Sagrađen prvi električni putni koridor u SAD

Sagrađen prvi električni putni koridor u SAD

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
tesla-x.jpg

Američki proizvođač električnih automobila "Tesla" i kompanija za instalaciju solarnih ćelija "Solar siti" sagradili su prvi električni putni koridor na putu San Francisko - Los Anđeles, čime se ostvaruje progonoza stručnjaka da dolazi epoha vozila na struju.

Priključci su za sada samo za skupe automobile marke "Tesla", koji koštaju oko sto hiljada dolara, ali kompanija ističe da će kasnije opremiti stanice i priključima za druga električna vozila. Punjenje sasvim prazne baterije preko običnog kućnog priključka traje i duže od 24 sata, ali preko novih priključaka može da se obavi svega par sati, dok ručate ili se odmarate, rekao je "Glasu Amerike" koosnivač "Solar sitija" Piter Rajv.
"Stanice imaju solarne ćelije, pa sva energija dolazi od kalifornijskog sunca", istakla je predstavnica "Tesla motorsa" Rejčel Konrad.
Sledeća etapa biće veza sa Sakramentom, rekao je Rajv i dodao da se planira da, vremenom, budu povezani svi važniji gradovi u zemlji.

Vlade mnogih zemlja, kao i auto-kuće, ulažu ogroman novac za istraživanja u oblasti "zelenih" tehnologija, a ovogodišnji Sajam automobila u Frankfurtu, jedna od najvećih svetskih smotri najnovijih dostignućaha u autoindustriji, prošao je u znaku prave električne revolucije. Svaki proizvođač koji drži do sebe u Frankfurt je doneo bar jedan električni automobil, kao gotov proizvod ili kao koncept. Pojedine kompanije, kao što je "Reno", predstavio je čak četiri modela na struju.
Nemačka vlada je izdvojila je 500 miliona evra za istraživanja vozila na struju sa vizijom milion električnih vozila na nemačkim autoputevima do 2020. godine, a američki predsednik Barak Obama je objavio da je vlada namenila 2,4 milijade dolara za razvoj nove generacije električnih vozila i baterija u SAD. Plan Nemačke poziva na "finansijske podsticaje" koji bi krenuli 2012. godine kao podrška prodaji električnih automobila, kako bi se domaći proizvođači upustili u trku sa rivalima, posebno azijiskim, u osvajanju električne tehnologije.

Takvom trendu svakako doprinose i najnoviji propisi EU o smanjenju emisije ugljen-dioksida u vozilima pokretanim već tradicionalnim pogonom. Ovi propisi koji stupaju na snagu 2015. godine doprineće, kako ocenjuju stručnjaci, da do tog roka godišnja proizvodnja vozila na električni pogon dostigne brojku od gotovo pola miliona, a prvi ozbiljniji izlasci na tržište mogu se očekivati već 2010. godine.

"Folksvagen" se nada da će prvi električni automobil prikazati na tržištu 2013. godine, dok "Dajmler" radi zajedno sa kalifornijskim "Tesla Motrosom" na razvoju baterija i pogona na struju za putnička vozila. Na sajmu u Frankfurtu, jednom od tri največa salona automobila u svetu, koje je završen prošlog meseca, potvrđeno je da u izradi vozila na struju prednjače upravo velike kompanije, poput "Folksvagena", "Mercedesa", "Renoa", "Pežoa", "Forda", "Tojote", "Fijata", "Hjundaija", BMW – a. "Pežo" će svoj model "iOn", konstruisan u saradnji sa "Micubišijem", pustiti u prodaju već krajem naredne godine, dok je "Mercedes" u Frankfurtu izložio tri ekološka noviteta na različite pogone, među kojima i kombinacije benzinskog i elektromotora koji naizmenično pokreću vozilo.
 
Početnik
buraz
svakati čast
kakouvijek iskopaš naki zanimljiv tekst

mi nemamo ni trajvan kak treba a kamoli ovo:icon_sad:
 
Član
Sve je ovo fino, ali zar nije poznato da ako se baterije tako "brzo" ili brze pune da im se skracuje vjek ?

Ili koliko uopste traju te baterije u autima, cini mi se da sam negdje procitao da je prosjecan vjek baterije ili boljih baterija, oko 1000-1500 punjenja, sto se u realnom zivotu smanji na nekih 800-1000. Sto vazi za normalno punjenje, a ako se koriste tzv. "brzi" punjaci, to jest ako se baterija puni za pola sata da se to skoro duplo smanji.

Sad to nije nista provjereno i cak i ne znam kakve su baterije u tim autima, pretpostavka je litium-polimer koje su malo bolje i izdrzljivije, ali opet pitanje koliko kostaju te baterije i koliko je isplativo voziti auto koje iz dana u dan moze sve manje da predje sa jednim punjenjem i sa nepoznatom cifrom zamjene.

A recimo zanimljivo je da se pri svakom kocenju, te baterije dopunjavaju sto se isto ubraja u one gore cifre broja punjenja, tako da je moja odokativna pretpostavka da to ne moze da traje vise od godinu ili dvije ako se intenzivno vozi. Ako je to auto uopste moguce intezivno voziti s obzirom da "brzo" punjenje traje par sati a sporo 24h.

To sve me nesto podsjeca na situaciju kad imas auto koje mnogo trosi a nemas para da naspes pa ga vozas svaki treci ili svaki peti dan pomalo, cisto da ubijes zelju :D:D:D

A o daljem putovanju i ne razmisljas. Ili kad imas auto za po gradu, sto ce reci skuter s krovom, koji doduse mnogo dobro izgleda :D:D:D
 

BiT

Član
Ovo je buducnost, daj Boze da zazivi i da mi to docekamo. Dosta je vise monopola naftasa nad cjelim svjetom.
Vidite i sami koliko zavisimo od nafte i sta se desava zbog nje. Ubi nas kriza(ne samo zbog nje, ali sigurno 50% i vise).
I stalni ratovi i neki sukobi gde jace zemlje idu u siromasnije kao pomoc samo da bi eksploatisali naftu i druga prirodna bogatstva.

@menjic - imaju oni baterije ne brini se. Citao sam bas tekst o nekim baterijama novim sto su naravno mali zuti izmislili, za mobilne telefone, koje se ne trebaju puniti neki smjesan period(ako nije cak 1000-ama godina). To je bio tekst o mobilnoj telefoniji, ali sigurno se te baterije, samo vece, mogu koristiti i u automobilima. ;) I da, to sam citao ima vec 3, 4 godine.
 
Član
menjic je napisao(la):
Sve je ovo fino, ali zar nije poznato da ako se baterije tako "brzo" ili brze pune da im se skracuje vjek ?

Ili koliko uopste traju te baterije u autima, cini mi se da sam negdje procitao da je prosjecan vjek baterije ili boljih baterija, oko 1000-1500 punjenja, sto se u realnom zivotu smanji na nekih 800-1000. Sto vazi za normalno punjenje, a ako se koriste tzv. "brzi" punjaci, to jest ako se baterija puni za pola sata da se to skoro duplo smanji.

Sad to nije nista provjereno i cak i ne znam kakve su baterije u tim autima, pretpostavka je litium-polimer koje su malo bolje i izdrzljivije, ali opet pitanje koliko kostaju te baterije i koliko je isplativo voziti auto koje iz dana u dan moze sve manje da predje sa jednim punjenjem i sa nepoznatom cifrom zamjene.

A recimo zanimljivo je da se pri svakom kocenju, te baterije dopunjavaju sto se isto ubraja u one gore cifre broja punjenja, tako da je moja odokativna pretpostavka da to ne moze da traje vise od godinu ili dvije ako se intenzivno vozi. Ako je to auto uopste moguce intezivno voziti s obzirom da "brzo" punjenje traje par sati a sporo 24h.

To sve me nesto podsjeca na situaciju kad imas auto koje mnogo trosi a nemas para da naspes pa ga vozas svaki treci ili svaki peti dan pomalo, cisto da ubijes zelju :D:D:D

A o daljem putovanju i ne razmisljas. Ili kad imas auto za po gradu, sto ce reci skuter s krovom, koji doduse mnogo dobro izgleda :D:D:D

hehe dobar si ;)
 
Član
menjic je napisao(la):
Sve je ovo fino, ali zar nije poznato da ako se baterije tako "brzo" ili brze pune da im se skracuje vjek ?

Ili koliko uopste traju te baterije u autima, cini mi se da sam negdje procitao da je prosjecan vjek baterije ili boljih baterija, oko 1000-1500 punjenja, sto se u realnom zivotu smanji na nekih 800-1000. Sto vazi za normalno punjenje, a ako se koriste tzv. "brzi" punjaci, to jest ako se baterija puni za pola sata da se to skoro duplo smanji.

Sad to nije nista provjereno i cak i ne znam kakve su baterije u tim autima, pretpostavka je litium-polimer koje su malo bolje i izdrzljivije, ali opet pitanje koliko kostaju te baterije i koliko je isplativo voziti auto koje iz dana u dan moze sve manje da predje sa jednim punjenjem i sa nepoznatom cifrom zamjene.

A recimo zanimljivo je da se pri svakom kocenju, te baterije dopunjavaju sto se isto ubraja u one gore cifre broja punjenja, tako da je moja odokativna pretpostavka da to ne moze da traje vise od godinu ili dvije ako se intenzivno vozi. Ako je to auto uopste moguce intezivno voziti s obzirom da "brzo" punjenje traje par sati a sporo 24h.

To sve me nesto podsjeca na situaciju kad imas auto koje mnogo trosi a nemas para da naspes pa ga vozas svaki treci ili svaki peti dan pomalo, cisto da ubijes zelju :D:D:D

A o daljem putovanju i ne razmisljas. Ili kad imas auto za po gradu, sto ce reci skuter s krovom, koji doduse mnogo dobro izgleda :D:D:D

Zanimljivo ;)
 
Član
BiT je napisao(la):
Ovo je buducnost, daj Boze da zazivi i da mi to docekamo. Dosta je vise monopola naftasa nad cjelim svjetom.
Vidite i sami koliko zavisimo od nafte i sta se desava zbog nje. Ubi nas kriza(ne samo zbog nje, ali sigurno 50% i vise).
I stalni ratovi i neki sukobi gde jace zemlje idu u siromasnije kao pomoc samo da bi eksploatisali naftu i druga prirodna bogatstva.

@menjic - imaju oni baterije ne brini se. Citao sam bas tekst o nekim baterijama novim sto su naravno mali zuti izmislili, za mobilne telefone, koje se ne trebaju puniti neki smjesan period(ako nije cak 1000-ama godina). To je bio tekst o mobilnoj telefoniji, ali sigurno se te baterije, samo vece, mogu koristiti i u automobilima. ;) I da, to sam citao ima vec 3, 4 godine.

Citao sam i ja o tome, i tim hiljadama i na kraju ih nikad ne napravise. Jel treba nesto reci dalje o tome.

Buducnost i jedino rjesenje tih elektricnih automobila i svih drugih prenosnih stvari su baterije u obliku odnosno sastavljene od kondenzatora velikog kapaciteta a manje velicine nego danasnji.
Zato sto bi se punile u roku od par sekundi i imale skoro neogranicen broj punjenja, i o tome se pricalo al nikako da to neko napravi.

Ali ako pogledas malo realnije i malo razmislis sta si napisao je cista propaganda, a ne monopol, naravno da imaju mnogo uticaja kad su vlasnici jednog od najvaznijih resursa na zemlji, ali zamisli da sad svi prestanu da koriste naftu i pocnu da u sve te svrhe koriste elektricnu energiju. Znaci sva mehanizacija, sva postrojenja u fabrikama, svi avioni, brodovi znaci sve komplet da se prebaci na struju. Onda bi dosao u situaciju da nema dovoljno struje za punjenje tih baterija ili pogon tih masina, pa bi isti ti proizvodjaci struje postali monopolisti i jos pored toga bi poceli da koriste istu tu nafru koju mi ostavimo da nam proizvedu dovoljno struje.

To se zove preljevanje iz supljeg u drugo suplje koje je jos uz to i prazno.

Kako god okrenes, resursi na zemlji se trose, i tesko da se mogu stvoriti. Jedini realan napredak i jedino rjesenje jeste otkrivanje nacina za ekonomicnije koristenje tih resursa.

Eno jesu li poceli sa biodizelom koji se pravi od hrane, pa su skontali da iako manje zagadjuje se ipak pravi od jestivih stvari koje ako recimo sijes opet trosis naftu ili bionaftu cak ali kako god okrenes vise potrosis nego sto napravis, a da ne pricam sto je neko mogao jesti umjesto da se neko pokusava vozati.

Ne znam koliko cisto i efikasno gorivo, odnosno pogon da se napravi, nema koristi od njega ako se za proizvodnju istog potrosi vise.

Ne znam kako da drugacije kazem, ako ti da izvadis 100 litara nafte iz zemlje treba da potrosis 200 litara druge
nafte, onda nisi nista proizveo nego si samo sebi malo smanjio potrosnju, za nepotreban i uzaludan rad, nisi nista napravio samo potrosio.
 

BiT

Član
"Stanice imaju solarne ćelije, pa sva energija dolazi od kalifornijskog sunca", istakla je predstavnica "Tesla motorsa" Rejčel Konrad.
U ovom slucaju se elek. energija dobija od Sunca. I fazon i jeste u tome sto se elektricna energija moze dobiti i od Sunca, vjetra, vode, itd. To su resursi koje svaka drzava, oblast, podrucje na svetu ima. Bar jedan od tih. A sa naftom to nije slucaj, ima je samo na odredjenim podrucjima i zato je tako lako manipulisati celi svet njome.
Jos jedna vazna stvar je sto vjetar i Sunce nisu neobnovljivi izvori energije, dok nafta jeste. Kad-tad ce doci vreme da nafte nece biti u svetu, a Sunce i vjetar ce biti.
Naravno da ce i tada biti monopola, jacih nad slabijim, medjutim mnogo mnogo manje nego u slucaju sa naftom.
I naravno elek. automobili su vrlo vazni za klimu, jer ispustaji vrlo malu kolicinu zagadjujucih cestica. I sami vidimo da nijedno godisnje doba nije kao sto je bilo prije nekih 5, 10 godina. Sj*ali smo klimu skroz. Naravno, ne samo autima, ali ipak dobar postotak pripada i njima.

A sto se tice baterija, i ako nisu dosad napravili dovoljno dobre baterije, sigurno hoce. Nauka vezana za elektronska dostignuca je sigurno najrazvijenija i svaki dan dolazimo do novih saznanja.
 
Član
Pa jeste, struja jeste vjerovatno najcistiji izvor energije i treba je koristiti, samo hocu da kazem da to sve nije tako kao sto oni opisuju i kao sto izgleda, nego tu ima mnogo zackoljica :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top