Uvode red u prodaji auto-dijelova

Uvode red u prodaji auto-dijelova

Član

SARAJEVO - Ministarstvo prometa i komunikacija BiH priprema pravilnik o homologaciji rezervnih dijelova što bi trebalo da uvede reda u tržište auto-dijelova i da pomogne vozačima koji sada ne znaju šta kupuju za svoja vozila.
Igor Pejić, stručni savjetnik u Sektoru za transport Ministarstva prometa i komunikacija BiH, potvrđujući da pripremaju pravilnik istakao je i da u BiH trenutno ne postoje kontrole kvaliteta uvoznih rezervnih dijelova za automobile.
"Kada bude usvojen ovaj pravilnik svaki dio koji bude uvožen moraće proći strogu kontrolu o kvalitetu. Moraće ispunjavati EU standarde i imati ISO certifikate. Danas rezervne dijelove uvoze iz svih krajeva svijeta. Nažalost, mnogo je dijelova od lošeg materijala. Neadekvatni rezervni dijelovi dijelom su uzrok i neispravnosti vozila", kazao je Pejić istakavši da očekuje da bi početak primjene kontrole kvaliteta rezervnih dijelova trebalo da počne početkom iduće godine.
Pejić kaže da je građanima u uslovima nepouzdanosti tržišta jedina sigurnost da kupuju originalne rezervne dijelove kod zvaničnih distributera.
"Više od 80 odsto tržišta rezervnih auto-dijelova u BiH zauzimaju neoriginalni proizvodi. Posebno je to izraženo kod automobila koji su stariji od pet godina. Najviše neoriginalnih dijelova dolazi iz Kine i Turske. Ti dijelovi su po tri ili pet puta jeftiniji od originalnih, ali su višestruko nepouzdaniji", upozorava Edin Kobašević iz Odjela za auto-dijelove "ASA auta", nejvećeg distributera automobila u BiH.
Kobašević ističe da osim kratkotrajnosti neoriginalnih dijelova, vozači kupovinom jeftinijeg proizvoda ugrožavaju i svoje i tuđe živote.
"Sve neoriginalne rezervne dijelove prave od slabijih materijala. Kočnice se brže troše, a s obzirom na to da su materijali slabiji može doći do pucanja", dodaje Kobašević.
S druge strane, Igor Pejić ističe da ako dio nije originalan od proizvođača to nužno ne znači da je i lošijeg kvaliteta.
"Ako su kočnice iz Turske ne znači da nužno nisu kvalitetne. I Kinezi i Turci prave izuzetno dobre dijelove i imaju jaku industriju. Naš problem je što sada kupac ne zna koji je proizvod kvalitetan, a koji nije. Kada bude uvedena homologacija rezervnih auto-dijelova samo će kvalitetni proizvodi moći biti prodavani", naglašava Pejić.
Vozači koji češće mijenjaju rezervne dijelove tvrde da je bolje kupiti polovne dijelove nego nove, ali neoriginalne.
"Kupio sam novu kinesku 'karambolku' za golf koja je pukla za mjesec. Kasnije sam uzeo polovnu, ali original i ona me služi već godinu. Tržište rezevrnih dijelova u BiH je isto kao i pijaca. Ima svega, od najjeftinijih do najskupljih, ali ne možeš ni u čemu biti siguran. Jedina je sigurnost da neće dio otkazuati za nekoliko sedmica ako je kupljen u salonima-zvaničnim zastupnicima, ali tamo je puno skuplje", kaže instruktor vožnje Ahmed Velić.
On smatra da je prilikom klupovine auto-dijelova najbolje posavjetovati se sa dobronamjernim majstorom.

Izvor: copy/paste(nezavisne)
 
Član
A20DTH je napisao(la):
"Više od 80 odsto tržišta rezervnih auto-dijelova u BiH zauzimaju neoriginalni proizvodi. Posebno je to izraženo kod automobila koji su stariji od pet godina. Najviše neoriginalnih dijelova dolazi iz Kine i Turske. Ti dijelovi su po tri ili pet puta jeftiniji od originalnih, ali su višestruko nepouzdaniji", upozorava Edin Kobašević iz Odjela za auto-dijelove "ASA auta", nejvećeg distributera automobila u BiH.
Kobašević ističe da osim kratkotrajnosti neoriginalnih dijelova, vozači kupovinom jeftinijeg proizvoda ugrožavaju i svoje i tuđe živote.
dabogda propali, cim oni nesto tu mute, nece valjat.... :D
 
Legend
ocigledno..
samo ne znam, koji im je retard dao odobrenje, da asa mjesa prste u sve to :icon_mad::icon_mad:
 
Član
ja ne vidim u ovom tekstu da ce ASA imati ista s tim, osim da je navedeno misljenje njihovog "strucnjaka" :lol: a nebi me cudilo i da imaju nesto u ovome... :D
 
Član
Cuo sam za ovo neki dan, bilo na TV-u.

Sumnjam da ce se kvaliteta dijelova tim nesto popraviti, al cijene ce garant skociti...
 
Pa na to se i svodi sve ovo. Trgovac će reći: e pa dok mi nabavimo dio, pa platimo carinu, porez, HOMOLOGACIJU, eto ti ga 30% gore cijena. A država ima još jednu zlatnu koku.
 
Top