablica, tehnologije, opreme i potrošnog materijala za njihovu personalizaciju i stikera, te obrasca potvrde o vlasništvu vozila i potvrde o registraciji vozila.

Iako je početak zamjene tablica planiran do kraja godine, to će zavisiti od toka tenderske procedure i eventualnih proceduralnih zastoja kao što su žalba na odabir ponuđača, razni rokovi isporuke opreme i instalacije sistema.

Opardija napominje da je usvojen novi koncept registracije vozila, usklađen sa Zakonom o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH. Najznačajnije promjene odnose se između ostalog na proces registracije vozila u odnosu na postojeće stanje.

Tako je predviđeno uvođenje stikera (naljepnica) za motorna i priključna vozila i motocikle, koji će se nanositi s unutrašnje strane prozorskog stakla kod motornih vozila ili na registarsku tablicu kod priključnih vozila i motocikala. Cilj je da se osigura vjerodostojnost registracije vozila i vizuelna kontrola roka važenja tehničkog pregleda.

Predviđeno je i uvođenje potvrde o vlasništvu vozila, kojom se povećava sigurnost procesa registracije vozila i umanjuje mogućnost zloupotreba i otuđivanja motornih vozila.

- Promjena vlasništva nad vozilom neće biti moguća bez posjedovanja ovog dokumenta, naglasila je Opardija.

Umjesto dosadašnje isprave o vozilu - saobraćajne dozvole, uvodi se potvrda o registraciji vozila. Ovaj dokument će biti u papirnoj formi s tri preklapajuće strane s dimenzijama i elementima zaštite u skladu s važećom evropskom regulativom.

U Direkciji CIPS-a pojašnjavaju da se uvođenjem ovog dokumenta neće više izdavati dosadašnji dokument saobraćajne dozvole, s tim da će određeno vrijeme oba dokumenta biti važeća. To znači da se neće vršiti masovna zamjena dokumenata, već će se dokumenti mijenjati sukcesivno, nakon popunjavanja svih rubrika za produženje važnosti registracije vozila na postojećem dokumentu saobraćajne dozvole.

Nove registarske tablice će u odnosu na postojeće imati zaštitne elemente te u zavisnosti od namjene tablica različite boje slova i brojeva.

Troškovi zamjene registarskih tablica i saobraćajnih dozvola zavisit će uglavnom od cijene nepersonaliziranog materijala, odnosno registarskih tablica, stikera, potvrde o vlasništvu vozila i potvrde o registraciji vozila, koji će biti nabavljen putem tendera, te samog izgleda tablica i popratnih dokumenata koji će biti definirani Pravilnikom o cijeni registracije vozila za čiju izradu je nadležno Ministarstvo kominikacija i prometa BiH.

- Direkcija za implementaciju CIPS projekta će poduzeti sve neophodne mjere da bi se stvarni troškovi što više umanjili i time postigla niža cijena registracije, što u konačnici ne bi trebalo dovesti do značajnog poskupljenja registracije vozila u odnosu na dosadašnju cijenu, ističe Opardija.
 
Član
tablice i nekako, ali majke lijepit ja po autu neke stickere necu nek se hebu....dan posliej rege skinuo sam i onaj krug sa sofersajbe gdje je datum registracije busen...nij emi auto za cirkusa pa da ljepim svakaka govna mars tamo hehe...
 
tibor987 je napisao(la):
tablice i nekako, ali majke lijepit ja po autu neke stickere necu nek se hebu....dan posliej rege skinuo sam i onaj krug sa sofersajbe gdje je datum registracije busen...nij emi auto za cirkusa pa da ljepim svakaka govna mars tamo hehe...

vjerovatno ce ti "stikeri" imat istu svrhu ko i ti krugovi
a tablice najavljuju da ce mijenjati ima 2 godine, eto nek se jednom i to desi
 
Član
Naljepnice ne naljepnice, al ode registracija brdu...Pogledajmo samo cijene registracija u HR,a nasi glupani pola zakona kopiraju upravo od HR!
 
Član
renault R-5 je napisao(la):
tibor987 je napisao(la):
tablice i nekako, ali majke lijepit ja po autu neke stickere necu nek se hebu....dan posliej rege skinuo sam i onaj krug sa sofersajbe gdje je datum registracije busen...nij emi auto za cirkusa pa da ljepim svakaka govna mars tamo hehe...

vjerovatno ce ti "stikeri" imat istu svrhu ko i ti krugovi
a tablice najavljuju da ce mijenjati ima 2 godine, eto nek se jednom i to desi

Kako god, i koja im god uloga bila ja to necu nositi na svojoj Skodi da se sareni od tih govana....ko hoce nek kaznu pise, ali ja to ne ljepim...doduse, ima ihihi da nemam onog kruga na sofersajbi i niko mi nije ni rijeci rekao hehe ;)
 
meni na Corsijos jos uvijek stoje registracija za 96 i 97 iz njemacke (ili koje li vec zemlje)....

taman da skinem te stikere i zaljepim novi :) , nebi drugacije.....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top