Wankel

Wankel

Neznam dal je bilo al je ekstra dobro objasnjeno
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6BCgl2uumlI&feature=player_embedded[/video]
 
Član
:icon_rolleyes: Wankel,nista novo.Motori koji iz vrlo male kubikaze daju ogromnu snagu ali imaju mene pout loseg hladjenja klipa i brtvi(karika) klipova koje se vrlo brzo trose sto ni danas nije kvalitetno rjeseno.Mala trajnost motora gurnula ga je u povijest iako je prognozirano da ce do 1980 90 posto auta imati taj motor pod haubom.Pokusaji Mazde i slicnih sa rehabilitacijom tog motora postoje ali nisu polucili veci uspjeh.
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
:icon_rolleyes: Wankel,nista novo.Motori koji iz vrlo male kubikaze daju ogromnu snagu ali imaju mene pout loseg hladjenja klipa i brtvi(karika) klipova koje se vrlo brzo trose sto ni danas nije kvalitetno rjeseno.Mala trajnost motora gurnula ga je u povijest iako je prognozirano da ce do 1980 90 posto auta imati taj motor pod haubom.Pokusaji Mazde i slicnih sa rehabilitacijom tog motora postoje ali nisu polucili veci uspjeh.

Ljudi pobjedjivali s ovim motorom u 24h trkama, pojedini s pravilnim koristenjem ovog motora prevaljivali i po 200.000km bez problema... i ti onda kazes da ne valjaju... ??? Ne valjaju mozda sto vecina tih koji se odluce za kupovinu i ne mare na pravilno odrzavanje tih motora, pogotovo kad se tek uzme iz fabrike sa 0 na satu...

Motor je odlican, ali samo za one prave znalce i ljubitelje tih automobila. U Njihovim rukama ovaj motor ce biti pouzdaniji i sa manje kvarova nego kod ostalih ljudi sa prosjecnim motorima linijske i V konfiguracije.

Za mene je odlican... sve pohvale za motor..:icon_biggrin:
 
Član
odlicna tema...
ako se nevaram mazda rx-8 ima wankelov motor..... malo je to neobicno vidjeti, mislim dosta ljudi nezna da postoji ovakva vrsta motora......
 
Nelle_G je napisao(la):
GTI FAN je napisao(la):
:icon_rolleyes: Wankel,nista novo.Motori koji iz vrlo male kubikaze daju ogromnu snagu ali imaju mene pout loseg hladjenja klipa i brtvi(karika) klipova koje se vrlo brzo trose sto ni danas nije kvalitetno rjeseno.Mala trajnost motora gurnula ga je u povijest iako je prognozirano da ce do 1980 90 posto auta imati taj motor pod haubom.Pokusaji Mazde i slicnih sa rehabilitacijom tog motora postoje ali nisu polucili veci uspjeh.

Ljudi pobjedjivali s ovim motorom u 24h trkama, pojedini s pravilnim koristenjem ovog motora prevaljivali i po 200.000km bez problema... i ti onda kazes da ne valjaju... ??? Ne valjaju mozda sto vecina tih koji se odluce za kupovinu i ne mare na pravilno odrzavanje tih motora, pogotovo kad se tek uzme iz fabrike sa 0 na satu...

Motor je odlican, ali samo za one prave znalce i ljubitelje tih automobila. U Njihovim rukama ovaj motor ce biti pouzdaniji i sa manje kvarova nego kod ostalih ljudi sa prosjecnim motorima linijske i V konfiguracije.

Za mene je odlican... sve pohvale za motor..:icon_biggrin:
Ja sam ovaj video postovao zato sto je zanimljiv,i da raja koja ne poznaje sistem rada Wankela shvati,a ne da se polemise oko Wankela.Ali moram ti obratit paznju da si upravo izvalio jednu veliku glupost.Sorry morao sam ti reci :icon_smile: proguglaj malo kako funkcionisu servisni intervali na Rx8 recimo i sta se sve mijenja u motoru u tih 200.000,shvatit ces da je motor fakticki 2 put generalno radjen,dio po dio.
Po meni je Wankel dobar trkacki motor,ali ga ne vidim dobro u serijskim svakodnevnim automobilima ;)
 
Član
Dobro hajd eto ja veze nemam al' ima nasa clanica R-CAT koja je posjedovala dvije RX-8 pa ako naidje na ovaj pod-forum, nek prenese svoje iskreno misljenje. Ima dovoljno kilometara predjenih u te dvije RX-8, da kaze sve o karakteristikama (dobrim i losim) ovog motora kao i servisnih intervala i cjene servisa ...

Inace, jako zanimljiv video..;)
 
Član
ma tema je odlicna, a sto sto se tice wankela nelle on je odlican npr da izvuce veliku snagu, znaci odlican je za vece brzine, medjutim nije on na duge staze, npr trebas promatrati neki sistem kroz citav zivotni ciklus, kakvi su mu troskovi odrzavanja itd.... da je dobar uopceno, kad se sve sagleda, masovno bi se koristio kao sto se koristi klipni motor, znaci ovaj klasicni.... imao je on primjenu i kod motocikala, i imamo i dizel verzije ali sve je to sitno zbog njegovog kratkog vijeka trajanja, a sve to zbog problema zagrijavanja.....
 
jaoo, svako malo se otvori tema u vezi wankela i obavezno pocnu prepiranja da li valja ili ne..

ili je to mozda znak da sam ja predugo na forumu:icon_confused:
 
Član
Death_beat je napisao(la):
jaoo, svako malo se otvori tema u vezi wankela i obavezno pocnu prepiranja da li valja ili ne..

ili je to mozda znak da sam ja predugo na forumu:icon_confused:
:lol::lol::lol:



btw. negdje u istoriji foruma je vec postavljen video, kao sve razne diskusije
 
Da je toliko dobar za širu upotrebu danas bi ga imali svi proizvođači, ovako Mazda napravi jedan egzotični model i to je to. ;)

p.s. ne postavljate nikakve argumente protiv moga mišljenja jer ih nema.... :D :icon_smile:
 
Top