Subaru Forester

Subaru Forester

Član
forester.jpg

Trči, Forest, trči
Ova fraza, inspirisana kultnom scenom iz još kultnijeg filma Forrest Gump, može se primeniti i na novi Subaru Forester, koji već četiri generacije neumorno trči po svim svetskim putevima, kao i izvan njih
Dva miliona! Čitavih dva miliona primeraka „šumara“ (u prevodu sa engleskog) prodato je od 1997. godine, kada se prva generacija Forestera pojavila na svetskoj sceni. Hvale vredan podatak, sa kojim se malo koji drugi model u segmentu može pohvaliti, uprkos činjenici da Forester od samog početka „fura svoj fazon“. Naime, Subaru nije čekao da crossoveri postanu popularni, pa da ga kao i ostali konkurenti adaptira ukusima kupaca. Čak ni poslednja, četvrta generacija, nije u estetskom smislu značajnije evoluirala od prvobitnog koncepta, što znači da je Forester sačuvao dobro prepoznatljiv stil. Negde na pola puta između uzdignutog karavana i SUV-a, ne fascinira spoljašnjošću, što uostalom nikada i nije bio njegov cilj. Opšte je poznata činjenica da kod proizvođača sa šest zvezdica inženjeri imaju prednost nad dizajnerima, vrhunska tehnologija, u spoju sa upotrebnom vrednošću, u prvom su planu.
forester_1.jpg

Subaru tako već decenijama pliva uzvodno, te izuzmemo li malu Trezia i kupe BRZ (oba nastala u saradnji sa Toyotom), svi 100 % kućni modeli poseduju permanentnu integralnu transmisiju i famozne bokser motore. Nemojte, znači, zaključiti kako je Forester 2013 samo restilizovana verzija, jer osim što poseduje potpuno novu platformu, preuzetu od XV, odnosno Impreze, svi delovi karoserije su izmenjeni. Sam izgled ne donosi ništa posebno novo, završni nivo Sport (voženi) distancira se pre svega povećim „škrgama“ na obodu prednjeg odbojnika i specifičnim aluminijumskim naplacima od 18 cola. Sve u svemu, dosta hromiranih detalja i velike staklene površine, za razliku od nemačkih predstavnika. Krajnji rezultat je posve korektan, Forester 4 deluje robusnije i ubedljivije od prethodnog. Tako je barem kada se radi o verziji Sport, dok je standardna ipak za nijansu „pitomija“.
Praktičnost pre svega
Uzdignuta pozicija za upravljačem i velika stakla, sama po sebi obezbeđuju dobru preglednost. Dodamo li na to jednostavnu komandnu tablu, jasno je da vozaču ne treba mnogo vremena da bi se srodio sa ovim „sub“, kako ga od milja zovu poklonici. No, ambijent je i dalje veoma rustičan, jednim delom i zbog sivila, da ne kažemo crnila koji vlada. Počevši od podnih obloga, preko onih na vratima, sedišta i komandne table, sve je u crnoj boji. Uprkos tome, vozač se prijatno oseća, kako zahvaljujući udobnim sedištima (nažalost sa slabim bočnim osloncima), tako i zbog želje inženjera da pojednostave stvari. Znači, klasični i pregledni instrumenti (kazaljke se po paljenju „zakucaju“ udesno), upravo tamo gde smo navikli da ih pronađemo, uz još dva kolor ekrana. Donji služi za satelitsku navigaciju i audio komande, dok su na gornjem razne funkcije vezane za rad motora i putni računar.

Neko će se možda požaliti na ergonomiju, pre svega zbog ograničene amplitude podešavanja sedišta i upravljača, ne i na raspoloživ prostor, kako napred, tako i na zadnjoj klupi. Rekli bismo posve normalno, jer se Forester izdužio na 4,6 m (jedan od najvećih u segmentu), uz povećan međuosovinski razmak za 2,5 cm (2,64 m). Pet putnika oseća se posve komotno, čak ni tunel za transmisiju nije previše izražen. Prtljažnik time nije nimalo „osakaćen“, sa preko 500 l zapremine, prostraniji je za 55 l od bivšeg. Obaranjem zadnjih naslona (podeljeni na 2/3), jednostavnim povlačenjem ručica na bokovima prtljažnika, dobija se ravna površina od čitavih 1.600 l.
raspoloživ prostor, +
udobnost, +
ekonomičan i prijatan agregat, +
efikasnost u svim situacijama +


motor „šupalj“ ispod 1.500 o/min, -
kvalitet pojedine plastike, -
X-mode nedostupan uz dizel motor, -
razlika u cena između benzinskog i dizela agregata -


[URL='http://vrelegume.rs/slike/231/forester_502.jpg']
[/URL]
[URL='http://vrelegume.rs/slike/231/forester_502.jpg']Praktični aspekt je isto tako za pohvalu, sve neophodne sitnice, počevši od povećih iPhone telefona, cigareta, limenki sa osvežavajućim pićem i slično, lako će pronaći odgovarajuće mesto u brojnim boksovima i udubljenjima. Spomenimo i tri utičnice od 12 V, kako vam se klinci ne bi svađali ko će prvi priključiti svoje elektronske gedžete. Ujedno smo konstatovali da je učinjen značajan napredak po pitanju kvaliteta materijala i završne obrade, iako je aspekt pojedine plastike i dalje veoma prosečan. U kvalitete svakako treba svrstati i veliki ugao otvaranja svih vrata, dok su peta, sa električnom asistencijom (serijska oprema uz voženi model). Visina otvaranja ovih može se ograničiti, što se pokazalo praktičnim u podzemnom parkingu sa niskim plafonom.[/URL]
[URL='http://vrelegume.rs/slike/231/forester_502.jpg'] [/URL]
[URL='http://vrelegume.rs/slike/231/forester_502.jpg']Bokseri, nego šta
Subaru sigurno ne bi bio to što jeste, kada ne bi posedovao famozne bokser agregate. Ovu orginalnu arhitekturu (cilindri jedan naspram drugog, pod uglom od 180°) danas upotrebljavaju još samo Porsche i BMW (kod motocikala), ali jedino Subaru poseduje i dizel bokser. Lišen vibracija, po startovanju zareži specifičnim metalnim zvukom. Zapremine od dve litre, razvija respektabilnih 350 Nm, teoretski raspoloživih od 1.600 o/min. U praksi, treba mu još par stotina obrtaja kako bi se probudio, kada linearno vuče sve do crvenog polja (4.800 o/min). Potpuno nepotrebno, jer maksimalnih 147 KS razvija pri samo 3.600 obtaja. Globalno uzevši veoma prijatan agragat, nažalost, previše prisutan u kabini u višem režimu rada (slaba izolacija).
Subaru Forester 2.0 D Sport

Cena 38.990 evra
Motor turbo-dizel, bokser/4; 1998 cm³; common-rail16/; 110 kW; 147 KS pri 3.600 o/min; 350 Nm između 1.600 i 2.400 o/min
Transmisija pogon: AWD na sve točkove; menjač: 6/M
Ogibljenje napred: MacPherson; nazad: dvostruka trouglasta ramena
Performanse ubrzanje 0-100 km/h: 10,2 s; maks. brzina: 190 km/h;
Potrošnja 7,3 l/100 km; emisija CO₂: 156 g/km
Karoserija SUV/5/5; D x Š x V 4.595x1.800x1.730 mm; Međ. rast. 2640 mm; Masa 1570 kg; prtljažnik 505/1592 l
forester_4.jpg
[/URL]
 
Član
Zauzvrat, perfomanse su sasvim na nivou očekivanja, kao i potrošnja, od 7,3 l u proseku. Kreće se od minimalnih 5,5 l, pa do desetak litara po gradu, zbog odsustva danas toliko rasprostranjenog Stop&Start sistema . Nije loše, posebno uzevši u obzir integralnu transmisiju, značajnu težinu i aerodinamiku kao kutija za cipele. Tako dođosmo i do druge specifičnosti proizvođača, tj do permanentnog pogona na sve točkove (50/50), nazvanog Symmetrical AWD. Subaru već decenijama ignoriše raspodelu obrtnog momenta na prednju ili zadnju osovinu, kao što to praktikuju bezmalo svi konkurenti, a o samo prednjem pogonu ni ne razmišlja. Samim tim, obezbeđen je optimalan kontakt sa podlogom, posebno u otežanim uslovima eksploatacije.

Po asfaltiranom putu, Forester naravno nema nikavih problema, uprkos povišenom klirensu (22 cm) i preterano snažnoj električnoj asistenciji, koja umanjuje povratan osećaj sa podlogom. U vožnji po zemljanim putevima, odnosno izvan njih, Foresteru pomaže i dobar napadni i izlazni ugao, od 25 stepeni (22 za dizel), uprkos činjenici da je definitivno izgubio reduktor, računajući i benzinske motore. Uostalom, sistem X-Mode, koji grupiše raznu elektronsku pomoć u off-road vožnji, (kontroliše rad motora, transmisije i kočnica, kako bi vozilo prilagodio terenu i podlozi, kako prilikom uspona, tako i jakog spusta), nije uopšte predviđen uz dizel. Reklo bi se da Subaru više veruje u agregate sa svećicama, tako da je u ponudi i osveženi 2.0i/150 KS, kao i 2.0 Turbo, od 240 KS. U kombinaciji sa automatskim menjačem, nazvanim Lineatronic, ispušta skromnih 150 g/CO₂, što je rekord za jedan 4x4 automatik. Isti menjač očekuje se ubrzo i kod dizela. U međuvremenu, poboljšani šestostepeni manuelni, više-manje ispunjuje očekivanja. Dobro odmeren, sada znatno manje „kači“ prilikom prelaska u željeni stepen, bez da je postao mekan kao kod pojedinih konkurenata.
Skup, ne bez razloga
Za najjeftiniji Forester 2.0i Trendy u Srbiji vam treba 25.990 evra! Sve više-manje neophodno je uračunato u ovu cenu, računajući aktivne i pasivne sigurnosne sisteme (sedam vazdušnih jastuka, od kojih jedan za kolena vozača), automatski dvozonski klima uređaj, grejače prednjih sedišta, kožom obložen upravljač i ručica menjača, tempomat, audio sistem, aluminijumske naplatke od 17 cola... Za većinu vozača sasvim dovoljno, no, ko poželi i navedeni automatski menjač, mora da doplati 2.000 evra. Slično je i sa dizelom, koji je skuplji od benzinca za nerazumnih 5.000 evra (30.990 evra)! Preterano, bez obzira na sve navedene kvalitete. A ukoliko se ovaj poželi sa najvišim paketom opreme Exclusive (voženi), cena se penje i do 38.990.

Za utehu, dobija se sve što se poželeti može. Navedimo samo kožna sedišta, aluminijumske papučice, sportski prednji branik, satelitsku navigaciju, startovanje i otključavanje vozila bez ključa, električna peta vrata, hi-fi sistem Harman Kardon, kameru za vožnju unazad i naplatke od 18 cola. Osim bogate opreme, visoka cena može se opravdati i realnim kvalitetima koje pruža, Forester je zaista vredan saputnik za sve (ne)prilike. Osim respektabilne efikasnosti, po putevima i izvan njih, uspeo je zadržati orginalni karakter, i pomalo spartanski duh. Potpuno u suprotnosti sa sve brojnijim „salonskim“ SUV i crossoverima, toliko sličnim jedan drugom. Aduti koje poklonici Subarua ističu u prvi plan, pitanje je samo može li Forester 4 osvojiti i srca novih kupaca, nebi li najzad izašao iz senke evropskih konkurenata?
forester_503.jpg


Jednim pogledom

Dizajn
stars_35.gif

Performanse
stars_40.gif

Funkcionalnost
stars_45.gif

Kočnice
stars_40.gif

Kvalitet
stars_40.gif

Motor
stars_40.gif

Udobnost
stars_40.gif

Menjač
stars_40.gif

Vozne osobine
stars_45.gif

Cena
stars_30.gif

Prosečna ocena:
starss_40.gif
(u okviru klase)
 
Top