Sta znaci ona krivulja na takmicenju ....

Sta znaci ona krivulja na takmicenju ....

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo doso red da doktor ponovo napravi neki kvalitetan sticky :lol: .... za razliku od ostalih ja cu djelit svoje znanje do zadnjeg detalja pa ako iko ima pitanja tu sam :) .... E sad evo slika:

i296581_f189m8d0f967.jpg


Ono sto nas zanima i sto cemo mi obradit u ovom sticky-ju su te dvije krivulje koje se nalaze ispod dB .... kao sto vidite sa lijeve strane krivulja koja se nalazi ispod 149,8dB izgleda savrseno, pocinje sa malo pojacanim sistemom i lagano se penje do maximalnog rezultata od 149,8dB .... zasto sam ustvari reko da je savrsena, pa dovoljno je samo da pogledate u tu desnu krivulju i sve ce vam bit jasno ....

Idemo to probat malo bolje objasnit .... a kako bolje to objasnit nego jednim prelijepim grafikonom:

i296583_sinewave.gif


Ovo crveno polje vam oznacava kada je zvucnik u potpunosti izbacen prema vani, dok crno polje oznacava zvucnik kada se uvlaci unutra, i to je ono sto mnogi od vas znaju kao udaranje bassa .... znaci woofer se lagano uvlaci i izvlaci, a to vam je upravo znacenje one prve slike gore .... znaci onaj sa lijeve strane sa 149,8dB je imao savrseno dotjeranu tuning frekvu i savrsen omjer snage i struje da je naprosto prelijepo uradio rezultat koji je uradio i SVAKA MU CAST (caraudio, Amel)....

eh a sad idemo obrazlozit znacenje desne krivulje koja je ako mene pitate cisti promasaj jer se radi o DEBELOM clipu (sta je cliping mislim da ima sticky vec, al objasnicu i to na kraju posta za one kojima je mrsko trazit) ....

Znaci ako je krivulja sa slike 2 pomjeranje woofera naprijed pa nazad, i ako ta slika gore sa tom krivuljom sa lijeve strane oznacava zvucnik koje se lagano pojacavao i PRAVILNO se kretao naprijed - nazad, ZAMISLITE SAMO KROZ STA JE PROSAO OVAJ WOOFER/WOOFERI SA DESNE STRANE?! :lol:

eto zamislite se sami kako biste se osjecali da vas 300 ljudi vuce na 600 strana ....

znaci za one koji planiraju da se takmice na dB dragu moraju dobro vodit brigu sto se tice clipinga jer vam on ZASIGURNO unistava rezultat i ne vodi vas nicemu drugom do unistenju zvucnika, pojacala ili ostale opreme .... mnogo truda se mora ulozit i mnogo mnogo vremena i znanja da bi se postigao savrsen rezultat kao sto to vidimo na prvoj slici lijevi rezultat ....

Za one koji i dalje ne shvataju znacenje, evo na ovom linku, DRUGA SLIKA ce vam najbolje laicki objasnit:

http://www.caraudiobook.com/car_audio_basics/car_audio_basics.htm

Evo to je ta slika, nisam mogao skinut gif sa ove gore stranice pa sam postavio stranicu, a za one koji se bas i ne razumiju sta je sta, evo i malo pojasnjenje:

i296596_zavojnica.JPG



Evo jos jedan primjer:

i296610_klip0gc.jpg


1. normalna sinusoida sa laganim pojacavanjem
2. e ovo je malo cudna krivulja, prema rjecima drugih ovdje se radi o playeru koji preskace za vrijeme brrrpa hihi
3. naravno teski clip



Sta je to cliping?

Pa kazu da slike vrijedi 1000 rjeci:

i296628_fig1jv4.gif


evo znaci najlakse pokazano, lijeva sinusoida normalna, desna znaci ide u clip .... u sustini clip je kad se napon i struja malo ili puno pretjeraju, i za to nam postoji gain, da se ulazni naponi u pojacalo dovedu u normalu i da pojacalo daje svoj maximum a da se pri tom ne opterecava u toj granici da se pregrijava i pregori ....

Kako primjetit clip?

Uho bi ga trebalo primjetiti prvo, visoki i srednji tonovi se izoblicavaju, postaju uhu neugodni.Bass gubi definiciju, postaje muljav i neugodan, pomak membrane naglo poraste, zavojnica se tolko grije da toplina prelazi na membranu woofera, grije se magnet, pojacalo se primjetno jace zagrijava.Solidan woofer koji deklarirano trpi 500 Wrms se nebi smio grijati niti na znatno jacem pojacalu ako svira bez klipa.

Sta uraditi ako primjetite ove pojave?

Vrlo jednostavno, uzmete jedan obicni sarafciger, odvrnete na playeru dokle zelite da pojacavate i onda se malo poigrate sa gainom na pojacalu, smanjujete ga sve dotle dok ne dobijete cist, kvalitetan i jak zvuk ....

Evo jedan koristan link, shema kako se pravi uredjaj koji moze provjeriti dal pojacalo ide u clip:

http://users.ece.gatech.edu/~mleach/lowtim/graphics/clip.pdf

eto pa ako ima neki elektricar da mu se lemi, ja bi recimo kupio ovu stvarkicu ;) ....
 

IGY

Član
RE: Sta znaci ona krivulja na takmicenju (ovo bi moglo u sticky) ....

evo eddo
dobio si sticky
 
Član
RE: Sta znaci ona krivulja na takmicenju (ovo bi moglo u sticky) ....

hvaljaaaa <3 :icon_redface: .... :icon_smile:

i samo da dodam, sramota je da kod nas niko ziv ne pise svoja iskustva i ne daje nikakve savjete za ljude koji se takmice :icon_mad: .... a ima vas vala podosta koji bi mogli stosta naucit ovaj obicni smrtni svijet .... :icon_evil:
 

IGY

Član
eddo bez ljutnje ali neke stvari se ne otkrivaju tek tako
ja da bih znao ono sto sad znam sam ove godine isao na svaki SR, Od Bihaca Modrice, Brckog, Mostara, Tuzle par puta i neznam gdje je jos sve bilo
i svaki put sam dobio po koji savjet, tako to ide
40 % naucis na internetu, 30 % saznas od nekoga 10 % skontas sam
10% ti neko pokaze kako sta a ostalih 10 % nikad ne saznas jer sve je to relativno
 
Član
toga sam svjestan i to znam i sam igy, ja samo kazem da se kod nas niko ama bas nista ne objasnjava, ako nekog stvarno zanima nesto, primoran je da trazi pomoc van granica BH .... a to stvarno nije uredu, one neke osnovne stvari bi trebalo objasnit, ostalo ostavis nek sami skontaju i nek im neko sam objasni .... dB je jako zahtjevan sport/hobi, moras jako jako puno toga znat, nije samo kupi najjace pojacalo, najjaci woofer i rokaj, ima tu jos preko milijon i jednan *****, a svijet se zavarava i misli da moze to sve lahko ....
 
Član
eddo je napisao(la):
toga sam svjestan i to znam i sam igy, ja samo kazem da se kod nas niko ama bas nista ne objasnjava, ako nekog stvarno zanima nesto, primoran je da trazi pomoc van granica BH .... a to stvarno nije uredu, one neke osnovne stvari bi trebalo objasnit, ostalo ostavis nek sami skontaju i nek im neko sam objasni .... dB je jako zahtjevan sport/hobi, moras jako jako puno toga znat, nije samo kupi najjace pojacalo, najjaci woofer i rokaj, ima tu jos preko milijon i jednan *****, a svijet se zavarava i misli da moze to sve lahko ....

ili ili imas para odes i profici ti odrade hehe svaka cast na ovom
 
Član
Pa,evo,ja sam u prosloj onoj temo bio pricao neke stvari,ali niko nije slusao...Puno igra ulogu,a mozda cak i najvise,auto sa kojim se ide na takmicenje.Za STREET klase se najbolje pokazala FIAT PANDA ili SEAT MARBELA..Nemci i Belgijanci,ljudi sa puno vise para i iza kojih stoje firme za proizvodnju opreme,su probavali sa raznoraznim autima i ako su oni nasli da je ovo dobitna kombinacija,nema potrebe da mi onda nesto experimentisemo(cujem da se pokusava sa peglicama,ficama i sl.)..To je zato sto je rezonantna frekvencija tih auta dosta visoka i lakse je postici dosta dobar rez,sa relativno i slabijom opremom..Zatim sledi damping auta,pa dobar aku,pa kablovi do nazad do distribucije,pa TEK onda dolaze na red pojacala,wufer i kutija...Zima mi je sad da sedim jos za kompom,kad dodje grejanje,pisacu jos....
 

IGY

Član
Dule i tebi zavrnuli grijanje

eh da ovo sve sto si naveo si milion posto u pravu

evo ja cu samo navesti, da neke stvari sto si mi govorio su mi digle dosta rez, dok te iste stvari kod vede u autu su mu obarale rez, tako da sve zavisi od auta do auta kako treba sta
 
Član
nema na cemu i potrudicu se da jos neke stvari, bar one jako bitne sto se tice dB draga, podjelim sa onima koje interesuje .... ipak ovo je kod nas jako mlad sport, braca srbi i hrvati su stoljecima ispred nas sto se toga tice a glavni razlog tome su upravo ne informisani takmicari, ljudi sa mnogo zelje a malo znanja i para, tako da ja cu se potrudit navest one osnovne stvari, dalje morate sami ....

a igy ja vjerujem da nam je dule svima pomogao bar na 1 ako ne na vise nacina za vrijeme prosle sezone i ja mu evo zahvaljujem i stvarno hvala ti puno sto si ostavio svoj komentar ovdje .... veliki pozzz i kad ces nam doc na cevape :cool: ....
 
Član
E,ajmo dalje...Kao sto je Igy rekao,neke stvari su njemu pomogle,a Vedi odmogle i da sve zavisi od auta do auta...Za neko ozbiljnije bavljenje ovim sportom,potrebno je imati TERM LAB...Onda sam kod kuce sve lepo izmeris i proveris,nemoras da cekas neko takmicenje da bi video koja ti je frekva najbolja i koji rez imas..HU je isto tako vazan..Pozeljno je da ima sto jaci izlaz iz predpojacala i ,normalno, da bude sto kvalitetniji..Ja,licno,preferiram Alpine HU,posto sam sam PIONEER HU imao losa iskustva..Koristio sam Alpine 9855 i ja prodam i uzmem Pioneer P 88 RS...Kad ga nisam razbio..Imao sam 0,5 DB slabiji rez i jos poceo da preskace na 150..Prodao sam ga i uzeo Alpine 9887...Savrsen radio..Ne preskace ni na 156 db..Ali ima i boljih,sa 8v izlazima,ali su to vec cifre opasne u igri...

Ajmo sad malo o wuferima...Ja sam pristalica one politike da je bolje dati malo vise para za neki kvalitetniji sub,nego uzimati ove slabije i ,normalno,jeftinije...Milion puta sam se do sad uverio da je ipak bolje dati vise para za kvalitetniji...Sa ovim,boljim i jacim,mozes mnogo vise puta ici na takmicenje i istrpece mnogo,mnogo vise opterecenja nego ovi slabiji...Svi znate sta sam imao od wufera..Prilikom merenja smo stelovali GAIN da je na granici da ide u klip...Tada dobija najvece pojacanje..I taj takav sub je trpeo 10 kw sa tim stelovanjem bez problema....


Bice jos....
 
Član
wow,respect stvarno,nisam znao dosta stvari,jos jedno pitanje,ak nije tesko da mi neko odgovori,sta je to dampiranje (damping) auta?nisam upoznat s tim,a vidim vi ubijate,rezultati oko 150 dB i vise nisu mala stvar;);)
 
Član
dampiranje auta znaci ljepe se ploce od nekog materijala (kao spuzva) ne znam tacno kako se zove po unutrasnjosti cijelog auta (osim stakala:)) naravno radi bolje izolacije i cvrstoce
 
Član
arminnn je napisao(la):
dampiranje auta znaci ljepe se ploce od nekog materijala (kao spuzva) ne znam tacno kako se zove po unutrasnjosti cijelog auta (osim stakala:)) naravno radi bolje izolacije i cvrstoce

ok,hvala puno;);)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top