xenon, da ili ne!

xenon, da ili ne!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ljudi imam problem sa kratkim svjetlima na BMW 730. Kad je suva cesta ok, al kad je mokra kao dvije svijece da sam upalio. da li je neko stavljao xenon (ista su svjetla i na 5-ici) i da li je rjesio problem. Moze i savjet, koji je xsenon dobar tj ima li tu neke razlike u proizvodjaču (da li je bolji od Li Junga ili Ši Cua :lol: ) Hvala!
 
Član
bolja vidljivost 50% od obicnih sijalica,mislim da ti je to dovoljno da ugradis silikone,ovaj mislim xenone;);)
 
Član
generalno ovdje nije problem u xenonima
nego u spektru svjetla
ti sto svijetle kao svijece na kisi su sigurno oni od 8000K da stavis ne znam koje xenone od 8000K svijetlit ce tako

al nasim ljudima samo nek je plavkasto nek izgleda cool vidljivost ko j*e
 
Član
respo je napisao(la):
generalno ovdje nije problem u xenonima
nego u spektru svjetla
ti sto svijetle kao svijece na kisi su sigurno oni od 8000K da stavis ne znam koje xenone od 8000K svijetlit ce tako

al nasim ljudima samo nek je plavkasto nek izgleda cool vidljivost ko j*e
ma sad imam obične sijalice a ugradio bih xenone ako imaju efekta a ne da mi svjetle plavo, kao sto kazes. Na sta da obratim paznju? znam da je sto nizi broj kelvina bolja vidljivost. ali za H1 sam nasao samo 6000. Hvala

hvala raja!
 
Član
ducbmw je napisao(la):
respo je napisao(la):
generalno ovdje nije problem u xenonima
nego u spektru svjetla
ti sto svijetle kao svijece na kisi su sigurno oni od 8000K da stavis ne znam koje xenone od 8000K svijetlit ce tako

al nasim ljudima samo nek je plavkasto nek izgleda cool vidljivost ko j*e
ma sad imam obične sijalice a ugradio bih xenone ako imaju efekta a ne da mi svjetle plavo, kao sto kazes. Na sta da obratim paznju? znam da je sto nizi broj kelvina bolja vidljivost. ali za H1 sam nasao samo 6000. Hvala

hvala raja!



6000k ja ugradio led boja...prezadovoljan...imas tamo u mojim temama nadji sliko sam ja sliku...usporedba xenon i halogen...sto se mene tice ugradi...imaces sigurno duplo bolju vidljivsot ako ne i troduplu....i vecina ce ti preporuciti 6000k....:icon_smile:
 
Član
kod tebe su ista svjetla ko na e30 dakle kratka su sa lećom i opce poznato da i e30 i e34 i e32 kao kod tebe ( ispravi me ako grijesim ) imaju losa kratka svjetla radi loseg polozaja lece
uglavnom fino operi farove sredi ih ako ti slucajno vlaze unutra ( a nebi trebali ako nisu stakla skidana i slicno ) i slobodno 6000k ksenon i u duga ubaci jace sijalice 100w ( mislim cak da su i dolazile kod e32 takve ) i goni misko svjetla da se preporodis naravno da ih nastelujes kako treba rucno ( ako ti neradi el stelanje koje imas na farovima )
eto uglavnom ja ih imam i to je razlika nenormalna na kockici za 100 ojra dobijes MNOGO
 
Član
Po kisi i na crnom asvaltu, xenon je losiji od obicnih svjetala. Na kraju ces nauciti da ne gledas cestu nego rubove ceste, kako bi nesto vidio. Za ostale situacije valjda je bolji od obicnih. Inace, 6000 k ti je ok, proizvodjaci ugradjuju 5500 k u svoja auta. Inace, temperatura boje dnevnog svjetla je 6500 k...
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Po kisi i na crnom asvaltu, xenon je losiji od obicnih svjetala. Na kraju ces nauciti da ne gledas cestu nego rubove ceste, kako bi nesto vidio. Za ostale situacije valjda je bolji od obicnih. Inace, 6000 k ti je ok, proizvodjaci ugradjuju 5500 k u svoja auta. Inace, temperatura boje dnevnog svjetla je 6500 k...

Malo si okrenuo cifre ... cini mi se da je dnevno svjetlo 5600K ... ;)

Kod mene su na astri bili 4300K xenoni i svanjivao je dan pred autom kad ih upalim, a jos sam imao FK angelke, cija sociva daju 50% manje svjetla nego obicno sjenilo u fabrickom faru.

U 90% situacija je xenon duplo bolji od halogene sijalice, ali kao sto Boki rece, nekad i on nije najsretnije rjesenje.

Najbitnije je da su sjenila u dobrom stanju, da nisu matirala, ili da imas dobra sociva, sa sto vecim sjenilom iza sociva. Ako to nije kako treba, ni najbolji xenoni ti nece pomoci
 
ja koristim 6000K, po suvom asvaltu su neprikosnoveni, ali kisa, donji, zato naredni idu definitivno 4300K ili 5000K, 6000K izgledaju fenomenalno, ali ako je mokra cesta plakaces sto nisi uzeo 4300K ili 5000K
 
Član
Ako nije problem, da ne otvaram novu temu, postavio bih samo jedno pitanje vezano za xenon:

Svi mi pričamo i raspravljamo o prednosti xenon svjetala, temperature i sl. što je super ali mene interesuje, ako ima neko od elektro struke, da mi objasni šta da radim kad ja ukljucim svjetla i balast baci 23KV na elektrodu - a sijalica crkla! Šta onda - to mene interesuje? Ko će imat kuglica da zamjeni sijalicu i šta se radi u ovom slučaju? :icon_smile:
 
Član
bmwscaner je napisao(la):
kod tebe su ista svjetla ko na e30 dakle kratka su sa lećom i opce poznato da i e30 i e34 i e32 kao kod tebe ( ispravi me ako grijesim ) imaju losa kratka svjetla radi loseg polozaja lece
uglavnom fino operi farove sredi ih ako ti slucajno vlaze unutra ( a nebi trebali ako nisu stakla skidana i slicno ) i slobodno 6000k ksenon i u duga ubaci jace sijalice 100w ( mislim cak da su i dolazile kod e32 takve ) i goni misko svjetla da se preporodis naravno da ih nastelujes kako treba rucno ( ako ti neradi el stelanje koje imas na farovima )
eto uglavnom ja ih imam i to je razlika nenormalna na kockici za 100 ojra dobijes MNOGO
ej bato hvala ti mnogo. Ma duga su mi reflektori, zaista brutalna al kratka, strašno. rastavljao sam far i očistio i leću i sjenila i staklo jer je bilo zamagljeno. Znači ipak da uzimam xendzu? Hvala bato i dobru voznju želim!

zen3dom je napisao(la):
ja koristim 6000K, po suvom asvaltu su neprikosnoveni, ali kisa, donji, zato naredni idu definitivno 4300K ili 5000K, 6000K izgledaju fenomenalno, ali ako je mokra cesta plakaces sto nisi uzeo 4300K ili 5000K

ali gdje naći 5000 ili 4300. kod nas (okolina bl) nisam primjetio da ima. A meni je bitno prvenstveno noći na mokroj cesti. Kad je suva nemam problema.

društvo, biće da ste me narovorili na xenon :) Hvala raja, prenijeću impresije kad ih ugradim. Pozdrav
 
respo je napisao(la):
generalno ovdje nije problem u xenonima
nego u spektru svjetla
ti sto svijetle kao svijece na kisi su sigurno oni od 8000K da stavis ne znam koje xenone od 8000K svijetlit ce tako

al nasim ljudima samo nek je plavkasto nek izgleda cool vidljivost ko j*e

Ja imam ugradjene xenone na golfu 4, imam bas te s 8000K i meni perfektno osvjetljavaju i po kisi i po snijegu i po suvom, nebitno koji su uslovi vremenski ;) Alo 6000K bi bolje osvjetljavao za nijansu sto jes jes :icon_smile:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top