Uskoro zabrana upotreba klasičnih žarulja?

Uskoro zabrana upotreba klasičnih žarulja?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
U zemljama Evropske unije uskoro bi mogle biti zabranjene klasične žarulje s užarenim nitima zbog njihove energetske neučinkovitosti jer samo pet posto od utrošene energije koriste za rasvjetu, a ostalih 95 posto odlazi na toplinu.
Ministri zaduženi za energiju zemalja članica EU-a pozvali su krajem prošle sedmice Evropsku komisiju da do kraja ove godine izradi prijedlog uredbe o "postupnoj zabrani upotrebe žarulja s užarenim nitima, kao i drugih svjetiljke koje neracionalno troše energiju".

Zabrana bi se počela uvoditi od 2010. godine. Ministri su se u zajedničkoj izjavi složili oko zabrane, budući da postoje štedljive žarulje, koje troše oko 75 posto manje energije od klasičnih.

Povjerenik za energiju Andis Piebalgs najavio je da će Komisija u decembru izići s prijedlogom uredbe o postupnoj zabrani upotrebe klasičnih žarulja.

Zemlje članice Evropske unije dogovorile su cilj da za 20 posto povećaju energetsku efikasnost do 2020. godine, javila je Hina.
 
Član
ako ce mi oni promijenit dzaba ove sadasnje, neka...al da mi zabrane i onda zabiju cijenu tim "stedljivim"...evo im k...
 

IGY

Član
Faya_M5 je napisao(la):
ako ce mi oni promijenit dzaba ove sadasnje, neka...al da mi zabrane i onda zabiju cijenu tim "stedljivim"...evo im k...

samo sam se salio :cool:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Član
pa svi gledate samo na auta
te sijalice sa uzarenim nitima su i u nasim kucama
kod mene je vec pola zamijenjeno stedljivim,pise svijetli ko 100W,trosi 20W
hajd reko,hehehehe
sto se mene tice nek uvedu ovo,sijalica kosta 4-5KM,nije uopste skupa
ne znam kak ce bit sa autima,valjda ce svi morat nabacit xenone:)
 
Član
Imam i ja par tih stedljivih u rasvjeti oko stepenica, i jos na nekom mjestu... Pise ono da svijetli ko 1000W, a da trosi 100W, a vamo svijetli ko dvajs Wata, a trosi hiljadu dvjesta Wata...
 
Član
IGY je napisao(la):
Faya_M5 je napisao(la):
ako ce mi oni promijenit dzaba ove sadasnje, neka...al da mi zabrane i onda zabiju cijenu tim "stedljivim"...evo im k...

samo sam se salio :cool:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ma nisam ja ni reko na ovo tvoje...nego odg na temu...:icon_smile:
 
Član
prilika da se na civic stave xnenoni jer je registrovan u EU :D a i slabo se vidi sa običnim sjelicama :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top