test na snjegu

test na snjegu

muha je napisao(la):
zato sto je BMW oduvijek su kupovali vozaci koji znaju sta voze i hoce, dok je Audi bio za one koji vole da se kur*e i da im proizvodjac proda tehnologiju koja ce njihovu vozacku nesposobnost da ispravi..

RWD rules..

Cabe se patis, znas da se u nas BMW ne moze ni po mokrom voziti, kamoli po snijegu il' slicno, a pogotovo da bude bolji od Audija, gdje ces to pisato (citaj, sarkazam) :D
 
Super Moderator
cudim se tebi muha
ok je sto gotivis BMW-a ali da vozis audija pricao bi suprotno
pomiri se s tim da xDrive nema nikakve sanse protiv quattra
i da napomenem... prvi xDrive je ugradjen u BMW X3 a poslije se poceo ugradjivati i u druge modele ;)
stariji modeli sa pogonom na 4 tocka su imali samo 4x4 pogon ali ne i xDrive ;)
 
Početnik
quattro je MIT , dobar je ali ima puno boljih AWD systema pa cak je i Xdrive jedan od njih ,

ostalo sam gore napisao..
 
Član
Mit ili ne, jos uvijek najbolji :icon_biggrin:

Evo jedan novi testic, uradjen od nezavisnog medija, Auto Motor und Sport. 10 auta sa 4x4 pogonom, testiranje na snijegu, ocjenjivani su i mjereni ubrzanje, kocenje, upravljivost, lakoca upravljanja, stabilnost na pravcu, prijanjanje i zabava u voznji. Konacni poredak je sljedeci...

1. Audi S4 Quattro
2. Mercedes E350 CDI 4Matic
3. Mitsubishi Lancer Evo X
4. BMW X1 x-Drive 28i
5. BMW X6M
6. Opel Insignia OPC
7. Subaru Outback 3.6R
8. Nissan GT-R
9. Mercedes GLK 350 4-matic
10. Porsche 911 Turbo

Allradsysteme-im-Schnee-r900x600-1.jpg


Ubrzanje od 0 do 80 km/h, na snijegu:
1. Mitsubishi Lancer Evo X - 8,3 sec
2. Audi S4 Quattro - 8,9 sec
3. BMW X6M - 9,2 sec
4. Mercedes E350 CDI 4Matic - 9,3 sec
5. BMW X1 x-Drive 28i - 9,5 sec
6. Opel Insignia OPC - 9,7 sec
7. Mercedes GLK 350 4-matic - 10,1 sec
8. Subaru Outback 3.6R - 10,9 sec
9. Porsche 911 Turbo - 11,3 sec
10. Nissan GT-R - 12,2 sec

Planinski put uzbrdo, 780 metara duga dionica, sa nagibom od 5%, sa ugasenim ESPom:
1. Audi S4 Quattro - 81.4 sec
2. Nissan GT-R - 83.0 sec
3. Mitsubishi Lancer Evo X - 83.2 sec
4. BMW X6 M - 84.0 sec
5. Mercedes E350 CDI 4Matic - 85.0 sec
6. Subaru Outback - 87.4 sec
7. BMW X1 x-Drive 28i - 87.8 sec
8. Opel Insignia OPC - 88.6 sec
9. Mercedes GLK 350 4-matic - 89.4 sec
10. Porsche 911 Turbo - 89.6 s sec

Sto se tice samog pogona na sva 4 tocka, kako skuzih iz teksta, najbolji je Lancer Evo X - lose kocenje na snijegu ga je kostalo prvog mjesta. Onda idu Audi S4 i Nissan GT-R, koji imaju gotovo jednako efikasan 4x4, posebno sto se tice upravljivosti po snijegu. Ova trojka se najvise izdvajaju zbog aktivnih diferencijala, dok su ovi ostali svi tu negdje u gram. Mercedes E-klasa kako je i ocekivano, ne zabavan i posebno brz, al najsigurniji...
 
Član
VR6Boki Zašto se ne čudim tko je 1.?!

Muha, tebe smatram poznavaocem vozila, no o 4X4 pojma nemaš, i da ovi svi testovi su stari mjesec il manje.
 
Član
mislim da se ovaj test ne tice samo pogona, tako da nije toliko mjerodavan. ipak su ovdje dosta bitne i kocnice, a i snaga motora (tj za sta je koji auto namijenjen) i koji je zabavniji i sportskiji.

ali audi definitivno ima najbolji pogon, po tome su se i proslavili
 
Član
muha je napisao(la):
VR6Boki je napisao(la):
xDrive je zadnjih godina mnogo napredovao u odnosu na prve modele, prvi X5 recimo.

Al da se moze mjeriti sa Quattrom, jos su oni daleko od toga...


naravno da je quattro daleko od Xdrive-a ali odpozadi..

haldex je davno prevazidjena tehnologija jer je BMW-a naljutila cinjenica da upravo zbog AWD opcija se ljudi odlucuju na Audi ...

pa su ih poderali .. ko i na ostalim podrucijima kao sto je motor, mjenjac itd..

DSG vs DKG recimo...

DSC vs ESP...

bmw twinturbo 3.0l diesel

bmw twinturbo benzin

dalje???


osim toga nije Xdrive poceo sa X5 nego sa E30 ... ako se sjecate 325xi


Haldex ces naci samo u a3, i TT modelima. U vecim klasama je torsen.
Onaj video sto si pokazao u labratoriji je cista glupost. Torsenu treba najmanje neki 1% frikcije na tockovima da bi poslao snagu na druge tockove. U labratoriji su bas to onemogucili, u pravim scenarijama 99% slucajeva imaces vise od 1% frikcije na zadnjim ili prednjim tockovima.

U ostalom quattro nije sistem 4wd vec je naziv. A sistema u audiju imas Haldex,Torsen i Visco.

U ostalom Bmw nema nista losiji sistem od audija ili obrnuto.
Bmw je vise orijentisan na sportsko ponasanje 4wd, dok je audi vise stabiljniji.

Volio bih da vidim test novog sistema Torsena, ja mislim peta generacija, gdje 60% snage na zadnjim tockovima a 40% na prednjim. i uz to nova diferencijala.
 

MTR

Član
Ode Audi na zadnju vucu polagano 60:40 u korist zadnje osovine :D , znaju ljudi sta valja :lol::lol: .
Ovo nije novo , prvi ovakav raspored snage je dobio Q7.

Pitanje za vas poznavaoce Quattra - jel iko od vas ikada toliko stisnuo gascinu pa da mu Quattro bude od pomoci u krivini ??? , i dajte mi objasnite tehnicki , kako se sa Quattro pogonom marisu krivine , pun gas , manje gasa , dodaj , popusti , sta kako ???

Ne lupajte , 90 % vas nije vidjelo rastavljen diff , a kamo li Torsena ili Haldexa

@ Das Auto : jos ne postoji ni T4 od Torsena , trenutno se koristi T3 :D
 
Član
MTR je napisao(la):
Ode Audi na zadnju vucu polagano 60:40 u korist zadnje osovine :D , znaju ljudi sta valja :lol::lol: .
Ovo nije novo , prvi ovakav raspored snage je dobio Q7.

Pitanje za vas poznavaoce Quattra - jel iko od vas ikada toliko stisnuo gascinu pa da mu Quattro bude od pomoci u krivini ??? , i dajte mi objasnite tehnicki , kako se sa Quattro pogonom marisu krivine , pun gas , manje gasa , dodaj , popusti , sta kako ???

Ne lupajte , 90 % vas nije vidjelo rastavljen diff , a kamo li Torsena ili Haldexa

@ Das Auto : jos ne postoji ni T4 od Torsena , trenutno se koristi T3 :D

Ja sam vozio A4B7 1.8T Quattro 2006- godiste, 4 godina. Sportski amortizeri uz to. tu je raspored bio 50:50. Ako ga ne stisnes maximalno samo ce prednji kraj proklizavati zato sto je tezi napred(to je na snijegu ili na mokrom). Na suhom ti takodjer pomaze ali u malo zescim krivinama, kojih i ovako nema puno. Znaci da je nesto pretjerano dobro ljet? nije. Dali je dobro zim? PREDOBRO. Naj sretniji bi bio da se moze iskljuciti na dugme. ovako trosi 1dl/10km vise. Ali sto jest jest, kad ga stisces u krivinama stvarno se sigurnije osjecas. A prije toga sam vozio A4 1.8T bez quattro.

A kao sto znamo, Quattro ljudi ne kupuju ni toliko zbog funkcijonalnosti vec zbog imidza.




Ne lupajte , 90 % vas nije vidjelo rastavljen diff , a kamo li Torsena ili Haldexa


neznam ako je ovo bilo meni napisano, ali ja nisam strucnjak toga. Znam ono sto sam cuo od mog lokalknog audi dilera. Znaci Audi/vw dealer. Nadam se da ne lazu. A i uz to sam imao vremena 4 godine da isprobavam cetvorku na bilo kojekakve podloge.


Ako ikoga zanima 4wd, probaje audi quattro sport ili audi 100 quattro. Stara dobra prvi generacija quattra. Ovo novo je sve vise manje isto


<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/3rNvXGc79aY&hl=sv_SE&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/3rNvXGc79aY&hl=sv_SE&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/VAORFjO3cGI&hl=sv_SE&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/VAORFjO3cGI&hl=sv_SE&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
 
Član
allroad je napisao(la):
stavio sam ga jedno 16 putana forum :D
sine allroad je to :D nije to obicni quattro i nije allroad djaba auto s najboljim pogonom :D

Nije obicni quatrro? a kakav to jos ima?:icon_question:
 
Top