Tehnika - Audi A6: 64 LED od Hella

Tehnika - Audi A6: 64 LED od Hella

Član
20110203013250_photo_0.jpg


Kompanije Hella i Audi počeli su saradnju u oblasti diodnih svetala već na novoj generaciji modela Audi A8. Nova generacija modela A6, takođe, ima full-LED svetlosne grupe od istog proizvođača...


Novi Audi A6 nudi mogućnost izbora jednog od 4 sistema osvetljenja. Osnovna halogena svetla mogu biti zamenjena statičkim Bi-xenon svetlosnim grupama ili adaptivnim Bi-xenon svetlima, čiji rad kontroliše kamera. Vrh ponude predstavljaju diodna svetla sa funkcijom ASF (Adaptive Front-Lighting System).

20110203013250_photo_2.jpg


U sedanima Audi, ova mogućnost LED osvetljenja debitovala je prošle godine, kada je predstavljena na luksuznoj limuzini Audi A8. Sa novim A6, ova mogućnost preseljena je i u segment niže, u višu srednju klasu. Inženjeri iz Ingolstadta, u saradnji sa Hella, iskoristili su iskustvo sa modela A8, ali u velikoj limuzini nisu imali ograničenja. U A6 su se susreli sa nižim i kraćim prednjim delom, pa je i svetlosni snop morao biti drugačiji.

20110203013250_photo_3.jpg


Svaka svetlosna grupa sastavljena je od 64 svetlosne diode (LED), koje se koriste za sve funkcije: dnevno svetlo, "oboreno", "dugo" svetlo i svetlo za maglu. Automatsko prebacivanje na pojedinačne režime, aktivacija i deaktivacija dioda, realizuje upravo sistem ASF. Sistem detektuje brzinu, i pomoću kamere koja procenjuje situaciju u saobraćaju, senzora za kišu i drugih uslova u saobraćaju, određuje rad svetala. Sistem ASF prilikom ubrzanja ili kočenja smanjuje ili produžava svetlosni snop, kako bi se kompenzovali nagibi karoserije, a sa tim i ugao svetala. Pogled vozača u takvim situacijama se ne menja. Sistem ASF programiran je da osvetli što veću površinu ispred automobila, ali da ne ugrožava ostale učesnike u saobraćaju.

20110203013250_photo_4.jpg


Novina u modelu A6 je spajanje AFS sistema sa navigacionim sistemom. Zahvaljujuči informacijama o poziciji na mapi, sisem može aktivirati idealno osvetljenje za autoput, ili aktivirati usmereno bočno svetlo (statično) u krivini pred raskrsnicom.
 
:icon_eek::icon_eek: perferzno, zanimljivio da LED moze tako da osvjetljava.. i xenon izumire polako..

samo kad se tu nesto shebe onda belaj, al jbg..
 
Član
:icon_smile:

Vrlo zanimljivo.;)

Sad kad počnu kineska LED svjetla sa ovom tehnologijom, a xenon padne na 10KM.:D
 
Nisam pobranik ovih LED svjetala jos uvijek, dosta audija sam vidio da im je nazad na stopu crkla koja dioda, a tu uz auto koje kosta od 80 hiljada maraka pa navise jednostavno ne ide po meni ;)
 
Član
techno, nisi mogao vidjet nijednog audi-a da mu je crkla LED stopa, jer je to nemoguce u kracem periodu od 5-6 god... ja nisam vidio niti jednog passat-a da mu je crkla dioda nazad, ako mislis naravno na najnoviji a4 sa LED zadnjim, ne onim ruznim serijskim, ili novi A6, ali ti vjerovatno mislis na one ruzne serijske stope, to nije led, to je obicna sijalica... a znas kako to znam, zato sto kad sam ja uzimao svoje led stope, pitao sam sta ce biti ako pregore, odgovor: NI JEDAN AUTO NIKAD NIJE DOSAO DA KAZE DA MU JE PREGORILA DIODA NA STOPI, dakle govorimo o LED, passat, jetta, eos, i oem led za g5, g5plus... i plus ako ti crkne, moras mjenjat komplet stopu!!! Dakle ne postoji solucija diode jedne, vec komplet stopa... Meni je ova LED tehnika nesto najbolje sto je napravljeno u industriji u zadnjih 5 god, i ljudi koji kupe novu 8cu, 6cu a ovo ne uzmu su u najmanju ruku budale.. vidio sam vec 3-4 nove a8, i nijedna nije imala full led svjetla
 
Član
osim sto premocno izgleda kao sto je Astra vec napisao,vidi se da covjek zna, ovaj sistem sa LED diodama ja mnogo dobar. Ustedit ce mnogima zivce oko zamjene sijalica,zatim ovdje se korisnik poprilicno ogranicio,znaci imas sto posto ispravna svjetla,koja je smetaju nikome u saobracaju,ne mozes ubacit xenon 12 000k da jebes sve oko sebe. Po meni je ovo extra rjesenje i sve pohvale za ovo. Audi inzinjering se jos jednom iskazao,svaka im cast;);)
 
GolFanatiCars je napisao(la):
ma to je samo da omalovazi audi ko i vw nista drugo neces ni procitat

trudi se da ih sruši :D

Smijesno :lol:

Ja sam vidio Q5, a koliko on moze biti star, 2 godine najvise ? Ili dioda od stopa, ili od zmigavca, jedno od ta dva, ne bih govorio dzabe da nisam vidio ;)
 
technoGeek je napisao(la):
GolFanatiCars je napisao(la):
ma to je samo da omalovazi audi ko i vw nista drugo neces ni procitat

trudi se da ih sruši :D

Smijesno :lol:

Ja sam vidio Q5, a koliko on moze biti star, 2 godine najvise ? Ili dioda od stopa, ili od zmigavca, jedno od ta dva, ne bih govorio dzabe da nisam vidio ;)

ja jos nisam vidio pa ne mogu rec zato mi i jest cudno al ako je tako kako kazes ja necu kupit Q5 :D;)
 
kod nas u zivinicama ima jedna mali ganci i njemu je njegov BABO kupio ganjc novog A5 3.0tdi sa tablicama na kojima pise "CRNI VRAG" za 17-ti rodjendan(cojk iznajmio komplet diskoteku (nekih 2000m2) da slavi rodjendan ,preko 300 zvanica,naravno sa cetiri plesacice i dvije sipke,tortom koja je bila od ivice do ivice na biliar-stolu,ja sam bio tamo :D kolac je bio super :D)
i nakon dva mjeseca mu je riknuo jedan daylight,bas je bilo zalosno vidjti :-(
 
nermin suljagic je napisao(la):
kod nas u zivinicama ima jedna mali ganci i njemu je njegov BABO kupio ganjc novog A5 3.0tdi sa tablicama na kojima pise "CRNI VRAG" za 17-ti rodjendan(cojk iznajmio komplet diskoteku (nekih 2000m2) da slavi rodjendan ,preko 300 zvanica,naravno sa cetiri plesacice i dvije sipke,tortom koja je bila od ivice do ivice na biliar-stolu,ja sam bio tamo :D kolac je bio super :D)
i nakon dva mjeseca mu je riknuo jedan daylight,bas je bilo zalosno vidjti :-(

srce slatko bas mi ga zao sto se tako proveo na rodjendanu :D

ma ima on garant za te farove ko ja zvake :lol:
 
Član
amire kako nisi vidio bijelu Q5-cu kod nas u gradu, njemacke table. bivsa moja voza, i kod nje su diode,nije ni jedna izgorila,svijetli ko blesavo:icon_biggrin:
 
GolFanatiCars je napisao(la):
technoGeek je napisao(la):
GolFanatiCars je napisao(la):
ma to je samo da omalovazi audi ko i vw nista drugo neces ni procitat

trudi se da ih sruši :D

Smijesno :lol:

Ja sam vidio Q5, a koliko on moze biti star, 2 godine najvise ? Ili dioda od stopa, ili od zmigavca, jedno od ta dva, ne bih govorio dzabe da nisam vidio ;)

ja jos nisam vidio pa ne mogu rec zato mi i jest cudno al ako je tako kako kazes ja necu kupit Q5 :D;)

http://www.truedelta.com/car-problem-descriptions.php?stage=pt&bd=Audi&mc=874&my=2009&gc=&session_code=614712124

To su drugi problemi na linku gdje ode citav sklop, jedna strana, relej ili nesto... Ali koga ne bi nerviralo da ti samo jedna dioda crkne, pa prosao bi kroz nju :D
 
Armine ne znam ti ja tu bivsu nit znam sta ima u gradu :D ne prati mi se po ovoj zimi kome crkaju le diode :lol:
kako da nisam vidio Q5 i njemacke table :icon_question: joj joj :D

:icon_exclaim:

le diode su žara :icon_biggrin:
 
Top