Član
Volvo je davno nadrastao imidž samo sigurne i čvrste limuzine od švedskog čelika, a turbulencije u autoindustriji učinile su da ovaj skandinavski trademark prijeđe u vlasništvo tvrtke iz Narodne Republike Kine. No varate se ako mislite da će to bitno utjecati na proizvode švedske marke. Vozili smo novi S60 D5 s automatskim mjenjačem i najvišim paketom opreme, i uvjereni smo da je Volvo danas dinamičniji, privlačniji, a zbog svoje cijene i ekskluzivniji no ikada prije.
Volvo je sada u rukama Geely Holdinga, u čijem su vlasništvu tvrtke Volvocars i Geely automotive. Greg Maruszewski, predsjednik Volva za Istočnu i Centralnu Europu pojašnjava kako za marku to može značiti samo boljitak te veću neovisnost nego u vrijeme dok je bila pod okriljem Forda. Novi vlasnik i uprava slažu se da vodstvo i razvojni centri ostanu u Švedskoj, iako se razmatraju načini pokretanja paralelne proizvodnje u Kini.
Ali što ovakva promjena može značiti za imidž marke? To, naravno, najviše ovisi o budućim proizvodima. Primjerak testiranog automobila lijepo ilustrira raskidanje sa starim shemama. Također, pokazuje da je Volvo odlučnije no ikad prije uzeo na nišan klasične predstavnike premium segmenta. Bačena je rukavica Mercedesu, Audiju i BMW-u (ovakav redoslijed nije slučajan). Premda su kvaliteta, tehnologija i vozna dinamika dovedeni na istu razinu, paralele između ta dva svijeta još uvijek se teško povlače. Potrebno je još malo vremena.
Slično kao prije desetak godina s tada novom serijom Volva S60, današnji model jednako potvrđuje aktualan dizajnerski stil marke. Promotor novog smjera tada je bio S80, a sada je to crossover XC60. Jasno je da su vizualno prilagođeni i svi ostali modeli. Što se pak užeg segmenta tiče, linija kupea u najvišoj kategoriji dio je obaveznog programa, ali švedski dizajneri su zahvaljujući modernim detaljima karoseriju modela S60 učinili osobito privlačnom. Pored izgleda, S60 se izdvaja i hvale vrijednom sposobnošću da predvidi, ali i izbjegne nezgodu. Testirani primjerak bio je prepun elektronike, radara i senzora čija je zadaća prepoznati, raznim signalima upozoriti, a konačno i automatskim kočenjem izbjeći potencijalnu opasnost.
Iako ova vojska elektronike ne može na sebe preuzeti odgovornost vozača, može mu biti od velike pomoći da se izvuče iz neprilika u koje je dospio zbog vlastite nesmotrenosti, neznanja ili nespretnosti, što su najčešći uzroci nezgoda. Nadalje, S60 (uz doplatu) vodi pojačanu brigu i o pješacima (Pedestrian Safety), na tom području je Volvo odlučio zauzeti poziciju predvodnika za što mu skidamo kapu.
Bogata ponuda motora se velikim dijelom temelji na moderniziranim izvedbama otprije poznatih strojeva. S postojećim motorima se išlo u uobičajenom smjeru – smanjivanje potrošnje uz istovremeno povećanje snage, no u igru su ubačeni i neki sasvim novi agregati. Iako nas izuzetno zanima kako se S60 vozi s "majušnim" T3 1.6 turbobenzincem (150 KS; 240 Nm), ovo druženje s uglednim Švedom proteklo je u društvu ozbiljnog dizelaša oznake D5.
Stara je to i vrlo tražena oznaka na zatku mnogih Volva, od C30/S40/V50 preko V70/S80, i posebno kod trojca crossovera XC60/XC70/XC90. Sigurni smo da će potpuno aluminijski D5 u našoj regiji imati najveći udio i pod haubom limuzine S60. Postoji još od 2001. godine, a 2009. se proizvodi u trećoj generaciji i radi s tlakovima od 1800 bara. Motor interne oznake D5244T10 i zapremine 2400 ccm ima 20 ventila i dvije bregaste u glavi. Najveća snaga mu je 205 KS pri 4000 o/min, a moment u iznosu od 420 Nm raspoloživ je u širokom spektru okretaja između 1500 i 3250. Performanse su adekvatne: 0-100 km/h za 7.8 sekundi, i najveća brzina 230 km/h.
Prvi kilometri kroz gusti gradski promet rezultirali su nešto višom potrošnjom koja ipak nije prelazila 10 litara. Dijelom je to posljedica vrlo dobrog, ovakvom automobilu i prijeko potrebnog automatskog mjenjača s kojim je testno vozilo bilo opremljeno. Geartronic sa 6 brzina već prema tvorničkim podacima "uzima" litru goriva za sebe. Svejedno, jer bez njega se ne može – snažno motoriziranoj i masivnoj limuzini poput Volva automatika je neophodna, tek tako na vozača i putnike prenosi cjelovit doživljaj otmjenosti i visokog luksuza koji može pružiti.
Iako još uvijek nismo oduševljeni mirnoćom i tišinom rednog pet-cilindraša u nosu najatraktivnijeg Volva današnjice, sada je to zadovoljavajuće – u granicama kao kod konkurentskih proizvoda. Isto vrijedi i za potrošnju koja se na otvorenom stabilizirala oko 7 litara. Čak i uz povremeno "guštanje" u bogatom okretnom momentu i sporadično poigravanje sa spremnošću mjenjača. Tek tako, sporta radi, da s vremena na vrijeme ponovimo gradivo. Jer iako nije jako velik, ovaj auto je težak... no dvjestotinjak dizelskih konja lako izlazi na kraj s masom od tone i 600 kilograma.
Ipak, za povoljan utisak u vožnji nisu toliko presudne konjske snage i sekunde koliko je važan subjektivni dojam "vozačkog automobila" kojeg S60 vrlo uvjerljivo prenosi. Po tom pitanju je Volvo postao blizak markama s kojima se prije nije spominjao u istoj rečenici. Po našem mišljenju je to značajniji doseg i od uspješno apsolviranog ulaska u najvišu automobilsku klasu.
Na hrvatskom tržištu je S60 dostupan u pedesetak izvedbi dobivenih kombinacijom sedam motora, tri mjenjača i četiri razine opremljenosti. Cjenovni raspon seže od 31.300 (T3 Base) do 60.850 eura (T6 AWD A/T Summum) – bez dodatne opreme, razumije se. Testno vozilo pokretano turbodizelskim D5 strojem i opremljeno Geartronic automatikom sa 6 brzina, uz najviši serijski paket opreme Summum stoji dobrih 60 tisuća eura. Puno novaca? Nije – ako ih imate, i sasvim sigurno jedan od boljih načina da ih potrošite.