Velika potražnja za Nissanom Leaf

Velika potražnja za Nissanom Leaf

Član
Nissan%20Leaf%201.jpg


Japanski „Nisan“ na slatkim mukama zbog velike potražnje. Kompanija iznenađena interesovanjem kupaca u SAD

Japanski „Nisan“, koji ima ambiciju da postane najveći prodavac električnih vozila na svetu, nije u stanju da zadovolji sve veću potražnju za modelom „lif“ u SAD i traži od kupaca da se strpe, pošto bi isporuke mogle da kasne i nekoliko meseci.

Kompletno električni „lif“ i „ševrolet volt“ najtraženiji su „zeleni automobili“ na američkom tržištu, a pre samog debija, za „lif“ je dostavljeno 20.000 porudžbina.

Isporuke „Nisanovog“ vozila su limitirane jer se kompanija obavezala da „lif“ u početku prodaje samo u sedam država SAD, koje nude subvencije za kupovinu tog modela. Krajem 2010, uprava „Nisana“ je tvrdila da će sve države, kao i pojedinci koji su lane poručili „lif“, dobiti vozilo do 2012. godine.

Na japanskom tržištu, cilj „Nisana“ je da proda oko 6.000 vozila „lif“ do kraja fiskalne 2010, koja se završava 31. marta 2011.

Elektrovozilo „lif“ proizvodi se u „Nisanovoj“ japanskoj fabrici „Opama“. Ova fabrika u predgrađu Tokija predstavlja poligon za ambicije „Nisana“ da postane lider „zelene“ tehnologije.

Vozilo „lif“, čije su isporuke počele krajem 2010, zamenilo je u halama fabrike „Opama“ montažu manjeg kompaktnog vozila „marč“, čija je proizvodnja prebačena u Tajland minule godine, što je prvi slučaj da se jedan model japanske kompanije koji ima veliku prodaju, proizvodi izvan zemlje, da bi se kasnije ponovo uvozio za prodaju u Japanu.

Na sličan način je Detroit, srce američke auto-industrije, izgubio desetine hiljada radnih mesta u poslednjih nekoliko decenija posle prebacivanja proizvodnje u inostranstvo. Japanski proizvođači su se odlučivali na taj korak seljenja montaže van granica zemlje zbog jakog jena koji je poskupljivao izvoz kola.

Ali, „Nisanov“ šef proizvodnje Tošijuku Siga smatra da je izuzetno važno da se auto-proizvodnja zadrži u Japanu, iako se u jednom kraćem periodu može računati na veći profit u inostranstvu.

On je kazao da „lif“, koji se prodaje u Japanu za tri miliona jena (36.000 dolara) uz vladine subvencije, što je tri puta više od cene modela „marč“, obezbeđuje veću vrednost za japansku proizvodnju. Zbog toga se ne može po svaku cenu japanska proizvodnja prebacivati u inostranstvo samo zbog jakog jena, smatra Siga.

Fabrika „Opama“ se još prilagođava proizvodnji „lifa“, koji nema benzinski motor, ali su mu potrebni različiti delovi, kao što su specijalna baterija i električni motor. Ova fabrika, koja zapošljava 1.860 radnika i gde 225 osoba radi na određeno vreme, sada izrađuje oko 2.000 „lif“ modela mesečno.

Ali, „Nisan“ ulaže napore da poveća montažu na 4.000 modela, kako bi se ove godine dostigla proizvodnja „lifa“ od 50.000 vozila, a analiziraju se mogućnosti proizvodnje tog modela u SAD i Velikoj Britaniji, u okviru plana izrade 250.000 električnih vozila godišnje u svetu do 2015. godine.

Postoji 6.000 porudžbina za „lif“ u Japanu i 20.000 u SAD, dok će se na tržištu Evrope pojaviti ove godine.

„Nisan“ je dobio porudžbine za kompletan prvi kontingent električnog vozila „lif“ u SAD, čak i pre nego što se energični sedan automobil pojavio u prodajnim salonima.

CENE

„Lif“ u SAD u maloprodaji košta 33.600 dolara, a pojedine države nude rabate i druge pogodnosti u iznosu od 7.500 dolara za kupovinu „lifa“.
 
Top