Toyota plaća dodatnih 32,4 miliona dolara

Toyota plaća dodatnih 32,4 miliona dolara

Član
1292938534_1.jpg


Toyota Motor Corp je objavila da će platiti dodatnu kaznu vlastima SAD od rekordnih 32,4 miliona dolara, vezano za dogovor sa Američkim sekretarijatom za saobraćaj.
Najveći svetski proizvođač je prihvatio da isplati penale kao epilog dve odvojene istrage u vezi sa čuvenim povlačenjem automobila.
Toyota je, da podsetimo, već platila kaznu od 16,4 miliona dolara u vezi sa vezanom istragom, što znači da je u totalu japanska kompanija ostala lakša za 48,8 miliona „zelenih novčanica“. To definitivno zaokružuje tešku godinu za japanskog proizvođača automobila.
Američki zvaničnici iz Sekretarijata za saobraćaj su zadovoljni Toyotinom odlukom, s obzirom da je plaćena maksimalna moguća kazna, a usput je data i zvanična izjava u kojoj se između ostalog izražava nada da „će Toyota i u budućnosti biti kooperativna da bi se osigurala bezbednost kupaca“. Da li je ovo pomalo licemerno, prosudite sami.
Toyotina reputacija kompanije koja proizvodi kvalitetne i bezbedne automobile je potamnela zbog masovnog povlačenja više od 10 miliona automobila širom sveta, zbog problema sa upravljanjem, kočnicama, i papučicama za gas.
Mada se ne mogu negirati Toyotini propusti, nekako se čini da je čitav slučaj prilično „prenapumpan“.
Prvi slučaj se dotiče opoziva u 2009 i 2010., u kojem je bilo uključeno oko 5 miliona Toyota i Lexusa, a problem je bio u vezi sa papučicama za gas koje su se zaglavljivale u patosnicama. Toyota je zamenila 55 000 patosnica iz 2007., ali je istraga pod pokroviteljstvom američkih vlasti navodno otkrila da zamena patosnica nije bila dovoljna.
Pri velikoj brzini, u avgustu 2009 je četvoro ljudi stradalo blizu San Dijega, što je nateralo vlasti da istraže opoziv. Nakon veštačenja i analiziranja dokaza i ostalih podataka, NHTSA istražitelji su zaključili da je Toyota propustila da obavesti vladu u vezi sa poznatim bezbednosnim defektom u roku od 5 dana.
U drugom slučaju, Toyota je sprovela povlačenje 2004 Hilux pick-upova, koji su imali problem sa „letvom“ volana koja je mogla da pukne i utiče na upravljanje. Toyota je vlastima u SAD 2004 dala zvanično obaveštenje da je problem prisutan samo kod vozila u Japanu, i da sličnih pritužbi nije bilo u SAD.
Međutim, godinu dana kasnije, Toyota je izdala saopštenje NHTSA da je taj defekt pronađen i kod nekoliko američkih modela, i tada je opozvano gotovo milion vozila. NHTSA je u maju 2010 izvestila da je saznala za žalbe od američkih kupaca, te da je Toyota propustila da o tome obavesti Vladu SAD, kada je 2004 sprovela povlačenje u Japanu.
Na kraju, čini se, da su Toyotini propusti više pravne prirode, i da su oni iskorišćeni da se japanskoj kompaniji naplati najviša kazna ikada u vezi sa ovom problematikom. Pitamo se, šta bi sve neki tim nezavisnih eksperata pronašao kod razno-raznih proizvođača, posebno američkih... Ali da, ispalo bi da su „oni problem prijavili na vreme“, naravno...
 
Legend
hahahahha sta im amerikanci rade, koja su to govna od naroda ccc :mad:

dzaba im sve, nikad nece vratit svoju pateticnu auto industriju na noge dok su japanci tu..
 
Top