U avgustu stroge kontrole saobraćaja

U avgustu stroge kontrole saobraćaja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Za pola godine 12.979 nesreća i za 25 posto više poginulih nego 2006. * Prednjači Kanton Sarajevo

Znatno povećanje broja saobraćajnih nesreća i poginulih i povrijeđenih osoba na cestama u Federaciji BiH razlog je za akciju Federalnog i kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova koja će biti provedena ovog mjeseca na cestama u FBiH.

Akcioni planovi

- Kantonalni MUP-ovi izradili su akcione planove prema kojima će od 1. do 31. avgusta intenzivirati kontrole vozača, tehničke ispravnosti vozila... Na terenu će napraviti zabilješke o stanju puteva i signalizacije, a naš zadatak je koordinacija - kaže Ćamil Kreso, šef kabineta direktora Federalne uprave policije.
U informaciji o stanju sigurnosti u saobraćaju za prvih šest mjeseci ove godine navodi se da se desilo 12.979 nesreća, što je za 1.434 više nego u istom periodu 2006. U 98 njihpoginulo je 106 osoba i ta cifra je za 25 posto veća nego 2006. U 2.537 udesa bile su 584 teže i 1.953 lakše povrijeđene osobe.
Najviše nesreća desilo se u Kantonu Sarajevo, zatim u Tuzlanskom, Zeničko-dobojskom, Srednjobosanskom i Unsko-sanskom kantonu. Najčešći uzroci bili su brza i vožnja u pijanom stanju te klizav put.

Strani državljani

U 917 nesreća učestvovali su stranci, što je za 12,3 posto više nego lani. Broj udesa u kojima su učestvovali Hrvati je 384, Nijemci 87, Austrijanci 76, Srbijanci i Crnogorci 72, Slovenci 68... a u 348 nesreća utvrđena je vjerovatna krivica stranih državljana. U tim nesrećama poginulo je četvero stranaca i troje bh. državljana.
U 105 nesreća učestvovala su vozila EUFOR-a, OSCE-a, EUPM-a, OHR-a, UNHCR-a, diplomatskog kora i drugih međunarodnih organizacija. U 109 udesa učestvovala su vozila ministarstava unutrašnjih poslova, Granične i Sudske policije te Oružanih snaga BiH.
M. DRNDA



U USK najviše pijanih vozača

Najviše vozača pod utjecajem alkohola otkriveno je u USK - 2.139, zatim u KS - 1.607, ZDK 1.096 i SBK 451. U TK bilo ih je 354, HNK 260, BPK 205, Posavskom kantonu 120, ZHK 114 i Livanjskom 40.

Statistika

4.948.123 KM iznosila je ukupna materijalna šteta.
6.386 vozača bilo je pod utjecajem alkohola.
1.735 osoba vozilo je bez položenog ispita.
 
Član
Ja sam ZA da se povecaju kontrole sto se tice saobracaja! A pogotovo alkoholiziranih vozaca i neregistrovanih vozila!
 
Član
i ja sam za te kontrole, ali ne selektivno nego svi brate. nasa policija je ona najlosija sto postoji. zaustavlja jade sa jeftinim vozilima koji jedva i gorivo sipaju a one guzonje sto imaju jaka i skupa auta ne smiju zaustaviti. to je nepravda. kad budu u stanju zaustaviti nekog takvog i naplatiti mu kaznu onda mozemo reci da nam policija valja, a inace samo ce stradati novcanici ovih jada koje sam naveo.
 
Član
emirEX_sa je napisao(la):
i ja sam za te kontrole, ali ne selektivno nego svi brate. nasa policija je ona najlosija sto postoji. zaustavlja jade sa jeftinim vozilima koji jedva i gorivo sipaju a one guzonje sto imaju jaka i skupa auta ne smiju zaustaviti. to je nepravda. kad budu u stanju zaustaviti nekog takvog i naplatiti mu kaznu onda mozemo reci da nam policija valja, a inace samo ce stradati novcanici ovih jada koje sam naveo.

Ma ja ba, prodje mecka pored njih ili neko "opasno" auto, okrenu glavu, strah ih je, ili samo ove strance kaznjavaju! Strane tablice vide kao 20 KM :D
 
Član
ma sve uredu nek kontrolisu oni ove "grobove" sto se vozaju na nasim cestama...ali nema od toga nista najlakse je radar u ruke i stati gdje je ogranicenje 40 i tu raji uzimati lovu......svake godine oni kao nesto poostravaju a svake godine sve gore i gore
 
Član
Ja sam popusio vanredni tehnicki prosle godine, zato ovaj mjesec definitivno necu na cestu:icon_biggrin::icon_biggrin:
 
Član
ma to je mala maca kad vas uhvati americka murija onda je jebada ovi nasi prasinari nista ba samo mu petobu i on sretan hehe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top