TUNING - podjele

TUNING - podjele

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Administrator
na jednom CRO foumu nasao sam podjelu TJUNERA, mislim da ovo vrijedi i za BiH

nadam se da se nece neko naljutiti
copy/paste
Gljivari - najniža vrsta obično se pod haubu nekog P 206 ili sličnog što bliže ispušnoj grani stavlja neka da je što svjetlucavija "gljiva" i raspravlja o dobitku iza trgovačkog centra, dovesti hladan zrak na gljivu je misaona imenica a na spomen ARC box-a se pitaju "zašto se sad spominje Biblija i Noina arka?" tako da se ovom modifikacijom u internet tuning-u dobije 10 ks a ustvari najmanje toliko pobije :) .

Lastavičari - kad čujete zvuk kao da dolazi neki V8 a taj zvuk nikad doći pa se poslije pet minuta konačno dovuče Fiat Brava 1.4 onda zbajte da je to ova vrsta - u internet tunigu to je još najmanje 20 ks a u stvarnosti ,pošto rijetko imaju turbo auto koji ima koristi od bilo kakvog protočnijeg ispušnog sustava, utekne još desetak konjića :) (BTW za njihov naziv nije kriv proizvođač - on samo radi što mu "pameti" traže - lijep zvuk a to zbilja i dobiju)

Plastičari - kako da lokalni birc zna da imate "trkači" auto kad stoji pa ne "prducka" auspuh?
Stavi što više staklo plastike i to nedaj bože da je to ima nekog aerodinamičkog učinka i da može proći preko ležećeg policajca.

Grunferi i CIOS-ari - dvije slične vrste pa je i prepoznavanje vrlo slično :
Princip djelovanja je : odi na otpad nađi što truliju šasiju ( hrđa je weight reduction) nekog "švabe" zatim odi na drugi otpad gdje su razbijeni noviji teutonci to natakari veži lancima motor za šasiju (ovo je nažalost istinita viđena situacija) i gle ja imam auto :) .
Iako ovdje odnos snaga težina je jako dobar ( ovo je princip AC-a od prije 60 godina ) upravljivost je nula bodova a nekada se čak stavi i motor koji je veći al je opet mrtvih šest pa si opet nigdje. U QM imaju rezultate al naravno ni pripližno onima koje su zamislili. U internet tuning-u vrlo cijenjene i glasne vrste naročito potonji - Grunferi obično rade i imaju puno stvarnog mehaničaskog znanja al nemaju vremena biti na forumima a ovo slažu jer nisu vidjeli bolje.

Čipsari - najčišći primjerak internet tuner-a , "čip" u internet tuning-u nosi minimum 10 posto nevezano na koji se ovo auto odnosi znači pošto se oni obično nastaju evolucijom od gljivara i lastavičara koji su već od N/A 75 ks "dobili" sto konja ovdje se dobije još 10 do 20 i auto "ubija". Mapiranje je za njih ono kad gledaš kartu ili u novije vrijeme navigaciju a na valjke idu oni koji neznaju koliko im auto ima snage( po njihovom) a pošto su oni lijepo zbrojili oni to nemoraju.

Stejdžari
- e oni su već na granici tuning-a i internet tuning-a :
nešto su pročitali na kojekakvim inozemnim forumima , vidjeli su da vani ljudi znaju složiti aute , pa sad gledaju kako uhvatiti prečicu do prave "makine" ,
sad ovdje imamo dvije vrste - stejdžar fundamentalist i stejdžar reformist

-stejdžar fundamentalist se drži strogo dogme onoga u koga vjeruje i stavlja točnu specifikaciju koju je tvorac "stejdža" naveo - on shvaća šta je mapa i zna da je rađena za tu postavku- pa se čak može i prevoziti sa tim autom .

- stejdžar reformist njemu je pojam mapa ne baš bistar i misli da je pametniji od tvorca "stejdža" te misli sad ću ja još više izvući " može to može, može" al obično je rezultat totalno nevozan i neuporabljiv auto.

Tuneri početnici - mažalost ovo je u Hrvatskoj trenutno skupina na najvišoj evolucijiskoj razini - od njih se još nitko nije razvio u pravog tunere iako su neki bili jako blizu a neki još pokušavaju - najžalosnije je da ova grupa ima relativno malo novca pa je to upravo koči u daljnim eksperimentima i evoluciji.
To su ljudi koji teže imati auto koji je unaprijeđen u svim režimima rada i svim karakteristikama od kočnica , ovjesa , sigurnosti i pouzdanostima- poznajem te ljude i zbog njih sam i učestovao u pokretanju ovog kluba i foruma s nadom da ćemo nešto napraviti , jednom smo bili JAAAKOOO blizu al nesretne tehničke poteškoće nas spriječiše.

Stajleri
- ovdje ima ljudi koji su zbilja složili auto sa stilom i prvoklasnim dijelovima samo su nažalost uvijek poklopljeni od PVC većine pa čak i na našim style natjecanjima nemaju nikakve šanse.

i imamo još neke osobine koje se provlače kroz sve ove vrste:

Prikoličari
- oni su kao slagali auto tunerski al tehnički pregled nikad nisu vidjeli izbliza a i za razliku od ljudi koji vani voze aute na prikolici do event-a njima preći više od 20 km u komadu je obično nemoguće sa njihovim uradcima pa im je prikolica majka. I za razliku od situacije vani gdje auti na prikolicama obično pometu ove što su se dovezli kod nas prikoličari obično budu oko začelja ako uopće izdrže i to malo raznih parkinga pardon staza.

Pozeri - jedina vrsta u Hrvatskoj među kojom ima dosta njih sa novcima.
Ovdje isto razlikujemo dvije podvrste:
- One koji kupe gotovi auto složen ili navodno složen negdje vani pa se slikaju po svim živim forumima
i one što utuku više novca u neke uzaludne projekte nego ovi prvi al ili odu u prikoličare ili u klocare
Obično su najbolji potrošači Photoshop usluga.

Obje vrste vrlo glasne i vrlo cijenjene u internet tuning-u.

Mantrari - oni se isto nevoze ili su u isto vrijeme i prikoličari al na internetu su čuli da se svi voze pa stalno matraju "SVI SE VOZE, SVI SE VOZE, SVI SE VOZE, SVI SE VOZE, SVI SE VOZE, SVI SE VOZE"

Klocari
- oni kojima auti stoje na klocnama bez ikakve nada a onda obično kad se kupi obiteljska Dacia Logan moraju vani pod ceradu dok nedođe CIOS- Isto vrlo glasna i sveznajuća internet vrsta kojoj je pojam registriranog auta vrlo nepoznat.
Inače nemiješati klocare i ljude koji imaju projekt koji stoji trenutno na klocama zato što nemaju vremena a imaju znanja, klocarima je auto vječito u letargiji i na klocama.

Kibiceri - oni su na ama baš svim forumima gdje ih prime i brojač postova je davno prešao šest znamenki al brojač kilometara je uvijek na nuli- jer ga ni nemaju.
Oni su isto jako "stručna" i glasna internet skupina "jakoo" dobri u ocjeni tuđeg znanja i uradaka a njihovi nusprodukti tj. komentari i LOL-vi su osnovna hrana pozerima.
Obično evoluiraju u klocare a životni cilj im je da budu pozeri.
Inače oni su u vječitoj potrazi za autom a svi su im auti u Hrvatskoj preskupi pa su najveći zagovornici ulaska u EU kada će dobiti besplatno auto, čak se oni nadaju dok mi uđemo u EU ući će i Japan i Amerika pa će i od tamo dovoziti aute za nula kuna davanja i bez homologacija.
Inače doma već stoji obično spremam oil catch can kupljen za budući projekt na nekom group byu-u, a klimaks dožive kada ih u krilo posjedne neki pozer i možda čak i malo provoza u svom općepoznatom autu.

I naravno internet tuneri koji se provlače skoro kroz sve ove vrste-
Najlakše ih je prepoznati po tome što zaziru od bilo kakvih egzaktnih mjerenja bilo AFR-a bilo EGT-a bilo ubrzanja sa nekim normalnim uređajem a bože sačuvaj valjaka.
Oni to sve znaju odrediti i bez toga pa je to potpuno nepotrebno i to se obvezno ignorira .
Mogu se prepoznati i po nekim drugim metodama djelovanja al ova navedena je najsigurnija a i lako ih je locirati jer samo otvorite bilo koji forum koji ima otvorenu registraciju i pratite tko ima najviše postova.
 
BHT Ovisnik
hmm,ima me dosta na forumu sa postovima,al na forumu sam i naucio bruku stvari od iskusnih,nemam kilometraze neke jer nemam vozacke,al imam ilegalno koliko tolko s tim da imam sam svoje auto i tezim svim režimima rada i svim karakteristikama,nemam mnogo novca,al uvijek nesto šarafam,bar sam sebe tu svrstavam:cool:
 
Legend
Jbga, ovaj sto je ovo napisao najveci mi levat od svih, on je sto bi u nas u bosni rekli TETKICA :lol:

ja levata majko :D
 
Član
daki je napisao(la):
Jbga, ovaj sto je ovo napisao najveci mi levat od svih, on je sto bi u nas u bosni rekli TETKICA :lol:

ja levata majko :D

upravo tako... ovaj me podseca na onog lika sto odrzava "kurs srpskog jezika"....
nekako mi ovo deluje jako subjektivno i napola upuceno... nejasno!
zasto, kako, na osnovu cega.... :icon_question:
 
Član
:lol::lol: to se stručno zove - " bolesni ljudi ,i ambicije ! " :lol: najjači su oni za fau ve , passat nedostižno auto i td...:cool: prejako ...
 
deez je napisao(la):
daki je napisao(la):
Jbga, ovaj sto je ovo napisao najveci mi levat od svih, on je sto bi u nas u bosni rekli TETKICA :lol:

ja levata majko :D

upravo tako... ovaj me podseca na onog lika sto odrzava "kurs srpskog jezika"....
nekako mi ovo deluje jako subjektivno i napola upuceno... nejasno!
zasto, kako, na osnovu cega.... :icon_question:

ajd moze se procitati,, al kad procitate, svi pogledajte u svoj dzep, i cini mi se da cete shvatiti da vas ovaj tekst nije potres'o.. ..
 
Član
kakvi crni lastavicari,plasticari i klocari.. hahahhah ;);)

Treba mu oscara dat za druzeljubljivost :lol:

da mi je znat samo sta je on to u zivotu napravio i postigao kad ovako fino laprda:123::lol:
 
Član
ovo je garant neki Stipe dalmatinac pisao, treba i prevodilac da skontas sta je htio da kaze.. sve u svemu nista posebno
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top