Change background image

Uvoz vozila - detaljno!

Rasprava u 'BHT Informator' pokrenuta od CoL3, 25. Lipanj 2011..

1. CoL3

CoL3 BHT Ovisnik

Pridružen(a):
    23. Listopad 2008.
    Poruka:
    13,040
    Lajkova:
    1,030
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    BMW E39 525i, nissan patrol 4.2
    Facebook PIK Garaza Privatna Poruka
    Pozdrav,posto se cesto javlja pitanje oko uvoza auta,šta,gdje i kako, napraivti cu temu jer sam neki dan doveo auto,pa navedem sve detaljno.:icon_smile:

Za početak zovnite bilo koju špedicijsku agenciju ili carinski terminal te pitajte koje sve papire bi valjalo doadtno da izvadite jer oni kasnije utječu na cijenu poreza i carine prilikom procjene,to od papira je mislim samo EUR1 obrazac i izvoznica (ili kako vec se zove)

Prvo kupovina auta
    Za manje od sat vremena se u Njemackoj sve sredi, zoll tablice i osiguranje.
    Prilikom kupovine i obavljenog kupoprodajnog ugovora u opcini se se ovjeri sve tako da se dobiju brojevi tablica s kojim se izdaju zoll tablice (colke) ,2 tablice su 50€ (samo tablice) i osiguranje vozila na 15 dana na colkama je mene izaslo oko 105€ (sve zavisi od pokrajine u kojoj se kupi vozilo).Tražite i obrazac EUR1 kod prodavača vozila,neznam cifru koliko kosta(obrazac kojim se potvrđuje podrijetlo robe,te carina s njime iznosi 6% umjesto 15%). On košta par eura,to stvarno neznam jer sam to zaboravio izvaditi:icon_evil:

Tu ste završili sav posao oko kupovine vozila,vlasnik auto odjavi tako da nemate vise nista vi vršiti.
    Kroz njemacku nema nikakvih cestarina i sl. za placati,samo vozi.

Prije ulaza u Austriu na pumpi se moze kupiti vinjeta za Austrinu,najjeftinija je ona za 10 dana,kosta 7.90€
    Zatim slijedi prvi tunel u Austriji 9.50€,pa onda nakon njega drugi tunel 6.5€.
    Tu je gotova priča sa Austiom.

Prije ulaska u Sloveniju kupite vinjetu,15€ najjeftinija,neznam koliko vrijedi...

Na ulasku u Hrvatsku na granici se mora auto prijaviti,to se ne placa nista,ali je obavezna prijava.

Onda dolazi BiH,auto se na granici odmah prijavi,odrade se potrebni papiri,to košta 50km sve,te jos se njima dadne 20km za kavu da se to odmah odradi,inace dokumenti se spremaju u policu pa kada bude...
    Usput budite spremni i djelatnike na graničnom prijelazu da pocastite,ako necete pitaće vas sami,npr. cokolada,sok i tako nesto....

Onda vam slijedi homologacija. Ona neovisno o vrsti i godistu auta iznosi 260km,dok je za motocikle i vece kategorije auta drugacija cijena,al za osobno vozilo je 260km,to je gotovo isti dan ili sutra dan. Potrebno je samo da uslikaju auto i dobiju dokumentaciju s carine sto ste dobili prilikom prijave vozila.
    U ovlaštenom servisu (u mom slucaju Volvo) trazite br. motora jer to traže na carini (samo u nas u svijetu :S) ,on se ne plaća.

Sa tim svime idete na carinu,ona se vrši u gradu u kojem ste prijavljeni da zivite,nigdje drugo.
    Tu tek slijede velike cifre.
    Ukoliko nemate obrazac EUR1 (ja ga zaboravio traziti :S ) carina vam iznosi 15%,sa njime iznosi 6% + PDV 17% na njihovu procjenu auta. Oni imaju knjige po kojima obračunavaju. Gledaju cijenu novog auta koliko je kostao,te kroz godine ima određeni postotak kojim opada cijena,na to jos utječe,al skoro neznatno kilometraža vozila.

S tim svime idete lagano registrirati auto i uživajte :) ;)

Devil-Zenica.94 and Astra_ze like this.
  2. LSD

LSD Član

Pridružen(a):
    30. Studeni 2008.
    Poruka:
    3,656
    Lajkova:
    4
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Lukavac
    Auto:
    Jetta MK2 AFN;E46 320
    oko 700KM papirologije i putarina iz Njemacke do BiH bez poreza i carine....hmmm

kolko si stukao goriva odozgo?

3. CoL3

CoL3 BHT Ovisnik

Pridružen(a):
    23. Listopad 2008.
    Poruka:
    13,040
    Lajkova:
    1,030
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    mene je izaslo 150€ goriva,isao sam iz Frankfurta,stalno oko 160-180,nekada manje ako je guzva,potrosnja mi je bila 6.5l /100km s tim da sam ja iz SLO otisao na Rijeku,nista autoput kroz RH,i onda Istra i ostala magistrala do kuce da testiram auto:cool:

a karta za bus do frankfurta iz mostara je 156km,treba racunati i na to,al to nisam spominjao jer sve zavisi odakle tko ide i s kakvim se autom vraca,prijatelj je tjedan prije mene doveo merca A klasu 160cdi iz munchena,bilo mu dosta 60€ goriva,malo prije kuce jos nasuo

4. OggyBoy

OggyBoy Član

Pridružen(a):
    25. Rujan 2009.
    Poruka:
    10,373
    Lajkova:
    1,082
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Laktaši
    Auto:
    Konzerva
    Zna li iko kako je za uvoz iz CH, pošto su mi oni nekako najsigurniji, a kola su ubjedljivo najbolja iz CH?

CoL3 - :cool:

5. CoL3

CoL3 BHT Ovisnik

Pridružen(a):
    23. Listopad 2008.
    Poruka:
    13,040
    Lajkova:
    1,030
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    sve ti je isto ovako,samo zavisi gore koliko su ti zoll tablice,osiguranje i cestarina;)

6. pioneer_09

pioneer_09 Administrator

Pridružen(a):
    23. Siječanj 2009.
    Poruka:
    8,592
    Lajkova:
    130
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Tuzla
    Auto:
    Peugeot 206
    bravo col3... odlican tekst...:cool::cool:

7. kurbla2005

kurbla2005 Član

Pridružen(a):
    19. Kolovoz 2007.
    Poruka:
    169
    Lajkova:
    0
    Grad:
    mostar
    Auto:
    citroen xsara picasso
    iz svicarske placas punu carinu i pdv zato jer nije u eu a franak ti raste svaki dan tako da se sve manje isplati

8. koki+

koki+ Član

Pridružen(a):
    16. Studeni 2007.
    Poruka:
    2,202
    Lajkova:
    2
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Srebrenik
    Auto:
    Pug 307 GZ
    Svaka cast , ovakvih korisnih postova fali u zadnje vrijeme ovde

nisam duze isao pa nisam siguran tacno koliko km ( ali nije puno) izbjegnu se i tuneli u Austriji 15 Eura to je opet iznos sto moras Zagreb -Zupanja platiti ko ide tim putem

9. CoL3

CoL3 BHT Ovisnik

Pridružen(a):
    23. Listopad 2008.
    Poruka:
    13,040
    Lajkova:
    1,030
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    potrudio sam se,sve sam racune ostavljao i gorivo i cestarine,mozda ima gramatickih gresaka,al sta cu:D

@koki
    neznam,s busom kada sam isao izbjegli smo tunele,neznam koliko okolo,al opet ti tu to negdje dođe,sto zaobiđes,sto se voziš,ovako samo furaj pravo:cool:

10. Davor_

Davor_ Član

Pridružen(a):
    3. Ožujak 2008.
    Poruka:
    7,942
    Lajkova:
    1,147
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Doboj/MN
    Auto:
    Audi A6/Yamaha FZ8/Ford Edge
    Sticky bi ovo trebalo
    Dobar text dobro ce doci nekome SIGURNO!;)

11. S65-///AMG

S65-///AMG Član

Pridružen(a):
    27. Ožujak 2010.
    Poruka:
    189
    Lajkova:
    0
    Grad:
    Mostar - Split
    Auto:
    Golf mk2, mk1
    Ljepo si ti ovo obrazlozio sigurno ce nekome puno pomoci kako su gore i naveli

12. vw_damir

vw_damir Član

Pridružen(a):
    20. Lipanj 2007.
    Poruka:
    1,936
    Lajkova:
    6
    Grad:
    Sarajevo
    Auto:
    / / /
    Nek' papci (cast izuzecima) sa ovog foruma vide za sta sluze stranice tipa ove. Pogledajte na sta se forum pretvorio...

Bravo Cole legendo, ovo ce mnogima valjat.

13. -adnan-

-adnan- Član

Pridružen(a):
    29. Travanj 2008.
    Poruka:
    367
    Lajkova:
    0
    Grad:
    Sarajevo
    Auto:
    Astra H GTC PUG 206 YUGO 45
    Odlican post, samo bih jos dodao da prilikom kupoprodajnog ugovora treba biti sto realniji sa cijenom koja se navodi u ugovoru. Tako nam je rekao covjek na carini, prije nekoliko dana kad je jaran carinio Vectru.
    Mene samo zanima kako se radi povrat pdv-a. Jaran je kupio auto u autokuci al nije uspio vratiti njemacki pdv, pa ako neko bolje zna lijepo bibilo da napise kako to ide.

14. Veko Skoda

Veko Skoda Član

Pridružen(a):
    25. Prosinac 2007.
    Poruka:
    561
    Lajkova:
    0
    Grad:
    Sarajevo
    Auto:
    Nema nestalo :)
    Tražite i obrazac EUR1 kod prodavača vozila,neznam cifru koliko kosta(obrazac kojim se potvrđuje podrijetlo robe,te carina s njime iznosi 6% umjesto 15%). On košta par eura,to stvarno neznam jer sam to zaboravio izvaditiIcon_evil
    taj papir ti je 200 Eura i vadi se na tehnickom u gradu kod kojeg si kupio...

15. CoL3

CoL3 BHT Ovisnik

Pridružen(a):
    23. Listopad 2008.
    Poruka:
    13,040
    Lajkova:
    1,030
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    nema fajde od ugovora skoro ili bas nikakve,ja sam imao 2 ugovora,jedan s pravom cifrom,jedan s manjom pa nije proslo,jos je carinik dobar,ja sam ga pitao i da ih pocastim da nesto smanje,al kazu mi tu nemozemo nista,sve je po katalogu,revizija kada naiđe mora se sve podudarati,nekad je prolazilo,ali oni imaju svoj katalog po kome racunaj vrijednost vozila,ti tu nemas nista,osim potrebne dokumentacije.
    Povrat poreza se dobiva samo ako je kupljeno u ovlastenoj auto kuci,npr. BMW

@veko
    ja sam kasnije pitao,mislim da je oko 50€ mi rekao covjek,a moze se za auta do 6000€ rijesiti i da se ne vadi taj obrazac EUR1¸,nego da prodavač vozila na ugovoru da pismenu izjavu (Neznam sto treba da napise) da je auto iz EU i to prolazi na carini ;)

Podijelite ovu stranicu