uvoz auta "na njemackim tablama" ?

uvoz auta "na njemackim tablama" ?

BHT Ovisnik
Pozdrav,susjeda kupuje auto od brata iz njemacke,trebao bih ja ili moj stari otici po auto u frankfurt,kako mogu dovesti auto na njemackim tablama da ga ne odjavljujemo gore,uzimamo coll tablice,osiguranje,prijavu i sl, jer znamo cije je auto,da ne placamo bezveze troskove,dakle da auto dovedemo kako jeste i onda da vratimo tablice i da se odjavi ?
sta meni treba,treba li međunarodna vozacka,jer kada sam isao sebi po auto nisam vadio međunarodnu,otisao gore,kupio auto,colke prijavio i vozi normalno,posto ce auto biti na njemackim tablama zna li nekto postupak:icon_question:

manje vise mi je hitno !:cool:
hvala:icon_biggrin:
 
Član
ne mozes ti dovesti auto na njihovim tablama,moze samo neko ko ima njemacke papire ako imate gore nekoga od familije ili prijatelja...
 
BHT Ovisnik
to auto kupuje susjeda od svog brata,on ce doc krajem mjeseca,ali s novim autom tako da ovog nemoze dovesti,mora netko otici auto gore,pa bi ja il stari doveli auto, moze li se neka punomoc napraviti il nesto,samo da dođem do BiH ?
 
Član
mozes samo tako kako si volva dovezao,jer po zakonu ti ne mozes sa bosanskim papirima da dovezes auto reg. na njemackim tablama.
 
BHT Ovisnik
onda ipak standaran proces...
samo ne trebam vadit eur1 jer ce auto na povlasticu
 
Član
ajde CoL3 ako ti nije mrsko malo objasni postupak uvoza auta na povlasticu kako sta ide,sta izbjegavam s povlasticom jel samo porez ili i pdv-e? I ako znas koliko osoba mora biti invalid posto imam nenu s 90% invalidnoscu koliko se moze ustediti i sl
 
Član
cini mi se da je sa povlasticom carina+pdv zajedno 1%, fakticki skoro nista. ali opet vidjecemo kad se javi neko ko provjereno zna...
 
BHT Ovisnik
da, s povlasticom ti je carina i pdv 1% ,sto znaci da si i ustedio jos par eura za izvozne dokumente i eur1 obrazac,postupak je kao i svako drugo,da dođes u njemacku il negdje,kupis auto,platis coll table 50€ + osiguranje na min. 15 dana koje kosta od 100€ pa na vise,zavisi od pokrajine,i onda picis za BiH,platis prijavu u BiH 50km,onda ti ide jos trosak za homologaciju 260km i s tim papirom ides na carinu i tamo dalje rijesavas s povlasticom,tu se nemas sta sekirat jer ti je 1%,...a povlasticu mozes dobitii sa 70% invalidnoscu,jer susjed je 70% i ima povlasticu
 
Član
Evo i ja sam nesto potrazio malo jer nisam ni konto na ovu povlasticu dok ovjde ne procita a planiram uvesti aBd auto do nove godine.

Član 13.
Putnički automobili koje uvoze invalidna lica
1. Od plaćanja dažbine oslobađaju se invalidna lica na putnički automobil koji uvezu iz
inozemstva jednom u periodu od pet godina, a koji će koristiti kao ortopedsko ili drugo
pomagalo.
2. U smislu stava 1. ovog člana, sljedeća lica smatraju se invalidnim licima koja mogu
ostvariti pravo na oslobađanje od plaćanja dažbine pri uvozu putničkog autombila kao
ortopedskog ili drugog pomagala:
(a) ratni vojni invalidi, ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje stepena
invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno tjelesno
oštećenje od najmanje 70%, kao i za utvrđeni stepen invalidnosti od 50% i
više, ako se radi o amputacijama i težim oštećenjima ekstremiteta koja
uslovljavaju upotrebu vozila prilagođenih invalidnim licima;
(b) ostala invalidna lica, ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje
stepena invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno
tjelesno oštećenje od najmanje 80%, posebno organa za kretanje (donji
ekstremiteti, karlica, kralježnica) kao i drugih organa koji dovode do
deformacije funkcije donjih ekstremiteta; potpuni gubitak ili oštećenje vida;
teži oblik retardiranosti ili paralize.
3. Invalidno lice može uvesti putnički automobil do vrijednosti od 30.000 KM, odnosno
putnički automobil posebno prilagođen za prijevoz invalidnih lica, bez ograničenja
vrijednosti.








Re: Uvoz vozila na invalidsku povlasticu

PostPostao/la MC_82 dana 27/07/2010 18:19
informacija iz prve ruke:
- u institutu izvadiš rješenje o stepenu invaliditeta (min 80% oštećeni ekstremiteti ili vid ili mentalna bolest)
- izvadiš punomoć kojom te lice sa invaliditetom ovlašćuje da u njegovo ime kupiš, uvezeš i upravljaš vozilom
- prilikom uvoza, na granici odmah naglasiš da auto uvoziš na povlasticu za potrebe lica na čije ime povlastica važi, daš na uvid rješenje i punomoć, kao i ostale papire o autu koje budu tražili.
- po mogućnosti prilikom kupovine auta traži da u ugovor kao kupca unesu tvoje ime i ime titulara povlastice. tu ne bi trebali praviti problem. ako te kojim slučajem pitaju zašto treba unijeti ime druge osobe, reci da kupuješ zajedničko auto i da će ti biti lakše rješiti uvoz u bih, ne bi trebalo biti problema.
- auto ne možeš otuđiti 3 godina, ali možeš upravljati bez problema, ali moraš uvijek imati punomoć kako bi izbjegao eventualne probleme,
- prilikom registracije oslobođen si putarine i poreza. ostale takse plaćaš. 150 - 250KM jeftinije košta registracija, ovisno o snazi i kubikaži auta.
obavezno kupuj od pravnog lica, tako ostvaruješ pravo na povrat pdv, tj. 19% (njemačka) od cijene auta. naglasi da auto izvoziš i traži da ispune odgovarajući obrazac (u njemačkoj ausfuhrbescheinigung), taj obrazac odneseš u carinsku ispostavu koja pokriva teritorij na kojem si kupio auto, radi ovjere. isto tako prilikom napuštanja eu, pretpostavljam da ćeš preko slovenije, na njihovoj granici tražiš da ovjere taj obrazac. kada dođeš kući pošalješ taj obrazac prodavcu koji će ti uplatiti novac na račun kada ga dobije od nadležne institucije zemlje izvoznice. to kod njih ide relativno brzo.
ne znam kakvu povlasticu imaš, ali ne bih ti preporučio kupovinu povlastice na crno, može se zakomplikovati. najsigurnije ti ja ako imaš povlasticu nekoga iz porodice.
sretno!
 
Član
ovo ti je stari zakon, nema vise voznje na punomoć,upravljati vozilom koje je uvezeno na povlasticu moze samo staratelj invalidne osobe a to se rjesenje dobija u socijalnom i sa tim rjesenjem se ide u mup gdje se na saobracajnoj dozvoli upisuje ime vozača to jest staratelja..... ps mogu te uvijek zezat na cesti je po zakonu smijes upravljati vozilom samo uz prisustvo te osobe na koju je uvezeno auto...
 
BHT Ovisnik
mi smo prodali povlasticu prije 4 god.,do godine stari ponovo dobiva pa mislim ja sebi na nju nesto dovesti

a sto se tice tog zakona uvijek govore tako,u mene tetak vozi na dedinu povlaticu,nije isto prezime,svaki tjedan je na putu,italija,asutrija i sl. ,nikada problema,znam dosta takvih slucajeva,moze se nac netko da te tako *ebe,al fino kazes posao po ljekove,ovo ono,nece on vazdan biti uz tebe:icon_biggrin:
 
Član
daleko je najlakse kad je isto prezime ali kad si ti sa suprugom i malim djetetom i jos drugo prezime nema tu puno price ovo ti govorim iz licnog iskustva ;)
 
BHT Ovisnik
znam,to i govorim nije isto prezime,to je od tetka punac,znaci nikakve veze jedno s drugim nemaju na papiru,nikada problema,s obitelji je cesto relacija Zagreb-Mostar,bar sto znam nitko nije imao problema,al eto,uvijek te moze netko zajebavat
 
Član
Pa mozel se napraviti neki ugovor jbg da si staratelj i to i jel moguce da ima vise staratelja ? I uvijek drzati neki recept za lijekove u autu i govoriti da si krenuo po lijekove :icon_biggrin: Meni ne bi bio problem tu s ovom nasom policijom samo kako kad se ide preko granice me malo brine ? :icon_rolleyes:
 
Top