Seat Leon Cupra

Seat Leon Cupra

Član
Nisam vidio da je bila tema o ovom autu i njegovom obaranju rekorda na Ringu, cime je postao najbrzi serijski auto sa prednjim pogonom.

Dakle, Leon Cupra 280, 5.7-5.9 s do 100 km/h...


Meni se auto pravo svidja, ovaj put su slozili sve kako treba. Kazu dobar je za voziti, ima u principu mehaniku Golfa GTI, znaci poluaktivni ovjes, elektronski kontrolisan samoblokirajuci diferencijal, te vise KS, dolazi u verzijama sa 265 i 280 KS. Prednosti u odnosu na GTI-a su sto mu se ESP moze potpuno iskljuciti (kod Golfa je to nemoguce), te meni se svidja i to sto auto ima mehanicku rucnu kocnicu, a ne onu elektronsku glupost kao Golf.

 
Član
Dobro auto nema sta :D fino izgleda iz vana, unutra jeeedino sto je meni nekako kokpit siromasan, ali tako je uvijek bilo u golfu i u seatu, previse nekako jednostavan kokpit bude i fali dugmica i nekih dodatnih cukica da bi malo ucinilo unutrasnjost, tacnije kokpit zanimljivijim za vidjeti, fali sportskog duha :) instrument tabla je fino uradjena pogotovo detalj kad se da kontakt i onda km/h i obrtomjer se resetuju :D

Ali treba sacekati nekog da kupi ovo auto, pa da neko stvarno testira i vidi da li je ovo tacan podatak od 7 min i 58 sekundi, jer ovo je seat testirao svoje auto i ja mislim da to ne moze biti zvanicni podatak jer svaki cigo svog konja hvali, vec se prica da se malo ovdje varalo ovo vrijeme s tim sto su koristene slik gume, koje bi kao trebale dolaziti uz neki paket opreme i da se ne moze utvrditi da li je motor boostan, da li podignuta snaga i da su Brembo kocnice na njoj dosta vece nego sto dolaze na njoj, i da se pocelo vrijeme na izlazu iz pit stop-a, a zaustavljeno vrijeme na finish liniji i tako da bi se postiglo ovo vrijeme. Ovo je kao i reklama da bi digla prasina prije pocetka prodaje auta, da bi se ljudi zainteresirali malo vise, jer seatu bas i ne ide prodaja dobro u zadnjih 2-3 godine koliko mi se cini, bar je tako VW izjavio...
Sa ovim se jeste podigla prasina :D
Sad treba sacekati da neko uzme auto ko je nezavisan, tacnije nema nikakve veze sa VW-om ili Seatom pa da ode na stazu sa fabrickim kupljenim Leonom bez dorada pa da ga testira i da se onda potvrdi da li je ovo tacno vrijeme ili je samo varka ili reklama neka prije nego li se pocne prodaja pa da se ljudi zainteresiraju i slicno...
Meni je auto fino gledajuci izvana, unutra isto tako osim sto kao sto sam naveo kokpit malo siromasan i jednostavan, tacnije lici kao i da nije cupra u pitanju nego obicni Leon. Trebalo je malo sportskog duha uvesti unutra pa da se malo to poboljsa :)
 
Poslednja izmena:
Legend
Evo slika jednog sa 4 vrata
1939827_10202624159438064_609485_n.jpg


btw jedva cekam SC model, bit ce show :)
 
Član
Oba su predstavljena u isto vrijeme, mislim da je ovaj rekord i oboren sa SC verzijom. Meni je ova verzija sa 5 vrata draza :)

A istina je da su koristene gume Michelin Pilot Sport Cup 2, ali kazu da se mogu dobiti u nekom paketu opreme, tako da je sve legalno.
Meni se najvise svidja sto auto ima ovaj adaptivni ovjes, tako ne moras prihvatati neke kompromise svaki dan, radi sportskih performansi.
 
Ovo što RS kaže može biti istina, jer u pravilu auto za obaranje rekorda nije podešeno kao serijsko koje se može naći u salonima. Isti k... je sa Porscheom, Nissanom Renaultom i svima ostalima koji rade ove stvari :)

Bez obzira na vrijeme kruga na bilo kojoj stazi, Leon Cupra je predobar, draži mi je sto puta od razvikanih pila kao što su Golf GTI ili Megane RS. Dodatni + , u prvom planu je ručni mjenjač.
 
Top