Tehnika: Lamborghini - karbonski monokok za novog bika

Tehnika: Lamborghini - karbonski monokok za novog bika

Član
20110212080523_photo_0.jpg


Murcielago je koristio cevasti ram, a osnova za njegovog naslednika biće karbonski monokok. Kompanija Lamborghini je predstavila karbonski monokok, konstrukcijsku osnovu za model Lamborghini Aventador LP700-4, koji će svetlost dana ugledati na sajmu automobila u Ženevi...


Italijanska kompanija je monokok razvila prema sopstvenom patentiranom postupku, a zanimljivo je da će ga samostalno i proizvoditi. Najčvršći deo centralnog dela automobila napravljen je od karbonskih vlakana (CFRP - Carbon Fibre Reinforced Plastic), koje je Lamborghini prvi put prikazao na prošlogodišnjem sajmu automobila u Parizu, na konceptu Sesto Elemento.

20110212080523_photo_2.jpg


U poređenju sa karbonskim ramom modela McLaren MP4-12C, ram naslednika modela Murcielago činiće A-stub, B-stib i krov. Sam monokok težak je oko 147,5 kilograma, a masa kompletnog "skeleta" karoserije, iznosi 229,5 kilograma. Torziona krutost karoserije iznosi 35.000 Nm po jedinici deflekcije. Murcielago je imao torzionu krutost od 20.000 Nm/jedinici, Koenigsegg CCR 28.100 Nm i Ferrari F50 34.600 Nm. Visoka krutost automobila će povećati preciznost upravljanja. Delovi monokoka su proizvedeni pomoću tri razne tehnologije. Patentiran proces RTM formira ugljenična vlakna pri niskim temperatura i minimalnom pritisku, kako se ne bi narušio kvalitet, preciznost i nivo završne obrade. Pored ove tehnologije, spajanje se vrši u nekoliko slojeva, što povećava apsorpciju energije u slučaju udara.

20110212080523_photo_3.jpg


Deo kompozitnih delova se najpre impregnira, a na odabranim mestima monokoka, u cilju povećanja kritosti je korišćenja specijalna smolasta pena. "Šasija" će sa ostatkom "tela" biti povezana sa aluminijumskim komponentama. Krajem januara meseca, kompanija Lamborghini je predstavila i oslanjanje novog modela, koje je tipa push-rod. Amortizeri i spiralne opruge nisu povezane direktno sa točkovima, već u smeru ka unutra u skeletu karoserije, a smešteni su nspred ispod čeonog stakla, a pozadi iza motora. Novi dvanaestocilindrični motor razvijen je "od nule" u fabrici u Sant‘ Agati. U odnosu na srce Murcielaga, novi agregat ne prati evoluciju starog motora, koji je pokretao i legendarni model Lamborghini Miura. Novi 6,5-litarski motor sa četiri ventila po cilindru, produkuje 525 kW (700 KS) pri 8.250 o/min, i obrtni moment od 690 Nm pri 5.500 o/min. "Ovaj motor, ne samo da kruniše slavu naše proizvodne linije, već je to aktuelna investicija u budućnost Lamborghinija. Novim dvanaestocilindričnim motorom najavljujemo tehnološki skok, koji će uključiti sve oblasti naše kompanije." - izjavio je Stephan Winkelmann, predsednik i generalni direktor kompanije Lamborghini.

20110212080523_photo_4.jpg


U odnosu na agregat koji je pokretao model Murcielago LP670-4 SV, novi motor je snažniji, ali lakši i kompaktniji. Zahvaljujući korišćenju materijala od vrhunskog čelika i legura silicijuma i aluminijuma, motor ima masu od samo 235 kilograma. Novina je i sedmostepeni sekvencijalni menjač ISR (Independent Shifting Rods), koji u ponudi menja stari šestostepeni e-gear. Novi robotizovani menjač radi 50 % brže od ostalih dvolamelastih menjača i 40 % brže nego menjač e-gear u modelu Gallardo. ISR menjač ima masu od samo 70 kilograma.

Vozač može izabrati jedan od četiri ponuđena moda: Strada (komforni režim), Sport (dinamički režim), Corsa (za stazu) i potpuno automatski režim. Naravno, tu je i sistem Launch Control, za maksimalno ubrzanje, uz minimalizaciju proklizavanja. Lamborghini će zvanično predstaviti naslednika modela Murcielago, na sajmu automobila u Ženevi, u martu sledeće godine. Prema nezvaničnim informacijama, novi model će krasiti dizajnerski detalji "pozajmljeni" od modela Reventom. Iz mesta do "stotke" stizaće za samo 2,9 sekundi, a maksimalna brzina će biti oko 350 km/h.
 
Top