Termička obrada opruge

Termička obrada opruge

Član
Čuo sam negdje da ugriju oprugu i puste je da se ohlade i onda bude mekša, tj. auto propadne. Ali kako uradit obrnuto? Imam jednu oprugu(nije od auta) i trebao bi je napraviti da bude malo jača
 
Član
Jeidno ubacivanjem gumenih umetaka izmedju zavoja spirale. Imas u svakoj prodavnici auto dijelova dodje komad ja mislim oko 4KM. Stim da ti spirala nece biti nista visa, samo ce biti tvrdja, odnosno nece se sabijati toliko kao bez tih gumenih umetaka. Sad se ne mogu sjetiti kako se tocno zove iako mi je na vrh jezika
 
Član
covjek je napisao da opruga nije od auta. tako da nezz da li mu odbojne gume mogu pomoci, zavisi od cega je opruga. mada tesko da ces postici efekat koji ti zelis, a da ne ugrozis karakteristike te opruge.
 
Član
tesko da se opruga moze napraviti "opruznijom"vise nego sto je sada...
ona je napravljena za odgovarajuca naprezanja,sve vise od toga mora ici deblja opruga ili duza ili vecih precnika krugovi,bla,bla,bla
ako nije nesto mnogo bitno,onda ili trazi bolju oprugu ili motaj od opruzne sipke ... ;)
 
Član
Optizer, al on ce ti pomoci samo da se opruga ne sabija ako ti to treba...da ne propada auto il sta vec..
 
Član
radi se o opruzi za skutera (desno)
http://www.dernek.ba/blogslikevelike/1410189-234186.jpg
http://img576.imageshack.us/img576/5152/image028q.jpg
pošto je opruga stara (12 g.) i na njoj se nalazi kvačilo koje sam ja par puta spržio ona je izgubila svoja svojstva.
E ja sam pod nju podbacio 1 cm i paše mi čvrstoća, ali ona se sabije do kraja+ taj 1 cm i onda mi prijenos ne obavlja funkciju.
Znam na koje gume mislite ali nesmjem ništa podbacivat jer se opruga mora sabit do kraja. Bili joj pomoglo da je rastegnem? Da je dvoje ljudi uzme i povuče
Ta opruga dođe 10-15 km ali teško je naći original čvrstoću, jer svi kad je kupuju kupuju neke "tuning" koje su puno jače i za tjunirane skutere,a meni to ne treba. Pa sam mislio ako je mogu nekako ojačat
 
Član
doslo je do zamora materijala...koliko god da je razvuces ona ce malo imati funkciju i opet se sama sabiti,odnosno skupiti...
 
Top