Volvo S40 1.6D - iskustva

Volvo S40 1.6D - iskustva

Član
prijatelj želi kupiti pomenuti auto, godina 2010. kilometraža oko 100.000 km, odlično opremljen...
molim vas ako je neko upućen da nam kaže nešto o ovom autu, generalni stav i naravno najbitnije eventualne mane, kada se radi veliki servis i td.
takođe interesuje me gdje u Sarajevu ili okolini ima kvalitetan servis za volvo.
svaki komentar je dobrodošao.

hvala.
 
Super Moderator
u biti, to je ford focus samo u drugom pakovanju, i obrnuto. jel 110KS? a servis ti je kod ase, ford/volvo/mazda i kako vec ide to, barem je prije bio
motor je dobar ako je to njegova kilometraza. servis veliki gdje je tu je, na 120 000 bi se trebo uradit ili 5 godina. ja imam focusa s tim motorom samo 90KS, vozim ga od 2008 godine sad ima 90 000km na satu i da kucnem u drvo nikad problema nije bilo! Remap sam uradio takodje i sad ide bolje od 1.6 110KS, a taj 110KS sa remapom ide jako fino, a potrosnja im je smijesna. Odrzavanje ovjesa nije skupo, meni jedino u ovih 90 000 sto je otislo je jedan unutrasnji kineticki, dobio je malo lufta i to je to. Mali servis je poskup samo zbog naftnog filtera koji je preko 100KM, ulje ti dodje otprilike 90KM, uljni filter oko 15-20, zracni filter ne znam kakav je u volva al za forda je izmedju 20 i 40 KM, a filter klime 30-ak KM
potrosnja u sarajevu ako nema neke velike gumetine ce biti oko 7 litara kad je spica, na otvorenom ide do 5 jako fine voznje, jos ako ima 6 brzina odlicno!

Eh sad sta sam zaboravio napisat, posto je to volvo, bez obzira sto su u biti ista auta, vjerovatno su za volva malo skuplji dijelovi zato sto je volvo :)
 
Član
Vozio sam taj auto prije par godina bas sa tim motorom, jedan od boljih auta koji sam uopste vozio. Jako tih i jako udoban auto, motor vuce solidno, a potrosnja je stvarno mizerna. Iako dijeli sa Focusom i Mazdom 3 platformu, to su potpuno razliciti auti, kod Volvoa se jasno vidi da je mnogo skuplji automobil. Prije svega u kabini, samoj zvucnoj izolaciji, zalupis vrata, tisina u odnosu na buku izvana. A kao sto allroad napisa, taj auto dijeli motor i jos neke komponente sa Focusom, to su velikoserijski auti, pa velikih mehanickih problema ne bi smjelo biti. Mislim da ce pronalazak dobrog majstora za Volvo biti najveci problem, a ovlasteni servis je garant skup...
 
Član
Najbolji servis za Volvo ti je tomičić kod željinog stadiona. Ako ti treba broj javi se na PP da ne bude reklama.
 
Super Moderator
Da, kao sto boki kaze. U biti to je focus, samo kvalitetnije upakovan, sa udobnijim sjedistima, sa boljom izolacijom, mozda boljom zavrsnom obradom itd.. i naravno skuplji je. Ovjes im je isti pa samim tim i vozne karakteristike koje su jako dobre. Htio sam reci da odrzavanje ovjesa nije skupo recimo kugla ti je 20-ak KM za focusa, a 100% je ista i na volvu al je za volva sigurno skuplja, al opet to nije nista strasno ni prezahtjevno za odrzavati
mjenjaci su im dobri, zamajac uglavnom bude u dobrom stanju jer nema previse obrtnog momenta da ga trga
ako drug ima para da kupi to auto koje je poprilicno skupo, ja mu dajem punu podrsku :) ako mu je malo tanji novcanik, moze kupiti focusa i dobiti gotovo isti auto za manje para. sad sta mu je cejf to nek i kupi :)
 
Član
Verzije 1.6 16v (HDi, TDCi ili D) motora do 2010. godine , veliki servis se radi na 240.000 ili 10 godina a ako su otežani uslovi korištenja (kao npr. kod policije , puno rada u mjestu), onda na 180.000km ili 10 godina ,. tako je bar kod Citroena i Peugeota , a ne vidim zašto bi kod Volva bilo drugačije kad je isti motor u pitanju.
Tad je pored garniture zupčastog remena potrebno zamijeniti i lanac na bregastima.
Ako je novija verzija sa 8 ventila ne bi trebao ni imati lanac ,a interval za remenje ne vjerujem da je skraćivan.
Kod tih motora znaju zezat podloške dizni i turbo , tj. turbo nije problematičan , nego sam dovod s vremenom se začepi od sagorelog ulja uslijed dugačkih zamijena ulja , tako da je preporučljivo češće mijemjati ulje (oko 10.000km) i preventivno staviti novi lajtung dovoda ulja.
I specifična stvar , ponekad mušičavi Francuski dizel motori (sad PSA , prije Renault) u Volvu uglavnom ne prave probleme
 
Super Moderator
Ne vjerujem ja u te cifre na 240 000 da se radi veliki servis i tipa 30 000km servisni interval izmjene ulja.. Ja na svom svakih 10-12000 zamijenim ulje, sipam 5w30 otkad sam kupio auto, sve filtere svaki put zamijenim i to je to, sto se tice masine do sad nisam imo nikakvih problema, a jos uvijek se ponasa jako dobro!
 
Član
hvala svima, vidim dosta lijepih rijči za njega, znači dobar auto.
što se tiče servisa, ja koliko znam ovaj FA-centar u Sarajevu je propao, pa zato pitam za to, ali eto neko reče ima na Grbavici nešto, vidjećemo ako kupimo

hvala još jednom
 
Član
Ne vjerujem ja u te cifre na 240 000 da se radi veliki servis i tipa 30 000km servisni interval izmjene ulja.. Ja na svom svakih 10-12000 zamijenim ulje, sipam 5w30 otkad sam kupio auto, sve filtere svaki put zamijenim i to je to, sto se tice masine do sad nisam imo nikakvih problema, a jos uvijek se ponasa jako dobro!
Za ulje se slažem 10-15.000km maksimalno , jer se time produžava trajanje svih sklopova a posebno turbine a za remenje se ne slažem , jer sve prije intervala propisanog od strane proizvođača je bacanje para ako su u pitanju OEM dijelovi , jer remen je pasivan dio koji ne zavisi ni od kvaliteta ulja , ni od kvaliteta goriva a zrak u Bosni je i bolji nego u EU , tako da i to ne može uticati:)
 
Član
Upravo tako, zašto bi sebe fabrika potkopavala sa takvim intervalom, samo sebi reputaciju mogu ugroziti. Ja ulje isto mjenjam na 10k jer smatram da je 20k definitivno previše. Ako je to isti motor kao u Pežoa, slobodno nek uzima. :)
 
Top