"Sklepaj sam svoju vozilicu"

"Sklepaj sam svoju vozilicu"

Član
Koncept nije nov i datira još od modela T-ford. Još tad su neki vizionari imali ideju da u specijalizovanoj radnji naručiš dijelove za svoju vozilicu i sklopiš je prema svojim potrebama. Do sada je ovaj koncept zaživio samo u industriji bicikala.
Mnoge labaratorije i dizajnerski studiji su razrađivali ovaj koncept i imali više ili manje uspjeha u razradi ideja ali stvarna komercijalizacija je ostala nedostižna.
Zašto?
Prije svega vremenom su se pooštravali zakonski preduvjeti za puštanje vozila u javni saobračaj. To je zahtjevalo sve komplikovanija tehnička rješenja kojima u smislu sklapanja prosječan konzument ni približno nije dorastao.
Marketing je odradio svoj posao i stvorio potrebu za gotovim proizvodima koji čije mnoge funkcionalnosti ne znamo nikako ni kad da iskoristimo, a li moramo da ih imamo. Nedostatak novih ideja i potreba da se bude drugačiji je dovela ideju o personalizovanoj vozilici opet u žižu.
Prva je Toyota uvela mogučnost da se spojite a internet i naručite kakav auto želite. Realno samo su ponudili predizajnirane opcije od sjedišta, kopkita i sl, te paletu motora i felgi.
U sjenci toga neki manji proizvođaći su išli i malo dalje pa su nudili i razne verzije dijelova karoserije.
Ovih dana na jednom našem portalu sam vidio nešto radikalniji koncept na tom polju " URBAN TABBY".
Ideja kvalitetna ali ima 1000 otvorenih pitanja.
 
Član
Šta su problemi?
dimenzioniranje komponenti
legalizacija konfiguracija
mreža podrške

Šta je rješenjje ?
jaka brandovski mreža koja će davati podršku(naravno na komercijalnoj osnovi), a da pri tom ne guši kreativnost
 
Član
1. PITANJE
Namjena. Kao i kod kupovine novog/polovnog auta koje je gotov proizvod pitanje je namjene.
Pitanje je za šta nam treba ta vozilica?
Koliko će mo s njom prelaziti?
Po kakvom terenu će mo se voziti?
Koliko osoba će se vozizi?
Kakav teret će voziti i koliko težinski?
Šta nam je od karakteristika važno i ima li lista preferiranih karakteristika?
Kako smo planirali održavati vozilica?
Sve su ovo pitanja za koja kažemo da se podrazumijevaju ali ih često ne postavimo sva kad kupujemo "limenog član familije". Ako ih ne postavimo sebi na vrijeme dođemo u situaciju da prodajemo svog ljubimca jer:
-previše troši(goriva/para),
-preskupe popravke,
-nema dovoljno prostora za porodicu,
-preveliko za parkiranje,
-prenisko pa zapinje,
-nejako,
-neudobno za duže putovanje,
i još 100 razloga koje čujem od ljudi oko seba kao razlog za prodaju.
 
Član
Pošto je text moj autorski rad nije copy/paste volio bih znati da li ovo ikog interesuje da ne tipkam đabe.
 
Član
Ja sam vec u nekim temama usput pisao da bi to bila super ideja, ali neizvodiva je, jer se to ne bi isplatilo proizvodjacima. Dosta ljudi ne bi onda mjenjalo osnovu, nego bi samo nadogradjivalo komponente. Istu stvar bi mogli i sa mobitelima napravit, pa evo i za PC-e svaku godinu izbacuju neke nove slotove, ploce i sl, samo da ne bi mogao koristiti stare komponente, da bi mogli prodavati nove. A imas onog dizajnera McLarena F1, Murray koji je predstavio onaj maleni autic T25, pricalo se da bi proizvodnja trebala startati nekad 2016e godine. To nije samo auto, nego komplet novi koncept, kako sam ja shvatio, bit ce par tipova sasije - okvira noseceg koji izaberes, a ostatak komponenti sam biras, kakav ces motor i sl - samo je pitanje koliko ce popratnih motora i sl ponuditi. Posto je on opsjednut tezinom auta, to jest voli ultra lagana auta, ali cijeni i zabavu u voznji, ti autici bi mogli biti jako zanimljivi. Samo je pitanje kupaca kako ce oni to prihvatiti kad dodje na trziste i hoce li taj sistem propasti ili se razviti u nesto vece, sto bi kasnije svima koristilo. Evo na slikama ispod tog T25, a na ovoj kao "ilustraciji" je on zelen, da bi se lakse shvatila njegova velicina. Ima 3 sjedista ako se ne varam...

GordonMurrayT25citycar09.jpg


gordon-murray-design-t25-minicar_100315085_l.jpg

Uglavnom vozilo napravljeno za maksimalnu iskoristivost, da ne vuces dzabe visak tezine, sjedista i sl, ako ti ne treba.
 
Član
Da se osvrnem na bokijeve sugestije.
Proizvođaći se mogu i u ovom konceptu naći i jako dobro zaradti ali to od njih zahtjeva nov način razmišljanja. Čitao sam jedan text gdje je Kineska vlada pred jedan institut postavila zadatak da razvije ovaj koncept, u stvari nešto slično.
Oni treba da razviju module za jeftiniji transport sa mogučnošću unaprijeđenja i nadogradnje.

iz mog posta
Koliko osoba će se vozizi?
Kakav teret će voziti i koliko težinski?
Šta nam je od karakteristika važno i ima li lista preferiranih karakteristika?

iz bokijevog
Uglavnom vozilo napravljeno za maksimalnu iskoristivost, da ne vuces dzabe visak tezine, sjedista i sl, ako ti ne treba.

Znaći koristeći paletu konfekcijskih komponenti motora, karoserija, ovjesa točkova itd skrajamo prema svojim potrebama i mogučnostima.
Koncept je i moguć i isplativ proizvođaćima ali potrebno je promijenit način razmišljanja i razviti infrastrukturu.
Večina nas voli 140 KS pod haubom. Većina nas uglavnom vozi u uslovima gdje nam ne treba ni 40KS.
Svi mi imamo auta sa 5 mjesta za sjedenje, a uglavnom se vozimo sami bar u Sarajevu je 70% auta na cesti samo vozać u autu.
Zamisli koncept koji umjesto zadnje klupe ima jastuke od tvrde gume na aluminijskom sklopivom profilu. Ušteda u težini i do 20kg, a ako ti profili imaju jednostavan mehanizam demontaže i do 25kg. To je samo jedan segment. Zamisli sadda imaš vozilo promjenive geometrije.
 
Član
Šte je u stvari problem kod izbora automobila? Kako pomiriti potrebu za više različitih modela i naći optimum. Pogledajmo automobile koje svrtavamo u kategoriju Suburban Vehicle SUV, često pogrešno nazvane terenci. To je atraktivan kompromis koji jako puno košta.
Upotrebljena je karoserija izgledom karakteristična za terenska vozila, sa svom udobnošću limuzina i unaprijeđenim voznim karakteristikama u smislu pogona na sva 4 i sl. Ista vozila su dobra na asfaltu i donekle makadamu zbog svoje robusne konstrukcije.
Mimo tih terena ne razlikuju se puno od klasičnih putničkih vozila.
 
Član
Sport Utility Vehicle je SUV, Suburban je model automobila, tako ne kontam ovo bas :D Prvo sto se tice SUV-ova, mnogi ih kupuju zbog sigurnosti, ja ih licno volim zbog povisene pozicije sjedenja - mnogo bolja preglednost, te veceg klirensa, zbog cega nekako covjek manje brine o rupama na cestama. Prije nego sam polozio i tek kad sam polozio bili su mi bas ono primamljivi, al kasnije sam vidio da nemaju puno svrhe, cak i u BiH. Jedino zbog tog osjecaja sigurnosti, a imaju losije lezanje, vecu potrosnju, skuplje je odrzavanje i sl. Po snijegu mogu posluziti, al opet ako imas dobre zimske gume i prednji pogon, ni sa tim nema nikakvih problema, plus dosta modernih SUVova ima pogon na samo 1 osovinu, pa jos gluplja stvar.

A ovaj T25 bi bio bas odlican za grada, skoknut tu i tamo, zivahan autic, mala potrosnja, lako naci parking svugdje. Mada proizvodjacima je isplatnije prodati komplet auto od 30000 KM, nego dati tebi da sklapas nesto i mijenjas, jer ce oni tu manje zaradjivati, sto im ne odgovara. Mozemo se nadati da ce ovaj T25 naci nekoga ko moze pokrenuti proizvodnju i prodaju, neko novi, jer sumnjam da ce neki vec etablirani proizvodjac automobila ici na tu opciju.
 
Član
bio je ovaj autić u fifth gear-u. izmedju ostalog se spominjala mogućnost da se patent proda nekoj kompaniji koja nema veze sa autima, popust apple-a i sl.
 
Top