Test : Honda Jazz 1.4 LS – Klasa za sebe

Test : Honda Jazz 1.4 LS – Klasa za sebe

Član
honda%20jazz%202211.jpg


Honda je omiljena marka automobila svim pravim poznavaocima i ljubiteljima brze, dinamične vožnje. Modeli ovog japanskog brenda dizajnirani su oštro i avangardno, sa prepoznatljivim Hondinim pečatom. Jazz ponosno nosi amblem Honde u pokušaju da odabrani čast ovog giganta u B segmentu, konkurišući modelima kao što su Toyota Yaris, Mazda 2 i VW Polo.

Pa ipak, ovaj automobil nikako ne podseća na modele koje nudi konkurencija, tačnije – ne može se direktno porediti ni sa jednim od navedenih modela, jer u mnogim segmentima nudi više. Nažalost, Jazz ne sledi filozofiju matične kompanije, decenijama inkorporiranu u modele kao što su Civic i Accord. Jazz je napravljen po nekim "laganijim notama", za one vozače kojima brza vožnja nije u krvi, odnosno porodičnim ljudima koji cene pre svega prostranost, varijabilnost i japanski kvalitet.
56590-honda%20jazz%2020.jpg

Honda koja to nije

Kad god imam prilike da vozim neku Hondu, osetim snažnu navalu adrenalina: vožnja je tako prirodna da i ne primetim da vozim sa širokim osmehom na licu. Tada je teško biti objektivan, pa u nameri da ne preteram u svom oduševljenju, skrenem u drugu krajnost i navodim mane automobila koje možda i nisu tako primetne, a sve u cilju da izbegnem da ostavim utisak kako "navijam" za Hondu. Ipak, stoji činjenica da Honda iz godine u godinu pravi sve bolje, brže i kvalitetnije automobile, koji dizajnerski sada mnogo više odskaču od konkurencije, zbog čega i vizuelno možemo uživati u nadgradnji tehnološkog savršenstva kakvi su ovi japanski automobili.
honda%20jazz%2021.jpg

Honda je najavljivala novi Jazz kao veliki iskorak u odnosu na prethodni model, a inženjeri su konačno shvatili da motorima sa 8 ventila (motori u starom Jazzu) nije mesto u jednoj Hondi. Pomislio sam da novi agregat 1.4 i – VTEC sa 16 ventila ima bar malo sportskih gena u sebi, te da novi Jazz ima sportsko ogibljenje. Nažalost, moja su se očekivanja pokazala kao prevelika. Motor jeste bolji i nudi snagu od čak 100 KS, što zvuči više nego dobro. Ovi "metalni konjići" lepo zazvuče kada pritisnete papučicu gasa malo oštrije, ali pokazalo se da slabo vuku ovu tešku "kočiju" . Karoserija teška 1073 kilograma je, izgleda, preveliko breme za maksimalni obrtni moment od samo 127 Nm, i to tek pri 4.800 o./min. radilice. Novi i-VTEC sistem promenljivog otvaranja i podizanja ventila varijabilno otvara ventile u zavisnosti od broja obrtaja i opterećenja. Fabrika deklariše da je time elastičnost motora primetno bolja. To stoji na papiru, ali kako je u praksi? Međuubrzanje Honde od 80 do 120 km/h u petom stepenu prenosa iznosi 19 sekundi, što je sasvim u redu, posebno ako ovaj podatak uporedimo sa konkurencijom, koja potroši slično vreme za isti zadatak. Na primer, Opel Corsa 1.4 16V takođe ostvaruje 19 sekundi, Fiat Punto Evo 1.4 16V i Renault Clio 1.2 TCE 18,9 sekundi, a VW Polo 1.2 TSI samo 13,3 sekundi, pri čemu nemački automobil ima menjač sa šest stepeni prenosa. Međutim, treba se setiti da Corsa, Punto Evo i Clio III koštaju znatno manje od Honde i da za cenu Jazza možete kupiti ne samo navedene, već i mnogo drugih automobila sa daleko elastičnijim i boljim turbo dizel agregatima.
honda%20jazz%2021111.jpg

Honda ima atmosferski benzinac, što znači da nema turbo punjač koji VW ugrađuje u Polo (1.2 TSI), a Renault u Clio III (1.2 TCE), te ne možemo očekivati čudo od motora sa "manjkom" obrtnog momenta. Ipak mi je teško da se pomirim sa činjenicom da ono veliko "I" i "VTEC" nisu pružili nešto više. Iako nije sve u dobrim međuubrzanjima – jer ne vole svi da ulaze u rizična preticanja, a neki ne vole niti umeju da pretiču – ovo je ipak Honda, a od nje se uvek očekuje više.

Na autoputu

Ako pokušamo da zanemarimo prosečno izdanje Jazza na regionalnim putevima, gde dobra međuubrzanja život znače, i damo Hondi šansu da se dokaže na autoputu, razočaranje ne postaje manje. Ne treba misliti da je iskustvo vožnje ovog automobila na autoputu loše iskustvo: naprotiv, kada krenete da ubrzavate, shvatite da do stotke možete stići prilično brzo – za 11,5 sekundi, što je znatno bolje od konkurencije. Dalje, menjač je izuzetno precizan, a kvačilo mekano i sa malim hodom, tako da je "šetanje" kroz brzine pravo zadovoljstvo. Elektronska blokada je tek na 6.600 o./min., 100 KS je dostupno na 6.000 o./min., i sve nagoveštava da će zadovoljstvo vožnje po autoputu znatno popraviti utisak o Jazzu. Međutim, iako se i do 140 km/h brzo stiže – za 24 sekunde, "japanac" tada počinje da vas podseća da se krećete ozbiljnom brzinom: šum vetra se izrazito čuje, ima se utisak da je lim krova jako tanak, a razni šumovi koji dolaze sa trapa jasno upozoravaju da ovom automobilu brzina od 140 km/h nimalo ne prija. Ne samo što je bučan već na 140 km/h (ja vam uvek preporučujem da poštujete ograničenje brzine od 120 km/h), već na toj brzini Jazz neprijatno prenosi poprečne neravnine do putnika. Moguće je da Honda nije svesna da u 21. veku postoje ovakvi autoputevi u Evropi, a možda nije želela da konstruiše jeftiniji automobil koji je ugodno voziti brzinom od 140 km/h kako bi se Civic prodavao bolje. Šta god da je u pitanju, nije logično da se Jazz, koji košta znatno iznad 10.000 €, gore ponaša na brzinama primerenim autoputu od Dacije Sandero.

Precizna merenja kažu da je u Hondi Jazz već na 100 km/h jačina buke 69 dB. Kada ste za volanom osetno jeftinije Fieste, ta buka je manja za čak 30% i iznosi 66 dB (1 dB naše uši registruju kao 10% razlike u jačini zvuka). Putnici u Citroënu C3 i Renaultu Clio III izloženi su buci od 67 dB. Možda sam prestrog, možda nivo buke i nije toliko važan, niti svako želi da ide brzinom od 140 km/h autoputem. Ostaje činjenica da su mi na autoputu ablendovali da se sklonim iz leve trake, očigledno iz ubeđenja da ovoj Hondi tamo nije mesto. Papučica gasa do poda, ručica menjača u četvrtom stepenu prenosa, Jazz šušti, motor se čuje kao da vas od njega deli flis papir, ali igla brzinomera je stigla do "skoro 190 km/h". Pogled u retrovizor i Audija A4 nema, Golfa V nema, Mercedesa C klase nema, a nema ni Sandera koji me je obišao pre nekoliko minuta – onog istog Sandera koji košta dva puta manje od Jazza. Da li vas zanima kakva je buka u Jazzu na brzini od preko 180 km/h? Nisam siguran da li bih to realno mogao da ocenim, jer su mi uši već toliko bile zapušene da više ništa nisam čuo. Međutim, uprkos velikoj buci, Hondu je jako zabavno voziti tom brzinom, jer je motor živahan i rado se vrti, a upravljač i dalje ostaje jako precizan, iako bi mogao biti i malo direktniji. To što će vam poprečne neravnine na putu s vremena na vreme protresti bubrege, možda će vam vožnju učini još zabavnijom. Pri brzini od oko 185 km/h, motor Honde ne pokazuje nikakav zamor, a obrtaji su daleko od opasnog crvenog polja. Dakle, Jazz može da ide veoma brzo, ako mora. Ako se zadovoljite brzinom od 120-130 km/h, sve loše stvari koje sam naveo nećete ni primetiti.
honda%20jazz%20221.jpg

Pri umerenoj brzini, primetićete da je audio sistem u Hondi vrhunskog kvaliteta i da je zvuk čist i jasan. Takođe, klima uređaj radi jako efikasno, a ergonomija je odlična i možete zauzeti veoma dobar položaj za volanom, jedino je šteta što sedišta nisu malo udobnija. Ipak, kada se završilo putovanje po autoputu i kada sam sa Jazzom ugledao naplatnu rampu, ne znam ko joj se više obradovao, Honda ili ja.
honda%20jazz%202111.jpg

Kočnice sigurno jesu, jer su skoro najgore u klasi. Pri brzini od 100 km/h, Jazzu treba 39 čak metara da stane. Bolje koče i Punto, i Fiesta, i Clio III, kojima treba čak dva metra manje, dok Škoda Fabia i VW Polo staju za 36 metara. Ako mislite da sam prestrog, znajte da svaki metar život znači. Podsetiću i da je Honda skuplja od kompletne konkurencije.

Gradska vožnja joj pristaje

Kako smo videli, Hondi naši regionalni putevi ne odgovaraju previše: ogibljenje joj je isuviše tvrdo podešeno, a kombinacija mekih opruga i tvrdih amortizera sigurno nije idealno rešenje za puteve u Srbiji. Na autoputu je Jazz pokazao da može dosta da pokaže, posebno ako se zainatite, ali danas ima mnogo jeftinijih automobila koji se na autoputu ponašaju znatno bolje.



U gradu se Honda, međutim, snalazi kao riba u vodi. Vrhunski menjač je jako dobro usklađen sa motorom, komande su odlično raspoređene, vidljivost je dobra, a kratak nos i mali prečnik okretanja od 10,4 m (najmanji u klasi) umnogome pomažu da parkiranje ne bude mučenje.
56594-honda%20jazz%20220.jpg

Ponuda prostora je zavidna: putnici na zadnjem sedištu imaju više mesta za glave i kolena nego u bilo kom automobilu B segmenta. Jazz ima i ubedljivo najveći gepek u klasi zapremine od tačno 399 litara (prosek klase je 270-290 l), a kada oborite zadnju klupu na raspolaganju vam je rekordnih 1390 litara (novi VW Polo nudi samo 952 l, a Golf VI tek 1300 l). Varijabilnost je izvanredna, jer se obaranjem sedišta dobija ravna površina od čak 172 cm dužine, a pošto je moguće sklopiti prednje desno sedište prema napred, moguće je bez ikakvih problema staviti i prase na ražnju, ukoliko bi ijedan vozač Honde za tim ikad imao potrebe.
honda%20jazz%2022.jpg

Što se potrošnje tiče, ona je na proseku testa iznosila 6,8 litara. Pri brzinama od oko 100 km/h, potrošnja jedva prelazi 5,0 litara, što je za automobil ove snage i veličine izuzetno dobar rezultat, štaviše – jedan od najboljih u klasi. Ovaj podatak je ujedno i odgovor zašto Honda za ovaj model nema u ponudi turbo dizel motor.
honda%20jazz%20211111.jpg

Na kraju, opet se vraćamo na cenu, koja iznosi 15.900 €, što znači da će ovaj vrhunski izrađen automobil većini naših vozača ostati nedostižan. To je velika šteta, jer većina domaćih kupaca neće biti u prilici da se upozna sa vrhunskim kvalitetom automobila ovog brenda, jer je pređenih 400.000 km pre generalnog servisa za Hondin motor nešto što se podrazumeva već decenijama unazad. Iako je kvalitet Jazza na većem nivou nego kod skuplje Mercedesove A klase, naši, ali i evropski kupci ovo retko kada uzimaju u obzir prilikom izbora modela, pa je broj prodatih Hondi Jazz daleko od najboljeg u klasi. Možemo se tešiti činjenicom da većina ljudi ne ume da prepozna kvalitet, a Honda ionako ne proizvodi automobile za svakog, već samo za one koji žele nešto više od osrednjeg modela. Uprkos tome što nema ni trunku sportskog u sebi, Jazz može biti pravi izbor za porodicu koja, pre svega, ceni ogromnu ponudu prostora, izvanrednu pouzdanost i štedljivost i bogatu, kompletnu opremu koja dolazi serijski sa ovim modelom. Iako bih se radije odlučio za veću, superiorniju i tehnički savršenu Hondu Civic, nisam siguran da jednog lepog dana "mali" Jazz neće krasiti i moju garažu, ali samo kao drugi auto, bez obzira što su čepovi za uši jeftino rešenje.
Odlična serijska oprema
LS paket
• Servo upravljač podesiv po visini i dubini
• VSA (dinamička kontrola stabilnosti vozila) (uz 1.4 motore)• TCS (sistem protiv proklizavanja točkova) (uz 1.4 motore)
• ABS (sistem protiv blokiranja točkova prilikom kočenja)• EBD (elektronska distribucija sile kočenja na sva četiri točka)
• BAS (dodatna servo asistencija pri naglom kočenju)
• Putni računar• Vazdušni jastuci za vozača i suvozača
• Bočni i prozorski vazdušni jastuci
• Automatski klima uređaj (uz 1.4 motore)
• Manuelni klima uređaj (uz 1.2 motore)
• Stereo CD tjuner, MP3
• 2 prednja zvučnika
• Audio komande na volanu
• Imobilajzer
• Daljinsko centralno zaključavanje
• El. podesivi i preklopivi retrovizori sa integrisanim grejačima
• El. podizači prednjih stakala
• Magična sedišta (višestruko preklapanje zadnjih sedišta)
• Vozačevo sedište podesivo po visini• Nasloni za glavu i ruke na zadnjem sedištu
• Isofix (priključak za dečije sedište)
• Sigurnosna dečija brava• Branici, retrovizori i ručice u boji vozila
• Dimenzije pneumatika- 175/65 R15LS+ paket
• Volan i ručica menjača obloženi kožom
• 4 zvučnika (zadnji i visokotonci)
• Priključak za iPod (USB)
• Prednja svetla za maglu
• Grejači prednjih sedišta
• El. podizači zadnjih stakala
• Alu felneEXHESH+ paket
• Panoramski krov
• Senzori za automatsko paljenje svetala
• Senzori za kišu
• Naslon za ruku na prednjem sedištu
• Tempomat
• Dimenzije pneumatika- 175/65 R15 (AT)
• Dimenzije pneumatika- 185/55 R16 (MT)
Šta ona kaže:
Honda Jazz izgleda simpatično i avangardno, i odmah je jasno kakav joj je pedigre. Enterijer je originalan, boje su lepo uklopljene, a kvalitet plastike i presvlaka je veoma dobar, kao kod skupljih Hondi. Na zadnjem sedištu ima obilje mesta, gepek je veliki, a zadnja klupa se izuzetno lako obara – sve prosto "klizi" u ovom automobilu.
honda%20jazz%20211.jpg

Lagani servo upravljač ćete prosto zavoleti, parkiranje je ugodno i lako, prečnik okretanja je mali, a preglednost solidna. Zvuk motora je fantastičan – gotovo sportski, i šteta je samo što, kada pokušate da pretičete na usponu, shvatite da mu je "duša u nosu", odnosno da je prilično "nejak" kada su u vozilu četiri osobe. Kada poželite da na autoputu malo nagazite papučicu gasa, Jazz svoje neslaganje pokazuje bukom koja već na 140 km/h počinje da iritira. Kada sedite pozadi, šumovi su još izraženiji, a ovaj auto uz to nikako ne može da se pomiri sa prisustvom neobjašnjivih rupa na našim putevima, jer i to sa priličnom bukom prenosi putnicima. Uzevši sve u obzir, Jazz je prilično dobar automobil, ali je dosta daleko od onoga što u svojoj klasi nudi Civic.
56589-honda%20jazz%202.jpg

Kome je namenjen ovaj automobil?Zadovoljni vlasnici starog Jazza će biti prilično zadovoljni novom verzijom, jer niko u 3,9 metara lima ne nudi toliko mnogo korisnog prostora. Izvesno je da će zaljubljenici u Hondine automobile preporučiti baš ovaj model svojoj (nadamo se) lepšoj polovini, jer je temeljniji i ozbiljniji automobil od svog glavnog konkurenta, Toyote Yaris. Ljubitelji japanskih automobila će ovaj model uvrstiti u uži izbor, posebno kada je na akciji koja pomaže da se "nepristojna" cena malo dovede u red. Ljubitelji sportskih automobila odmah će prepoznati sve mane Jazza, koji ni u tragovima nema nimalo sportskog karaktera. Da li je Jazz, ipak, "prava" Honda? Sigurno je da jeste, jer su je potpuno samostalno razvijali Hondini inženjeri. Pa ipak, ovaj model prilično odudara od Hondine filozofije, koju već decenijama unazad primenjuju na možda najbolje izbalansirane automobile na svetu. Oni su ujedno i veoma udobni i brzi, ali i gotovo neuništivi, odnosno među najpouzdanijima na svetu. Jazz jeste temeljno izrađen i jeste pouzdan, pa će ga birati i kupci koji čvrsto veruju da automobilu nisu potrebne skupe popravke barem jednu deceniju.
DIMENZIJE
Dužina: 3.900 mm
Širina: 1.690 mm
Visina: 1.525 mm
Međuosovinski razmak: 2.495 mm
Prtljažnik: 399 l
Težina: 1.073 kg
MOTOR
Zapremina: 1.339 ccm
Snaga: 100 KS pri 6.000 o./min
Obrtni momenat: 127 Nm pri 4.800 o./min
PERFORMANSE
Ubrzanje od 0 do 100 km/h: 11.4 s
Maksimalna brzina: 182 km/h
Potrošnja (fabričko obećanje): 5,3 litara
Potrošnja na testu: 6,8 litar
EuroNCAP kreš test: 5 zvezdicacena
Cijena : 15.900 evra
 
Top