Seat Altea FR 2.0 TDI 125kw crni dim i trzanje dok je hladan motor

Seat Altea FR 2.0 TDI 125kw crni dim i trzanje dok je hladan motor

Pozdrav svima
Nisam bio na forumu desetak godina.. Dakle Seat Altea FR 2.0 TDI BMN 125 kw Siemens dizne pumpa dizna motor 2007.
Mislim da se isti motor ugradjivao u Leona FR, Golf 5 GT, Octaviu VRS...
auto sam kupio nedavno tek je uradjen veliki i mali servis i crijevo zamjenio koje ulazi u intercooler bilo je puklo gdje se kaci osigurac, pa je ispadao jedan dio.
I prije i poslije velikog i malog servisa kad krecem u prvoj brzini auto kao zagusi se sekundu, pa krene, onda dok je hladan nekad trokira par minuta dok se ne ugrije malo,a nekad ne trokira, vec samo trza na gasu do neke trece brzine i 3000 obrtaja. Na svaki pritisak gasa auto baca crni dim nazad. Na sest dijagnostika dizne su 0.2 sve cetiri, ali vecina majstora smatra da je do dizni, zbog tog crnog dima. Kazu da auto trosi puno, medjutim ja ga sipam i trosi po Sarajevu 9 litara max, a ne stedim ga. Kad pustim gas obrtaji se vracaju nakon par sekundi sto se i cuje kao neko kasnjenje u vracanju.. Ne mjesa vodu i ulje, ne nabija pritisak u crijeva,nema nista na cepu od ulja, mada neki majstori kazu da se kod tih motora istrosi i glava, pa se ne moze reparirati vec se mora kupiti nova. Nemam ideja sta je sa autom. Na dijagnostici je par puta pokazalo da je otisao jedan grijac i to je to. Nadam se da je neko vec imao iskustva sa ovim motorima. Nikako ne bih volio da promjenim dizne, pa da onda kazu nije do njih, pa uradim glavu, pa opet nije.... nije valjda da nema majstora za ovaj motor??
 
Član
Nisam nesto pretjerano upucen ali taj motor koliko ja znam ima dvije bregaste i kada se npr. mijenja zubcasti remen, moraju se obje bregaste podesiti ili tako nesto. Cini mi se da sam negdje procitao da se to radi preko vcds dijagnostike. Kazem opet nisam mehanicar i ne razumijem se u mehaniku ali pokusaj malo guglati ili odi kod nekog da ti pregleda fazu
 
Ma majstor je provjeren i u fazi je remen, a vidim i po potrosnji u leru jer je 0.3, a imao sam slucaj kad nije bio u fazi Leon ARL 110 kw u leru 1.2 bilo.. ma bio sam kod Simanica oni kazu mi smo jedan takav motor radili mjesec dana i nismo napravili mi to nećemo da radimo... Lauda u Jagomiru kaze vozi mi to ispred radnje ja necu taj motor uopšte da gledam to se ne moze popraviti....Zufer majstor Visoko kaze ako su dizne pokazalo bi na dijagnostici...Nihad Nahorevo kaze dizne 99% jer crni dim baca, a ima DPF zbog kojeg ne bi smio imati crni dim...Gedora kaze 4 dizne sa stranca i rijesices problem.... Niko dizne nije skidao i provjerio, s tim da je Gedora taj dan rekao da ne radi, ali mi je dao savjet
 
Član
Ma majstor je provjeren i u fazi je remen, a vidim i po potrosnji u leru jer je 0.3, a imao sam slucaj kad nije bio u fazi Leon ARL 110 kw u leru 1.2 bilo.. ma bio sam kod Simanica oni kazu mi smo jedan takav motor radili mjesec dana i nismo napravili mi to nećemo da radimo... Lauda u Jagomiru kaze vozi mi to ispred radnje ja necu taj motor uopšte da gledam to se ne moze popraviti....Zufer majstor Visoko kaze ako su dizne pokazalo bi na dijagnostici...Nihad Nahorevo kaze dizne 99% jer crni dim baca, a ima DPF zbog kojeg ne bi smio imati crni dim...Gedora kaze 4 dizne sa stranca i rijesices problem.... Niko dizne nije skidao i provjerio, s tim da je Gedora taj dan rekao da ne radi, ali mi je dao savjet
0.3 na leru? Mislim da bi trebao pokazivati oko 0.6 u zavisnost od toga sta od potrosaca ti je upaljeno (klima, svjetla...)
Provjeri ti jos oko tog zupcastog
 
Top