uvoz auta iz njemačke

uvoz auta iz njemačke

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
interesuje me kakva je procedura oko uvoza auta iz njemačke? dakle, nakon što kupim auto u njemačkoj kako izvršiti povrat pdv-a u njemačkoj odnosno mehrwertsteuer-a, kakva je procedura kod plaćanja poreza i carine u bih, i koje godište auto može biti obzirom na pravilo 7 godina (najstarije godište auta) neko kaže da je moguće uvesti auta od 2002. pa na ovamo, dok neko kaže da može od 2001. godišta? šta je sa povlasticom, čuo sam da je moguće na povlasticu uvesti auto, koja vrsta povlastice se traži, može li povlastica od osoba koje imaju pravo na kućnu njegu? svaka informacija dobrodošla!
 
Član
mozes uvesti auto od 2001g, a sa povlasticom se ne igraj da nebi bilo ko prije par godina kad su oduzimali vozila koja nisu vlasnici invalidi vozili
 
Član
od 2001 ali mislim da se gleda onda i mjesec proizvodnje
a sto se tice poreza,gledaj auta koja vec imaju export cijenu ili gdje se moze dobiti mwst,ono pise mwst ausweisbar.a od privatnog lica neces moci dobiti mwst.a kod nas ti je najbolje naci neke stele,obicno ide u gradisci i ocarinis recimo auto od 10k eur za 2-3 hiljade maraka,zavrsis i porez i carinu :),muljanja i to
 
jarane povlastica obavezno to je sad opet omoguceno...ne budi lud da placas porez i carinu to ti ko prijatelju govorim...auto ne mozes prodat ja mislim 2 3 godine al ustedis 7,8 000 poreza i carine zavisi opet koje je auto...sto se tice povrata pdv-a kad izvozis auto iz njemacke znaci recimo u auto ti je uracunat pdv kad ga izvezes bit ce ti vraceno onoliki iznos koliki je pdv kad ulazis u bosnu ako nemas povlastice placas carinu i porez oko 30 % ako se ne varam,,,a s povlasticom free imas ih kupit po oglasima za 1000 KM + platis pregled invalidu nekih 300KM

sto se tice uvoza mozes uvest ne starije od 7 godina znaci gleda se i mjesec proizvodnje
 
a kako ide na carini ak im ja donesem račun od recimo autokuće gdje sam kupio auto, jel oni to uvažavaju ili rade neku svoju procjenu? što se tiče povlastice, gdje se to vadi?
 
Član
sto se tice koja vrsta povlastice ne znam ali kad kupujes na povlasticu ne mozes prodati auto narednih 5 godina i ustedis nekih 3 do 4 hiljade maraka na uvozu ali to je plafon. u sarajevu se vadi u opcini kojoj pripadas i to ZA BORACKA PITANJA ili tako nesto
 
AmmaR84 je napisao(la):
sto se tice koja vrsta povlastice ne znam ali kad kupujes na povlasticu ne mozes prodati auto narednih 5 godina i ustedis nekih 3 do 4 hiljade maraka na uvozu ali to je plafon. u sarajevu se vadi u opcini kojoj pripadas i to ZA BORACKA PITANJA ili tako nesto
ne mozes prodat auto za 3 a ne 5 godina to ti je dezinformacija...povlastica odnosno deklaracija se kupi imas i na oglasima za 1000 KM i ko sto rekoh platis tom invalidu na koga je povlestica jos 300KM pregled...ne ustedi se samo 3 4 000 vjeruj mi znam iz vlastitog iskustva al ti ne moram pricat o kojoj se cifri radi kao sto rekoh zavisi koje auto uvozis samim tim i visina carine i poreza se mijenja...sto se tice povrata pdv-a to ti se vraca sigurno samo nisam upoznat kako, odes gore pa kad rjesis da kupis pitas nekog vjerovatno nije tesko za skontat...

ps: nemora neko biti borac pa da je invalid, znaci mogu svi invaidi a ne samo borci odnosno ne mogu svi mora biti ja mislim odredjeni procenat invalidnosti...
 
AmmaR84 je napisao(la):
okay kako ti kazes ali auto do jedno 18 hiljada plafon ustede ima 4 hiljade pa ti vidi

slazem se ja s tobom carina i porez od 18 000 su ti tacno 5400 ako gledamo da je 30% al kazem sta ako uzmes auto od 25000 ili vise...sve u svemu za uhar je i 100KM a ne 5000 KM
 
Član
pa ako bude uzimao auto od 25hiljada i uvozio ga iz njemacke nek se ubije ima fino u seat-ovom salonu ibiza za te pare a godina 2006 ili 2007. ipak novo je novo
 
tu se ne slazem s tobom, u biti relativno se slazem zavisi jel uzima auto da ga voza 100 godina samo za sebe ili ga konta prodat e ako je ova druga varijanta ja nikad ne bi uzeo novo auto prvo sto se na novim autima najvise para gubi pri prodaji,,,a seat mi je inace marka... uvjek bi se odlucio za polovno a bolje staro par godina nego za novo a losije...

pogledaj moju peticu ko nova je jos i mirise na novo unutra:icon_biggrin:
 
ma ja kontam uzet pug 406 coupe, do nekih 6-7 hiljada eura. gledao sam po netu ima ih po 7k € 2002.god. recimo kad bi se odbio mwst tj. 19% to je nekih 1300€ manje, valja dažbine neće biti više od 3milje km
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top