Skoda octavia A5 - cudan zvuk prilikom ubrzanja

Skoda octavia A5 - cudan zvuk prilikom ubrzanja

Član
pozdrav svima,

imam problem sa octaviom, 2008 god, 1,9tdi, 77kw...naime prilikom malo jaceg gasa 2,3,4 brzina na kratko mi se cuje neki zvuk, kao neko struganje, ali nije jak zvuk, i kratak je, kao da nesto preskoci nesto par puta i onda nestane, i onda se pojavi ponovi pri ubrzanju...ispocetka sam to osjetio kada idem uz brdo...ali poslije i na ravnom...ima li iko predstavu sta bi moglo da bude? hvala
 
Član
da li ti se strese motor kad palis auto i kad gasis, da li malo kao podrhvata motor kad radi na leru?
 
Član
nisam to primjetio, koliko je to osjetno....mogu provjeriti kada sjednem opet...a sta je u pitanju da je to slucaj?

PS meni se vise cini kao da nesto u tocku preskace
 
Član
znaci dini haubu i gledaj u motor, kad palis i kad gasis, ako se puno strese, i ako je onako pomalo nemiran ili podrhtava na leru onda ti moze biti plivajuci zamajac da je otisao, on zna i zaskripiti.

Ako je on uredu onda kod majstora i nek pregleda mjenjac, prvo da li ima dovoljno ulja u njemu a ako ima onda on to moze ustanoviti lako da li je mjenjac u pitanju.

ovako na forumu dok se ne cuje yvuk i ne proba auto je samo "moze biti ovo moze biti ono"
 
Član
ok hvala, provjericu, malo mi je nezgodno snimiti zvuk, jer se rijetko desi i kratko traje i mozda smijesno zvuci, na pocetku nisam ni provalio da se to cuje (zvuci kao lavez psa u daljini) :)
 
Član
bio kod majstora, provozali se i kaze da je zamajac poceo da odlazi, i da ne mijenjam nista dok se bas ne bude culo...e sad on ima plivajuci zamajac, a kazu mi u auto de-mi da moze i fiksni, ovaj je 630KM sve komplet a plivajuci 930KM...ima li neko mozda iskustva, sta ugraditi, ipak nije mala razlika u cijeni
 
Član
Moze ti ici i fiksni zamajac, fabrika je uradila plivajuci zamajac kao zbog velikog obrtnog momenta i da upija zamajac kao udare a skinuli sa lamele federe koji su to trpili i prebacili na zamajac, zasto? zato sto u starih auta i ode na otpad sa istim zamajcem a nikad se ne zamijeni, pa su onda oni fino to strucno uradili pa da zamajac moze otici i da se ima sta i mijenjati ;) a one price da ce otici mjenjac da ce se raspasti auto to mogu pricati nekom tamo levatu koji pojma nema o autima i nacinu rada :) po meni ti je isti klinac bili oni na lameli ili na zamajcu ;) jer imas i starih auta koja imaju velik obrtni moment i po 300Nm, ubijaju se 30 godina slajfanjima saltanjima i nema sta se ne radi pa i dan danas se voze ;) tako da bi ja bez razmisljanja taj stavio fiksni, a ubrzo cu i tecicu stavljati taj fiksni na passata 6-icu sa istim tim motorom ;)
 
Član
i majstor mi preporucuje fiksni, tj i on ne vidi razlog zasto ne bi mogao, iako iz fabrike preporucuju plivajuci. a kakve su sanse da je otisao samo zamajac, a ostalo da nije...jer sam zamajac je 550KM...ili po pravilu odlazi cijela korpa u kompletu?
 
Član
Gledaj kad vec sve skidas najbolje ti je sve zamijenuti, druk lezaj ti je dobro zamijenuti kad se skine mjenjac, korpa ako ne trese kad kreces mislim kad pustas kvacilo ako ne trese onda je ona dobra ali opet kad se skine treba se vidjeti u kakvom su stanju pera koju druk lezaj pritisce da li su ostecena. Lamelu bi bilo najbolje zamijenuti kakva je da je, staviti neku kvalitetniju novu jer je steta skudati mjenjac a vracati sve staro osim ako nije u bas dobrom stanju. Vidi u kakvom je stanju pa ako je u dobrom stanju onda mozes samo zamajac zamijenuti ;)
Fabrika ti preporucuje plivajuci zamajac zato sto fabrika od toga zivi, ne samo od zamajaca nego 60% profita im dolazi od prodaje rezervnih dijelova, taj novi zamajac ce da ode u narednih 100-120 000km i to po kojoj cijeni? 800-900 maraka pa sada zamisli koliko auta ima i koliko oni tih zamajaca prodaju. Fiksni zamajac ti fabrika niposto ne preporucuje zato sto kad stavis auto ce i otici na otpad sa tim istim zamajcem (znaci zarada 0%) jer nikad nece otici jer nema sta na njemu otici osim ako ga ne spalis pa ga iskrivis ili dobije male kao one prugice osteti se, ali opet postoji tokar koji ga poravna i pici opet narednih 200 000 ;)
 
Član
nema sta, hvala na korisnim informacijama...cisto da rezimiram zbog foruma: moj majstor (radi u citroenovom servisu) preporucuje fiksni, auto dijelovi (de-mi) preporucuju fiksni, jos jedan sevis koji radi samo VW vozila preporucuje fiksni, citao sam po forumima svi kazu da to moze biti pogubno po motor i mjenjac, ali niko ne navodi primjer da se to nekome desilo, a s druge strane ima iskustava da ljudi normalno voze sa fiksnim, cak im je auto startnije...itd

tako da, izgleda da cu i ja fiksni :)
 
Član
zamajac će ti se čut na leru, zvektat će u istim intervalima, kada voziš nećeš ga čut... Obrati pažnju kada stisneš kvačilo ili kad je auto u leru na zvuk... kod auta sa plivajućim se u pravilu sve mijenja kada ode, tako je kod mene bio slučaj, zamajac loš, lamela srednja žalost, ali mi je hidraulički ležaj propo i nisam mogo ubaci u brzinu... Kada mijenjaš uradi sve i miran si dugo vremena... Kod mene je bio originalni set i auto je tad imo 220 000km, za nepovjerovat :) Stavi fiksni, i ja da sam znao za to u to vrijeme stavio bi, jer se zamajac i sad osjeti, kad naglo složiš pun gas ili kad pustiš gas i naglo ponovo dodaš, lupne... Fiksni je zakon :D
 
Član
zamajac će ti se čut na leru, zvektat će u istim intervalima, kada voziš nećeš ga čut... Obrati pažnju kada stisneš kvačilo ili kad je auto u leru na zvuk... kod auta sa plivajućim se u pravilu sve mijenja kada ode, tako je kod mene bio slučaj, zamajac loš, lamela srednja žalost, ali mi je hidraulički ležaj propo i nisam mogo ubaci u brzinu... Kada mijenjaš uradi sve i miran si dugo vremena... Kod mene je bio originalni set i auto je tad imo 220 000km, za nepovjerovat :) Stavi fiksni, i ja da sam znao za to u to vrijeme stavio bi, jer se zamajac i sad osjeti, kad naglo složiš pun gas ili kad pustiš gas i naglo ponovo dodaš, lupne... Fiksni je zakon :D
 
Administrator
I ja ti predlažem fiksni. I meni je majstor koji radi u jednom ovlaštenom rekao da fiksni ide bez problema. Isto tako je još jedan majstor koji radi na održavanju vozila u jednoj firmi rekao da se stavi fiksni i fiksni smo i stavili. Oba majstora su veoma dobri jarani, tako da sigurno ne bi predložili da ne valja.
 
Top