Torzije i opruge

Torzije i opruge

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav!
Imam Reno Lagunu, koju planiram spustiti.
Na prednjim tockovima su opruge, ali na zadnjim su torzije.
I tu nastaje problem: Jedni kazu da je auto s torzijama "ne moguce spustiti", a drugi kazu da je to "jedva izvodljivo" i da veoma puno kosta.
Sta da radim??? Ako imate kakav prjedlog, ili znate nekog dobrog mehanicara (Tuzla) da mi preporucite...pa da pokusam nesto...HVALA!
 
Član
naprijed se spusta standardno... komplet amortizeri & opruge ili samo opruge zamjeniti...
sto se tice torzije, nije nemoguce, moze se sve, sada , sta i kako ne znam, nisam nikada auto imao s torzijama. ima par clanova ovdje koji su imali iskustva s time pa ce ti reci koju rijec vise od mene oko toga...
Pozdrav i lagano nakon spustanja...
 
Član
Mogu se i torzije spustiti, samo je pitanje kako to ide kod Lagune.
Meni na Saxu su nazad torzije, i jedan zub okrenut torzije je 3 cm (gore ili dole, zavisno u koju stranu okrenes). Nadji nekog dobrog majstora za francuska vozila i on ce ti to bez problema srediti. Ima nacina i da se ne spusta za ta 3 cm, nego da se spusti koliko tacno zelis (ko ima iskustva, trebao bi to znati).
 
[attachment=3447]
Isao sam kod jednog majstora koji je govorio "Auuu...za torzije ima posla citav dan...ja to moram spanovat, natezat..." i hoce 250 KM  samo za torzije!
 
Član
Bilo je na onoj emisiji "wheeler dealers" kad su radili Peugeot 205 GTI. Lik je uradio upravo tako kao sto Boki rece. Izvadi se torziona i njenim rotiranjem se spusta odnosno dize auto.
Ja mislim da te taj majstor pokusava zavalit. Nadji nekog malo postenijeg :)
 
Član
odgovorio sam vec tamo u onoj temi...
dakle, torziju je samo jos lakse spustit...jedini problem kod torzije je sto ima poseban kljuc, koji najvjerovatnije imaju samo u Renaultovom servisu, i neki bolji mehanicari, a ostalo nije problem...torzija ima zubce, i jednostavno je spustiti, odnosno, podici auto...sto su ti vec rekli neki clanovi koji imaju iskustva...
 
E onda ne bi smjelo biti problema, i necu morat dizat kredit da spustim Lagunu :)
HVALA VAM SVIMA za objasnjenja oko jebenih torzija!


A sta ste se vi Audi vozalice nafurali? :)

Jel vam mozda krivo sto nemate torzije, nego samo brusilicom skratite opruge i
"AUUUUUUUDI SPUUUUSTEN"
 
Član
Ne znam kakav poseban kljuc spominjes.
Spustiti torzije je 2 sata posla u idealnim uslovima.
Ali, fol je da su to francuska auta, a francuzi genijalni prije nego "uguraju" torzije ni ne podmazu ih.
Pa onda, nakon par godina te torzije zahrdjaju ili zapeknu, onda ih je gotovo nemoguce izvaditi.
E tu onda bude peglancije, koja moze uzeti citav dan, pa se onda u nekim slucajevima i citav zadnji trap treba skinuti sa auta i rasklopiti. To je ebena stvar. Iskreno ebes torzije, spiralne opruge su zakon, pa nek prica ko sta hoce.
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Ne znam kakav poseban kljuc spominjes.
Spustiti torzije je 2 sata posla u idealnim uslovima.
Ali, fol je da su to francuska auta, a francuzi genijalni prije nego "uguraju" torzije ni ne podmazu ih.
Pa onda, nakon par godina te torzije zahrdjaju ili zapeknu, onda ih je gotovo nemoguce izvaditi.
E tu onda bude peglancije, koja moze uzeti citav dan, pa se onda u nekim slucajevima i citav zadnji trap treba skinuti sa auta i rasklopiti. To je ebena stvar. Iskreno ebes torzije, spiralne opruge su zakon, pa nek prica ko sta hoce.

hahah brusilica i 5 minuta
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Ne znam kakav poseban kljuc spominjes.
Spustiti torzije je 2 sata posla u idealnim uslovima.
Ali, fol je da su to francuska auta, a francuzi genijalni prije nego "uguraju" torzije ni ne podmazu ih.
Pa onda, nakon par godina te torzije zahrdjaju ili zapeknu, onda ih je gotovo nemoguce izvaditi.
E tu onda bude peglancije, koja moze uzeti citav dan, pa se onda u nekim slucajevima i citav zadnji trap treba skinuti sa auta i rasklopiti. To je ebena stvar. Iskreno ebes torzije, spiralne opruge su zakon, pa nek prica ko sta hoce.
pa to mozes ti rec...torzija je jedno od najboljih rjesenja zadnjeg ovjesa...jer nema opruga i zauzima manje mjesta...i napravljena je za normalne ljude, a ne za spustanje...jer renaulti nikad nisu nesto posebno (naknadno) tunirani...e sad ako vec hoces spustat onda se pati i rastavljaj...a kljuc jeste poseban, nije sad nesto da se ne moze naci, al ga nema u svakoj kuci, ko sto je na svim francuskim autima, sto su zvjezdasti serafi i ostalo...
 
Član
Faya_M5 iskreno, ne znam kakva je situacija sa Renaultima. Al vozila PSA grupacije, dakle Citroen i Peugeot, gotovo pod obavezno do 100.000 km moraju na rastavljanje zadnjeg trapa, radi mjenjanja lezajeva na "glavnoj" osovini. A da bi te lezajeve promjenio, moras otkaciti torzije. Ljudi po ovlastenim servisima tih proizvodjaca lude upravo zbog tih torzija, znaju nekad citav dan izgubiti samo u "odglavljivanju" torzija. Da su tvornicki tu stavili kapljicu ulja, sve bi se to skinulo za samo par minuta. Osim jeftine izrade i ustede prostora, ja stvarno ne vidim neke druge prednosti torzione osovine. Na sistem spiralnih opruga su presli gotovo svi evropski proizvodjaci automobila, imas jos par francuskih auta i nekih vozila nizih klasa koja koriste torzije i to je to.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top