Zamjena lezaja zadnjeg tocka!

Zamjena lezaja zadnjeg tocka!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
nije ako imas presu
ako nemas nemoj -sjebaces lezaj Das nekome ko ima cenera na kafu da ti ga postavi ;)
 
Član
Bgm to nece niko za cenera, ima tu posla pofino, jedino ti da skines sve razmontiras i odneses samo da neko nabije pa mozda i prodjes sa cenerom, al imas i drugih opcija za nabit bez prse. Samo ako nisi neki majtor i nisi nikad radio nemoj dirat sam bolje ti je;)
 
Član
Macolu u ruku i izbijaj samo pazi kad drugi namontiras da ti tocak nespane :D

Nego odvedi ti to majstoru nije se zafrkavat sa tim stvarima, pogotov ;)
 
adohera je napisao(la):
Bgm to nece niko za cenera, ima tu posla pofino, jedino ti da skines sve razmontiras i odneses samo da neko nabije pa mozda i prodjes sa cenerom, al imas i drugih opcija za nabit bez prse. Samo ako nisi neki majtor i nisi nikad radio nemoj dirat sam bolje ti je;)

to i ja kontam da nece niko za cenera odraditi, a znaci mogu ja skinuti sam i odnijeti da majstor uglavi novi... ako moze detaljan kako se skida itd...
 
Član
malo je komplikovano skinuti trombl ako nisi nikad skido a kosuljice se lako izbiju i druge stave al ako nisi odvuci nekome nek ti uradi nije to skupo 15-20 km
 
ako imas imalo risa na tromblu iznutra (potrosen dobos) nece tako lahko spasti kad budes skidao,moras kroz rupu gdje se uvrce saraf tocka,sarafcigerom pomaknuti ka gore metalni ''klin'' koji steluje pakne (vidjet ces ga lampom) kad ga podignes,pakne se skupe i tada skidaj,nemoj nista na silu,moses rastaviti pakne,a sudeci prema pitanju oko lezaja neces ih znati vratiti...nazavno,prije svega ovoga moras izvaditi spentlu,pa odvrnuti onu maticu 24 kljucem,pa tek onda ovo o cemu je bila rijec...skines dobos,izbijes obje kosuljice lezajeva (vanjsku i unutrasnju) ubacis nove (presom ako je imas,ako ne odnesi nekome) ubacis masti u troblu,namazes kosuljice lezaja,napunis same lezaje,i sve vratis onako je i bilo...dotezanje lezaja ti je najbolje obaviti kad vratis tocak (nestavljas spentlu,nju na kraju) dotegnes do te mjere da se tocak slabo okrece rukom,pa onda popustis onoliko da neosjetis otpor pri vrtnji istog,i toliko da nema lufta po vertikali,inace ces imati opet brujanje u kratkom roku....nakon 100injak km provjeri opet dali ima lufta,dok sve nenalegne u voznji kako treba....to ti je otprilike to...mislim da ces ipak dati nekome 15ak KM da ga zamijeni,ja ga za toliko mjenjam :D
 
Hvala svima na trudu:cool::cool: ali ipak cu ja u servis nakon sto sam procitao aldinov tekst:D precizan je to posao a sobzirom da nisam nikad ovo radio ne bi se upustao:icon_smile:
 
Član
Ne treba ti presa za zadnjeg lezaja... U tebe je nazad dobos i skines dobos i uzmes cekic i neku punu cijev (precnika 3-4mm) s cim ces izbiti kosuljice, na svakom dobosu imas dva lezaja i dvije kosuljice ubacene u dobosu i kad obrises mast iz dobosa vidjeces iznutra 3 utora koji su napravljeni da mozes izbiti kosuljice. Kad si ih izbio onda uzmes novi lezaj i "natucas" :lol: mast u njih. Onda uzmes nove kosuljice i polako i ravno cekicem kruzno natucas kosuljicu na leziste gdje treba da budu u dobosu i onda uzmes staru kosuljicu ali okreses je kao i ovu novu i onda na nju stavis nesto ravno i onda cekicem u sredinu udaraj i onda ce ici ravno i kad cujes udar kao metal u metal, tad je kosuljica dosla do kraja. Onda uzmes onu sto si izbijao kosuljice stare i onda opet tu straru izbijes i ostane nova dole, tako uradis i drugu kosuljicu i onda nazad jos stavis semering i stavis masti u unutra i lezaje i motiras. Lezaje kad montiras onda stezes tako da okreces pri stezanju dobos i kad osjetis da ne ide slobodno onda otpustis seraf za cetvrt kruga i stavis osigurac i to je to. Kasnije ako treba po potrebi mozes dotegnuti lezaj ... Ako ga pretegnes, spalit ces lezaj i otice ti brzo...
Ja sam ih tako zamijenio tonu i nisam imao problema, niti je koji otisao...:D
Za prednji lezaj jeste potrebna presa ali za zadnji kao u golfa 2 i 3 nije potrebna presa...
 
RS TURBO je napisao(la):
Ne treba ti presa za zadnjeg lezaja... U tebe je nazad dobos i skines dobos i uzmes cekic i neku punu cijev (precnika 3-4mm) s cim ces izbiti kosuljice, na svakom dobosu imas dva lezaja i dvije kosuljice ubacene u dobosu i kad obrises mast iz dobosa vidjeces iznutra 3 utora koji su napravljeni da mozes izbiti kosuljice. Kad si ih izbio onda uzmes novi lezaj i "natucas" :lol: mast u njih. Onda uzmes nove kosuljice i polako i ravno cekicem kruzno natucas kosuljicu na leziste gdje treba da budu u dobosu i onda uzmes staru kosuljicu ali okreses je kao i ovu novu i onda na nju stavis nesto ravno i onda cekicem u sredinu udaraj i onda ce ici ravno i kad cujes udar kao metal u metal, tad je kosuljica dosla do kraja. Onda uzmes onu sto si izbijao kosuljice stare i onda opet tu straru izbijes i ostane nova dole, tako uradis i drugu kosuljicu i onda nazad jos stavis semering i stavis masti u unutra i lezaje i motiras. Lezaje kad montiras onda stezes tako da okreces pri stezanju dobos i kad osjetis da ne ide slobodno onda otpustis seraf za cetvrt kruga i stavis osigurac i to je to. Kasnije ako treba po potrebi mozes dotegnuti lezaj ... Ako ga pretegnes, spalit ces lezaj i otice ti brzo...
Ja sam ih tako zamijenio tonu i nisam imao problema, niti je koji otisao...:D
Za prednji lezaj jeste potrebna presa ali za zadnji kao u golfa 2 i 3 nije potrebna presa...

Hmm mozda i pokusam sam...

Hvala na info ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top