Sebastien Loeb završava svoju WRC karijeru

Sebastien Loeb završava svoju WRC karijeru

Član
Evo teksta o jednom od najuspješnijih rally vozača svih vremena, koji će za 2 dana voziti reli Francuske, te time zvanično završiti svoju WRC karijeru. Uoči oproštajne WRC vožnje, Sebastien Loeb, čovjek koji je dominirao ovim sportom posljednjih deset godina, govorio je sa wrc.com o svojoj karijeri. Neovisno od toga spadate li u one koji misle da je Sebastien Loeb najbolji vozač svih vremena ili ne, niko ne može opovrgnuti činjenicu da će njegovim oproštajem na reliju u Francuskoj završiti dominacija kakvoj vjerovatno više nećemo svjedočiti.

Brojke su prilično uvjerljive. Devet uzastopnih titula svjetskog prvaka i 78 pobjeda na 167 WRC nastupa. Nevjerovatan odnos rekorda od 46,7 posto, što znači jedna pobjeda na dva odvožena relija, posebno kada se uzme u obzir da je 11 nastupa u WRC karijeri imao u automobilu sa prednjim pogonom , sa kojim se nije mogao ravnopravno boriti za pobjedu. Statistika ide dalje. Stotinu i šesnaest podijuma, 896 etapnih pobjeda, 1619 WRC poena i samo 20 odustajanja . Dva puta je pobjedio 6 puta zaredom, a od 2008 Rallye d' Italia Sardegna do relia Argentina naredne godine, osvojio je 15 uzastopnih podiuma.

Sljedeće godine, 39-godišnjak će nastaviti karijeru uz Citroen, ali u World Touring Car Championshipu. Loeb nije sjajan u pokazivanju emocija , ali teško je zamisliti da neće pustiti suzu ili dvije u DS3 WRC na posljednjem nastupu. "Prvo, ja se nadam da ću doći do posljednje etape u Haguenau !" rekao je Loeb. "To će biti dobar način za završetak karijere , moj rodni grad, i naravno, to će biti emotivno iskustvo. Ali, s druge strane mislim da će mi biti mnogo lakše jer imam novi plan za budućnost. Vozit ću nešto drugačije, WTCC .

sebastien_loeb_rajd_meksyku_2012_wrc_odcinek_testowy_kwalifikacyjny_(2).jpg


"To mi je nova motivacija, te novi ciljevi. Nastavljam slično naredne godine uz vožnje, konkurencije i testiranja za isti tim, tako da mi je malo lakše prihvatiti kraj WRC karijere. Možda će to biti teže mom suvozaču, Danielu Eleni, nego meni", priznao je. Završavanje svoje reli karijere na domaćem teritoriju je prirodno za Loeba, koji uživa status jednog od najpoštovanijih Francuskih sportaša. On je redovno u listama prvih 10, kako po popularnosti, tako i po zaradi koju je ostvario, koja se procjenjuje na oko 35 miliona Eura.

“Lijepo je završiti u Francuskoj. Odlučili smo voziti četiri relija ove godine i nisam se premišljao oko toga da završim karijeru u Francuskoj. Atmosfera ovdje je fantastična, najbolja od svih relija sezone.”

“Moji najbolji reli momenti vežu se za nastup u Francuskoj 2010. godine, kada sam pobjedio, te smo osvojili 2 titule, vozačku i konstruktorsku u isto vrijeme. To je bila prva godina da se reli vozio u mom rodnom mjestu, pa je to bilo vrlo specijalno. Bio sam tada pod pritiskom, ali pokušao sam to obuzdati. Veliko olakšanje mi je bilo kada smo prošli kroz cilj. Biti okrunjen šampionskom titulom u “kući” u Haguenau je nešto što je bilo izvan mojih najboljih maštanja. Kada sam se sreo sa svojom ženom Severine i prijateljima na cestovnoj ruti na povratku u Strasbourg, nisam mogao da ne pustim par suza.”

Test za reli Francuske...
 
Član
Covjek koji je za mene nesto vise od Schumacher-a postigao u motorsportu, pa cak se ove sezone i u GT McLarenu snalazi idealno na GP stazama
Ovo je Majstor/Gigant za volanom i trenutno nema veceg
 
Član
Slazem se, u Formuli 1 je bolid mnogo bitniji. A Loeb je titule uzimao sa automobilima koji nisu uvijek bili najbrzi :)

I ova godina je dobar dokaz za to, nastupao je do sad na 3 rallya, a pobjedio na 2.
Oba tvornicka vozaca Citroena, koja su vozila komplet sezonu, imaju zajedno samo 1 pobjedu, a voze isti auto :D
 
Član
Jari-Matti Latvala o Loebu...

Pitanje: Šta čini Loeba tako sjajnim vozačem?
Odg: "Postoji nekoliko kvaliteta spojenih u jedno. Prvo, razvio se u sportu uz Citroen, skupio je mnogo iskustva sa timom i dosta učestvovao u razvoju automobila. Uz to, ima odličan osjećaj i mogućnosti procjene prijanjanja na putu, čak i u izuzetno teškim i promjenjivim uslovima. Treća stvar, ima sjajne mogućnosti koncentracije te je u stanju ostati kompletno fokusiran. To je vjerovatno naučio u mlađim danima kada se bavio gimnastikom. Iznad svega, uvijek je imao dobru reli strategiju. Ima dar da procjeni gdje može voziti izuzetno brzo i još važnije, gdje biti izuzetno oprezan."

Pitanje: Gdje se on nalazi na listi najboljih svih vremena?
Odg: "Nakon osvajanja devet Šampionskih titula ja ga ocjenjujem najboljim od svih, te najpametnijim. Ipak, zbog onoga što je radio za vrijeme Grupe B, mislim da je moj heroj, Henri Toivonen najhrabriji."

Pitanje: Koji je najbolji momenat vezan za Loeba?
Odg: Na reliju Catalunya 2011. upravo smo završili najdužu etapu, El Priorat, koja je preko 45 km duga i više nalik trkaćoj stazi nego reli dionici. Uzeli smo pobjedu na etapi i pobjedio sam Loeba za 3,2 sekunde. Nakon toga, Loeb je došao i čestitao mi. Tada sam shvatio da sam uradio izuzetno dobar posao na toj etapi."
 
Član
Sebastien Ogier o Loebu...

Pitanje: Šta čini Loeba tako sjajnim vozačem?
Odg: "Mislim da je tako jak jer je izuzetno konstantan vozač. Tokom karijere gotovo da i nije pravio velike greške. Zbog ovoga, izgradio je veliko samopouzdanje koje mu pomaže kada je pod pritiskom. Mentalno, on je zasigurno jedan od najjačih svih vremena. Također, vrlo je brz na svakoj podlozi, neovisno od toga jel to asfalt, šljunak, snijeg ili led."

Pitanje: Gdje se on nalazi na listi najboljih svih vremena?
Odg: "Ako gledate broj titula i rekorda, on je najbolji i najuspješniji svih vremena. Ali po mom mišljenju, teško je porediti vozače iz različitih decenija. Različiti vozači su bili stvarno sjajni u nekom drugom vremenu, npr. Carlos Sainz u 90im. Tako za mene nije moguče porediti vozače iz različitih generacija. Jednako bi bilo i u fudbalu, ako bi pokušali porediti Pelea sa Messiem."

Pitanje: Koji je najbolji momenat vezan za Loeba?
Odg: "Moja najbolja sjećanja vežu se za 2007. godinu, kada sam ga upoznao prvi put, tada sam vozio Peugeot Cup sa Francuskom federacijom. To je bilo za vrijeme relia du Limousin u Francuskom šampionatu. On je došao da gleda trku i svog zeta. Nakon trke prišao mi je i čestitao mi na vožnji. To je bio zaista specijalan momenat. To je zasigurno pomoglo da me primjete u Citroenu, jer je on raširio dobru riječ o meni ljudima u timu."
 
Član
Loeb nazalost nije zavrsio svoj zadnji rally, prevrnuo se na krov na prvom brzincu danas...


Valjda je bio pod velikim pritiskom, jer se i jucer izvrtio, pa je valjda pokusavao nadoknaditi to, al uslovi uzasno losi.
 
Top