„Wolfram Alpha“ - pametni pretraživač-google dobio konkurenciju

„Wolfram Alpha“ - pametni pretraživač-google dobio konkurenciju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Posle višemesečnog iščekivanja „Wolfram Alpha“ je napokon pokrenut. Pretraživač Stivena Volframa, koji je počeo sa radom 18. maja, podigao je puno buke, mnogi su ga nazivali najvažnijim događajem u istoriji interneta koji će imati veću važnost čak i od „Googlea“.
alfa-x.jpg

Šta je „Wolfram Alpha“
Ali prvo da se upoznamo, „Wolfram Alpha“ je vrlo posebna vrsta pretraživača. Ideja je da se u njemu sakupi sve ljudsko znanje, ali za razliku od „Googlea“ koji koristi upisane ključne reči da bi korisniku ponudio smernicu prema znanju koje traži, „Wolfram Alpha“ razume postavljena pitanja. Ovaj novi pretraživač (koja to zapravo i nije) ništa ne pretražuje - ona računa. „Wolfram Alpha“ razume normalan jezik svakodnevne ljudske komunikacije i daje odgovore na pitanja na koja zasad zna da odgovori.
Praktično
„Wolfram Alpha“ će davati odgovore na pitanja iz svih područja života, recimo iz kuvanja, putovanja, meteorologije, tehnologije...
Ovaj pretraživač koristi već pročišćene informacije pa ćete, recimo, na pitanje koliko je visok Mont Everest odmah da dobijete tačan odgovor, a nećete morati da prelistavate hiljadu stranica.
U svakom trenutku moći ćete da znate tačnu poziciju svemirskih stanica, ali i kada se iznad Čikaga odvija solarna eklipsa.
Ako, recimo, neko pita kakvo je vreme bilo u nekom gradu, na dan kada je ubijen Kenedi odgovor će dobiti vrlo brzo, i to sa temperaturom i kratkim opisom. To je velika razlika u odnosu na već postojeće pretraživače.
Delo naučnika
Do sada su s novim pretraživačem radili isključivo naučnici, tako da u bazi podataka trenutno ima najviše odgovora na pitanja iz nauke, ali uskoro se očekuje da će biti pokrivana i sva pitanja iz tehnologije, geografije, gastronomije, putovanja, biznisa, pop kulture, muzike....
Google dobio konkurenciju
Ovo je prvi složen pretraživač koji je već naterao „Google“ na brzu nadogradnju. Tako od pred neki dan na „Google“ pretraživaču možete da koristite novi dodatak pod nazivom „Show options...“ koji nudi nove mogućnosti pretraživanja interneta. Funkcija „Show Options“ se zasad ne prikazuje ako vam je pretraživač podešen za srpski jezik, ali možete da je vidite ako je postavljen za engleski jezik. Rezultati pretraživanja mogu da se filtriraju tako da dobijete rezultate samo sa foruma, samo video-snimke, samo recenzije... Takođe, možete da zadate vremenski okvir pretrage, kao i neke druge opcije.
Prvi radni dan
Tokom prošlog vikenda obavljeno je testiranje, a rezultati su sledeći:
- „Wolfram Alpha“ uspela je da obradi 13,7 miliona pitanja
- U prvih nekoliko minuta testiranja upisane su pitanja sa šest kontinenata
- Pitanja su bili iznenađujuća raznovrsna
- Korisnici „Twittera“ otkrili su da je „Wolfram Alpha“ najbrže pronašla podatke o malom potresu u Los Anđelesu u nedelju ujutro
- Korisnici socijalne mreže „Mashable“, vodiča kroz medije, najviše su se zabavljali pronalazeći uskršnja jaja na „Wolfram Alphi“
- Korisnici „Facebooka“ pomagali su jedni drugima da na ispravan način koriste „Wolfram Alpha“
 
Član
sve sto dolazi popraceno velikom medijskom paznjom... brzo pada....... a dok se ljudi naviknu... oni ce vec propasti.... zivio tata google...
 
Član
a citamo ja i frend i ta kao testiramo sajt ada ga nadjemo cujes njega pa na google pa ce ti izbacit link!
PITAJ GOOGLA ON SVE ZNA

:lol::lol::lol::lol:
 
Član
http://www.24sata.info/tehnologija/internet/7307-Wolfram-Alpha-Radovan-Karadzic-predsjednik-Bosne-Hercegovine-1994-godine.html
 
Član
„Wolfram Alpha“ uspela je da obradi 13,7 miliona pitanja
Sada jos nije kako treba i ja sam je malo testirao, ali ako bude interesovanja i novca vjerujem da ce biti dobra stvar.
Inace ovakvo nesto napraviti jo OGROMAN posao a sigurno u svojoj prvoj verziji ne može odgovoriti na sva pitanja svijeta.
Uglavnom projekta vrijedan pažnje

pa kako je google i yahoo(ideja je bila da sortiraju omiljene stranice koje otvaraju) poceo pa pogledajte danas
 
Član
ma nije mi nesto, ja ga pitam najbolji nacin kako pobjeci iz BIH a ono dole navelo AIRPORT BIH kad da me nece uhvatiti tamo :lol::lol: :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top