Šta će ulazak u veliku porodicu Fiat-Chrysler-Opel značiti za Zastavu

Šta će ulazak u veliku porodicu Fiat-Chrysler-Opel značiti za Zastavu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
zastava%20punto%2011.jpg

Dogovor o strateškom partnerstvu Fijata i američke kompanije Krajsler i pregovori Italijana sa nemačkim vlastima i menadžmentom o preuzimanju Opela, omogućiće kragujevačkoj Zastavi da postane deo jedne od najvećih svetskih automobilskih grupacija, koja će proizvoditi između pet i šest miliona automobila godišnje.

Čak i da pregovori sa Opelom propadnu, Zastava će biti deo zajedničke firme Fijata i Krajslera, što je, opet, dovodi u povoljniju poziciju u odnosu na lane potpisani sporazum Fijata i Vlade Srbije o formiranju kompanije Fijat automobili Srbija. I dok stručnjaci za automobilsku industriju pozdravljaju činjenicu da će Zastava, odnosno firma Fijat automobili Srbija postati deo jedne velike automobilske porodice, u Sindikatu Zastavine Fabrike automobila strahuju da bi Fijajtovo strateško partnerstvo sa Krajslerom i Opelom moglo da ugrozi Fijatove planove u Kragujevcu. Zato ta sindikalna organizacija najavljuje da će Vladi Srbije predložiti da sa italijanskim partnerom razmotri mogućnost da se u Kragujevcu montira još jedan Fijatov model. Ukoliko Fijat, zbog ekonomske krize, Zastavi ne bude mogao da ponudi novi model, naš predlog je da mi dobijemo model koji se već proizvodi u Fijatu. Time bismo uposlili još radnika i maksimalno iskoristili kapacitete“, kažu u Sindikatu Fabrike autombila. Sindikalci se zalažu za kompletnu proizvodnju „punta“ u Kragujevcu koji bi, u tom slučaju, postao domaći automobil, dok bi se drugi Fijatov ili Opelov, odnosno Krajslerov model sklapao u Kragujevcu.

U poslovodstvu Grupe Zastave vozila tvrde da ne znaju ništa o toj sindikalnoj inicijativi. - Naša pažnja usmerena je na proizvodnju „punta“, a krajem juna trebalo bi da počne proizvodnja i dizel varijante tog modela. Za proizvodnju drugih modela automobila potrebne su nove investicije - kaže za Danas generalni direktor Grupe Zastava vozila Zoran Radojević.

Član kragujevačkog Gradskog veća za privredu i privatizaciju Vlada Vučković smatra da dogovoreno partnerstvo Fijata sa Krajslerom i izgledna saradnja Italijana sa Opelom predstavlja dobru vest za Zastavu i domaću auto-industriju, kojoj se, u jednoj takvoj grupaciji, otvaraju nove razvojne mogućnosti.

- Ugovor Vlade Srbije sa Fijatom o formiranju zajedničke kompanije, sa sedištem u Kragujevcu, sada se prenosi na grupu Fijat-Krajsler-Opel. Zastavi, odnosno firmi Fijat automobili Srbija u Kragujevcu će biti svejedno koji će modeli automobila ovde da se proizvode. Bitno je da će kragujevačka automobilska firma da proizvodi i posluje u okviru jednog velikog i moćnog sistema - ističe Vučković.

Podsetimo da je prema ugovoru Vlade Srbije i Fijata predviđeno da se u Kragujevcu godišnje proizvodi 200.000 plus 100.000 novih Fijatovih automobila „A“ i „B“ klase godišnje.

Krajslerov model iz Kragujevca?

Prilikom susreta sa kragujevačkim novinarima portparol kompanije Fijat automobili Srbija Đuzepe Zakarija nagovestio je mogućnost proizvodnje nekog od Krajslerovih modela u Kragujevcu. „Lako bi moglo da se desi da se jedan Krajslerov model proizvodi u Kragujevcu“, rekao je Zakarija, napominjući da bi „punto“ mogao da postane domaće vozilo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top