U saobraćajnim nesrećama u svetu godišnje gine više od 1,2 miliona ljudi

U saobraćajnim nesrećama u svetu godišnje gine više od 1,2 miliona ljudi

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
U saobraćajnim nesrećama u svetu pogine više od 1,2 miliona ljudi svake godine, a između 20 i 50 miliona pretrpi razne povrede, nalazi su studije Svetske zdravstvene organizacija (SZO), sprovedene u 178 zemalja.
cg%20eko%20taksa%20Dobrakovo.jpg

Saobraćajne nesreće bile su deveti uzrok smrtnosti u svetu 2004., a jedan od prva tri među populacijom između pet i 44 godine.

Više od 90 odsto nesreća se događa u zemljama sa niskim ili srednjim prihodima dok te zemlje poseduju samo 48 odsto od ukupnog voznog parka u svetu.

U studiji se ukazuje da je posebno zabrinjavajuće to što su skoro pola (46 odsto) od 1,2 miliona žrtava takozvani ugroženi učesnici u saobraćaju, kao što su pešaci, biciklisti i motociklisti.

I u toj kategoriji je proporcionalno više stradalih u siromašnim zemljama, pa na primer taj broj predstavlja 70 odsto u zapadnom Pacifiku u skoro 80 odsto u Tajlandu.

Broj smrtnih slučajeva od saobraćajnih nesreća „stabilizovao se ili pao poslednjih godina u mnogim zemljama sa visokim prihodima”, naglašava se u studiji,ali se dodaje da i pored toga što se u nekim zemljama veća pažnja pridaje bezbednosti u saobraćaju u većini oblasti u svetu „ta epidemija i dalje širi”.

„Ako se ništa ne preduzme da se to zaustavi, broj poginulih će dostići 2,4 miliona do 2030., čime će nesreće na putevima biti peti uzrok smrtnosti u svetu”, upozoravaju autori studije.

U studiji se naglašava da ni jedna zemlja ne može da se opusti po pitanju sigurnosti na putevima i da čak i zemlje s najboljim učinkom kao Holandija, Velika Britanija ili Švedska „mogu još mnogo da poprave situaciju”.

U Švedskoj, na primer, nesreće na putevima su uzrok smrtnosti kod 20 odsto dece od pet do 19 godina.

U studiji je naznačeno da još treba preduzeti značajne napore da se osigura saobraćaj i ističe da manje od polovine zemalja u svetu ima zakone kojima se bori protiv „pet faktora rizika” – vožnja u alkoholisanom stanju, prevelika brzina, nošenje kacige, nošenje pojasa i korišćenje bezbednosne opreme za decu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top