Sljedeća generacija svjetala za veću sigurnost

Sljedeća generacija svjetala za veću sigurnost

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Gentex, jedan od vodećih proizvođača samozatamljivih retrovizora, razvija novi sustav osvjetljenja koji će uvelike smanjiti, ako ne i onemogućiti, potencijalno zasljepljivanje vozača i ostalih sudionika u prometu
02.jpg


Naime, Gentex je već komercijalizirao sustav automatskog paljenja i gašenja dugih svjetala, a sada je došao i red na puno kompleksnije rješenje koje ća automatski mijenjati duljinu svjetlosnog snop ovisno o trenutnoj situaciji u prometu.
03.jpg

Drugim riječima, vozila budućnosti će se vjeruju u Gentexu stalno voziti s dugim svjetlima, a vam iz suprotnog smjera nailazi drugo vozilo vaš će se snop smanjivati do određene mjere kako ne bi zaslijepio drugog vozača. Prolaskom tog vozila svjetlosni se snop ponovno produžuje. Dakle, riječ je o automatskim izmjenama, a sve u cilju osiguranja najbolje moguće vidljivosti, kako za vas tako i za ostale sudionike.
04.jpg

Isto vrijedi i kada prilazit nekom vozilu straga. Točnije tu se ukoliko to nje potrebno snop neće smanjivati nego će se svojevrsni kapak automatski postaviti u položaj kako sami snop ne bi obasjao vozilo ispred i time preko retrovizora zasljepljivao njegovog vozača.
05.jpg

Za pravilno funkcioniranja sustava se brine računalo koje informacije o okolnom prometu dobija od senzora smještenih u središnjem retrovizoru. U Gentexu vjeruju kako bi se ovaj sustav na tržištu trebao pojaviti u roku od "nekoliko godina", a jednostavnost njegove proizvodnje i primjene će dodatno povećati ubuduće sve šira primjena LED tehnologije.
 
Član
I tako ce auta biti sve skuplja i skuplja... koliko god ovo bilo naprednije, meni je ovo bespotrebno... Nema mi nist ljepse vidjeti far sa socivom i lijepim fabrickim ksenonom... Izgleda kao obicno svjetlo, baca dalje, a ne smeta nikome ;)
 
Član
Nema mi nist ljepse vidjeti far sa socivom i lijepim fabrickim ksenonom... Izgleda kao obicno svjetlo, baca dalje, a ne smeta nikome ;)
[/quote]

:cool:Potpisujem
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top