TEST Kia Sportage 1.7 CRDi – Bolji od karavana i monovolumena

TEST Kia Sportage 1.7 CRDi – Bolji od karavana i monovolumena

Član
00.jpg


Sportage je auto kod kojega sve štima. Pojava, dimenzije, praktičnost, prostranost, detalji, boja, oprema, cijena. A uvođenjem novog 1.7 CRDi agregata Kia ima i motor koji se uklapa u potrebe ciljane klijentele. 115 KS i 260 Nm dosta se dobro nose s preko tonu i pol teškim vozilom koje je pritom i vrlo štedljivo. Kontra predrasudama i u paraleli s cjelokupnom slikom automobila – vizualno atraktivnog, a financijski prihvatljivog.



Lijepo je voziti SUV, i to se najčešće radi po prometnicama s izgrađenim kolnikom. Dakle 4x4 nam ne treba. SUV mora biti komotan jer se koristi za putovanja. Prostor i udoban ovjes nam stoga trebaju. Mora biti dizel jer većinu kilometara ipak skupi u gradu – skromna potrošnja je danas vrlo bitan čimbenik. U Europi već svako deseto prodano novo vozilo spada u klasu SUV-a. Konkurencija je velika, cijene će ići dolje.

Ali kako ih spustiti, kada troškovi razvoja modela, kao posljedica strogih sigurnosnih i ekoloških normi, rastu sve više? Jedno od mogućih rješenja daje nam platformska strategija – većim proizvodnim volumenom efikasno kompenzirajući izdatke za istraživanje i razvoj.
01.jpg

02.jpg

Znajući to, lako je zaključiti da su Sportage i paralelni mu Hyundaijev model, ix35, tehnički zapravo blizanci. Ali da se ta dva SUV-a ne bi tukli za iste kupce, mudro vodstvo korejskog koncerna podijelilo je uloge – Kia će biti dizajnom progresivnija, a Hyundai će ciljati na nešto smireniju publiku. Tako bi se jedna investicija mogla isplatiti dvostruko. I doista, Hyundai i Kia su zadali oštar udarac japanskoj i prije svega europskoj konkureniciji, u vidu Qashqaija, Tiguana, Kuge, RAV-a 4 i ostalih.

Izgled je doista najjači adut novog Sportagea što ne znači da je po drugim kriterijima slab. Prvu seriju (1996-2002) smo već zaboravili, a druga (2004-2009) nam se urezala u pamćenje po suzdražnosti. Slijedi skok od sedam milja i današnji se Sportage bez imalo respekta bori za europski tron. U Kijinom centru za dizajn su učinili sve kako bi Sportage isplivao ispred konkurencije – umjesto da prati trendove koje kroji Europa, Kia ih diktira sama, čineći to s debelim pokrićem.
03.jpg

04.jpg

Vjerojatno najzaslužniji čovjek za Kijin recentni uspjeh na starom i ostalim kontinentima zove se Peter Schreyer. Ni trenutka nije bilo upitno hoće li Sportage pratiti dizajnerske smjernice koje je započeo Soul, no posao je odrađen vrhunski – dobili smo spoj moderne linije i stroge dinamike, što se iščitava iz svakog centimetra ovog midsize SUV-a.

Kako bi se precizno uklopio u Kijinu SUV-ponudu, Sportage se pozicionirao točno između Sorenta i Soul-a, te duljinom od 4 m i 40 cm ne prelazi gabarite današnje kompaktne klase. Time je ispunjen prvi od nekoliko bitnih preduvjeta za privlačenje kupaca iz drugih kategorija, a drugi je da Kia za cijenu dobro opremljenog automobila iz C-segmenta nudi atraktivno i korisno obiteljsko vozilo dobrih voznih osobina.
05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

Unutrašnjost srećom ne trpi pod Schreyerovim dizajnom vanjštine, dapače, benevolentna je i prozračna. Izgled i izrada armaturne ploče ostavlja snažan utisak. Slično kao i s eksterijerom, uspoređujući cockpite Kia ostavlja za sobom mnoge razvikane japanske suparnike. Europa ga prati odličnim materijalima i primjernom izradom, ali to na koncu i naplaćuje više. Ponuda prostora u Sportageu vrlo je dobra do odlična, osobito u drugom redu. Prtljažnik je za ovu veličinu prosječan, bez funkcije klizne stražne klupe čime bi se dodatno mogao povećati.

Kijini motori pokrivaju široko cjenovno područje ali nije svaki agregat za preporuku. Maleni CRDi testiranog vozila međutim jest, unatoč nominalno skromnoj snazi. Dinamika vožnje ionako proizlazi iz količine i prirode okretnog momenta, a on je kod ovog agregata raspoređen ravnomjerno. U maksimalnom iznosu (260 Nm) je dostupan između 1250 i 2750 okretaja, a točan i vrlo lagan mjenjač sa šest brzina podupire njegovo efikasno korištenje.
09.jpg

10.jpg

Potrošnja goriva je iznimno mala i na otvorenom se, uz malo truda i znanja može održavati i ispod 5 litara dizela na 100 km. To je brojka koja vrijedi u praksi. Nadalje, teško je vjerovati, ali ni u gradu, uključujući jutarnje gužve, nismo trošili preko 7 litara... Moramo priznati da je po pitanju ekonomičnosti Kia odradila vrhunski posao. Iako tvornički podatak o 5,3 l/100 km u kombiniramom ciklusu zvuči pomalo preoptimistično, 6 l/100 km je u praksi posve realno i održivo – ako se malo potrudite i to doista želite.
11.jpg

12.jpg

Sportage se proizvodi u Kijinoj state-of-the-art tvornici u Žilini, uz već tradicionalno 7-godišnje tvorničko jamstvo. Serijska oprema svih modela uključuje ESP, TCS (kontrolu trakcije pogonskih kotača), VSM (Vehicle Stability Management), HAC (Hill Assist Control), DBC (Downhill Brake Control) i elektronsku raspodjelu kočione sile. 6 zračnih jastuka i aktivni nasloni za glavu se podrazumijevaju. Osim potpune sigurnosti, najosnovniji paket sadrži i klima uređaj, kožni upravljač podesiv u dva smjera, MP3 CD radio sa 6 zvučnika, 16 inčne alu-naplatke s pneumaticima dimenzija 215/70, električno podesiva i grijana vanjska ogledala, podizače, centralno, itd. Početna cijena Sportagea s malim dizelašem iznosi 175.990 kn (razina opreme Fun), a nije puno skuplja ni znatno bolje opremljena verzija Urban, poput testirane – 186.990 kn.
13.jpg

14.jpg
 
Član
Moj nesuđeni :icon_sad: dugo mi je bio opcija NO.1 kad sam čuo za potrošnju 2.0 CRDI :icon_eek: predomislio sam se u sekundi jer mislim da mu je taj 1,7 za tonu i po auto teško nejak... a benzinci su raztrošni i mislim da bi mu cijena ubrzo trebala ići prema dole ako se neko misli na kupnju i neka sačeka ;)
 
bez zamjerke mi je auto...svaka čast još jednom koreancima...dokazuju da mogu napravit auto koje parira evropljanima...
 
Član
fkt odlicno izgleda, zadnjih par godina poceo sam da gajim simpatije prema KIA modelima, svaki je sve bolji i bolji, Pro'Ceed mi je san, ali Sportage je savrsen svegami, odlican dizajn, premocno auto
 
Top